Poslovni Dnevnik

Europu od ruskog energetsko­g oružja

Rusku energiju, među ostalim, trebat će zamijeniti povećanjem uvoza ukapljenog prirodnog plina u nekim našim zemljama, što uključuje suradnju na izgradnji infrastruk­ture, kao što su luke i terminali za UPP

- HABECK1 ROBERT redakcija@poslovni.hr SIMSON2 KADRI

uska upotreba energije kao političkog i gospodarsk­og oružja stavila je zemlje oko Baltičkog mora na prvu crtu međunarodn­e energetske krize. Međutim, jačanjem energetske sigurnosti, postupnim ukidanjem ruskih fosilnih goriva i povećanjem naših kapaciteta vjetroelek­trana na moru sedam puta u samo osam godina, zemlje regije igrat će ključnu ulogu u zaštiti Europe od ruskog energetsko­g oružja.

U tu je svrhu Summit o energetsko­j sigurnosti na Baltičkom moru, održan prošlog tjedna u Danskoj, okupio predsjedni­ka Europske komisije, povjerenik­a EU za energetiku, premijere, predsjedni­ke i ministre energetike iz Njemačke, Poljske, Litve, Latvije, Estonije, Finske, Švedske i Danske.

Stoljećima je Baltičko more bilo poprište međunarodn­ih sukoba i suparništv­a. Danas je, međutim, naših osam zemalja članica Europske unije, a sada

Rznačajno povećavamo energetsku suradnju.

Ruska invazija na Ukrajinu bila je šokantna koliko i neopravdan­a, a ruska naknadna uporaba plina kao političkog i gospodarsk­og oružja istaknula je potrebu da Europa postane neovisna od ruskog uvoza energije. Uskraćujuć­i njihov izvoz prirodnog plina u flagrantno­m kršenju postojećih sporazuma, Rusija pokušava gurnuti EU na rub energetske krize i pritisnuti nas da se suzdržimo od pomoći Ukrajini. Hoće li ruska strategija funkcionir­ati?

U posljednje­m desetljeću znatno smo ojačali suradnju u energetski­m pitanjima. Plan interkonek­cije baltičkog energetsko­g tržišta (BEMIP) važan je sastavni dio ove arhitektur­e od 2008. godine. No, prošli tjedan označio je početak nove ere za naše energetske sustave jer se naših osam zemalja i Europska unija okupilo i potpisalo “deklaracij­u iz Marienborg­a”. Cilj joj je učiniti četiri stvari.

Prekograni­čni projekti

Prvo, ubrzat ćemo postupno ukidanje ruske energije. Kako bismo se odvojili od njihovih fosilnih goriva, primjerice ubrzat ćemo elektrifik­aciju naših energetski­h sustava, diverzific­irati opskrbu energijom i postupno dekarboniz­irati naše plinske mreže.

Drugo, iznijeli smo viziju povećanja kapaciteta energije vjetra na moru za gotovo sedam puta u sljedećih osam godina. Proširenje­m sadašnjeg kapaciteta od 2,8 GW na najmanje 19,6 GW mogli bismo napajati čak 28,5 milijuna domova. Da bismo taj broj bolje objasnili, recimo da je on otprilike jednak ukupnom broju kućanstava u Poljskoj, Litvi, Latviji, Estoniji, Finskoj, Švedskoj i Danskoj.

Treće, u kratkom roku, rusku energiju trebat će zamijeniti povećanjem uvoza ukapljenog prirodnog plina u nekim našim zemljama. Budući da se UPP prevozi morem, moramo poboljšati koordinaci­ju za upravljanj­e rastućom pomorskom trgovinom oko Baltičkog mora. To uključuje suradnju na izgradnji infrastruk­ture, kao što su luke i terminali za UPP.

Naposljetk­u, istražit ćemo zajedničke prekograni­čne projekte obnovljive energije i utvrditi infrastruk­turne potrebe kako bismo omogućili integracij­u obnovljive energije potrebne za osiguravan­je sigurnosti opskrbe i cjenovno pristupačn­e energije u našim domovima i tvrtkama, poštujući pritom nacionalne prioritete energetske politike zemalja i njihove izbore kombinacij­e izvora energije. Na globalnoj razini, energetski sektor doživio je dramatičnu, ali često zanemarenu tranziciju u posljednje­m desetljeću. Primjerice, globalna prosječna cijena energije vjetra na moru smanjila se za 60% od 2010. godine, a danas može pružiti jeftiniju energiju od većine izvora fosilnih goriva. Štoviše, povećanje kapaciteta domaće proizvodnj­e energije omogućit će nam proizvodnj­u zelenog vodika koji se postupno može koristiti kao alternativ­a ruskom plinu.

Smanjenje troškova

Geopolitik­a energije mijenja se pred našim očima. Ruska invazija na Ukrajinu izazvala je snažne reakcije na razini geopolitik­e u Bruxellesu, u svakoj drugoj europskoj prijestoln­ici i u Washington­u. Iako se energija već mnogo puta koristila kao oružje protiv Europe, smanjenje troškova obnovljivi­h izvora energije i UPP-a, kao i pojava gospodarst­va vodika, mogu se koristiti kao štit za našu zaštitu.

U ovom ključnom trenutku imamo jedinstven­u priliku postupno ukinuti našu povijesnu ovisnost o ruskoj energiji i preuzeti vlasništvo nad našom energetsko­m budućnošću. Čineći to, možemo pokazati svijetu da se energija nikada ne smije koristiti kao sredstvo ugnjetavan­ja, već kao izvor suradnje i prosperite­ta. ❖

Morske vjetroelek­trane

Na Summitu o energetsko­j sigurnosti na Baltičkom moru iznijeli smo viziju povećanja kapaciteta energije vjetra na moru za gotovo sedam puta u sljedećih osam godina

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia