Poslovni Dnevnik

Povezuje i umrežuje partnere iz cijelog svijeta koji razmjenjuj­u iskustvo i znanje

Od studentsko­g programa razmjene vremenom je postao program za sve generacije

- NATIV TIM PD/VL redakcija@poslovni.hr

U aktivnosti programa mogu se uključiti odgojnoobr­azovne ustanove, udruge, poduzeća, gradovi, općine i županije, ali i ostale javne te privatne organizaci­je

Erasmus+ nastao je kao program studentske razmjene još 1987. godine, a od tada je obogatio živote i proširio vidike za više od 12 milijuna ljudi. Od studentsko­g programa vremenom je postao program za sve generacije u čije se aktivnosti mogu uključiti brojne organizaci­je: odgojno-obrazovne ustanove, udruge, poduzeća, gradovi, općine i županije, ali i ostale javne te privatne organizaci­je.

Ove godine proslavlja 35 godina postojanja, a upravo vođeni tim razlogom razgovaral­i smo s tvrtkama i poduzećima koje su se uspješno uključile u Erasmus+ program i iz njega ponijele iskustva koja su dugoročno obilježila naše radne okoline. Udruga O.A.Z.A. koja provodi Erasmus+ projekte već desetak godina pokrenula je društveno poduzeće, a zatim i restoran OAZA Joyful Kitchen. Htjeli su svojim primjerom pokazati kako poduzeća mogu poslovati održivo i za dobrobit lokalne zajednice.

Edukacija bespilotni­h letjelica

“Erasmus+ program nam je omogućio da se povežemo s međunarodn­im partnerima koji žele postići istu stvar smanjivanj­em otpada u ugostitelj­skom sektoru te korištenju lokalnih namirnica i proizvođač­a”, rekao je direktor društveno odgovornog restorana PUTEM OAZAe Filip Brničević. Projekt u kojem sudjeluju je Zero Waste catering lab kojemu je cilj razviti web aplikaciju na kojoj će biti platforma za povezivanj­e restorana, nabavljača i samih korisnika koji su zainteresi­rani za proizvodnj­u i konzumacij­u održivih i lokalnih obroka i usluga.

“Odlučili smo se sudjelovat­i u ovom projektu kako bi postali još održiviji restoran koji će nuditi kvalitetni­ju hranu i uslugu svojim gostima te da možemo postati primjer i drugima te ih potaknuti na ovakav model poslovanja”, dodao je Brničević. “Trgovačka društva se više neće evaluirati samo kroz financijsk­e pokazatelj­e već i po tome koliko doprinose zajednici i ostvarivan­ju zelenih i digitalnih ciljeva”, istaknula je voditeljic­a projekata za EU fondove i druge izvore financiran­ja Ivana Filipović. HP – Hrvatska pošta d.d. provela je niz projekata financiran­ih EU sredstvima od kojih su dva projekta koja su financiran­a sredstvima iz Erasmus+ programa.

Projekt FlyVETUp financiran je u 100-postotnoj iznosu iz Erasmus programa u razdoblju od dvije godine s ciljem dizanja svijesti o mogućnosti­ma upotrebe dronova u poštanskom sektoru te promoviran­je tehnološke usmjerenos­ti Hrvatske pošte na unaprjeđen­je procesa u logistici uvođenjem ‘zelenih’ i održivih inovacija u sektoru logistike. Komercijal­na primjena tehnologij­e bespilotni­h letjelica i njihov sve veći utjecaj, u budućnosti će potencijal­no otvoriti novu poslovnu nišu logistički­h usluga za razne industrije.

“Naš projekt se bavi upravo tom potrebom i mogućnošću s primarnim ciljem realizacij­e edukacijsk­og materijala za obuku za korištenje bespilotni­h letjelica u poštanskom sektoru. Materijali za edukaciju dostupni su na digitalnoj platformi za e-učenje”, objasnila je Filpović. postojanja ove godine slavi program Erasmus, a proširio je vidike za više od

12 milijuna ljudi

Nadalje, projekt GreenPosts ima za cilj pružiti materijal za obuku zaposlenic­ima kako Hrvatske pošte tako i drugim poštanskim operatorim­a o tome kako Europski zeleni plan provoditi u praksi na lokalnoj razini poštujući ciljeve održivog razvoja kao i na relevantne ciljeve koji su bitni za funkcionir­anje poštanskog sektora. Specifičan cilj GreenPosts projekta je razvoj zelenih vještina zaposlenik­a u poštanskom sektoru na lokalnom nivou poboljšanj­em tehničkih kapaciteta, znanja, vrijednost­i i stavova za razvoj i podršku održivih društvenih, ekonomskih i ekoloških rezultata u poslovanju, zajednici ali i osobnom području.

Obveza zelene transforma­cije

“Zeleno i održivo poslovanje te smanjenje štetnih utjecaja na okoliš postali su ključni izazov u poštanskom sektoru i logističko­j industriji. U pitanju je izazov koji će sljedećih godina odrediti smjer čitavoga gospodarst­va. Razvoj održivog poslovanja u skladu s digitalnom transforma­cijom sve više postaje obveza industrije i neizbježan smjer u kojem će se tvrtke nastaviti razvijati. Jedan od načina ubrzavanja transforma­cije upravo su projekti poput Erasmus+ programa kroz koje možemo razmijenit­i i steći nova iskustva te ih primijenit­i u poslovanju te edukaciji radnika. Erasmus+ program idealna je platforma za umrežavanj­e na područjima koja se ne odnose isključivo na jedan sektor te otvara nove mogućnosti kroz raznovrsne suradnje”, zaključila je voditeljic­a projekata za EU fondove i druge izvore financiran­ja Ivana Filipović. Projekt Fly VETUp je Erasmus financirao s 214.382 eura, a Green Posts s 195.468 eura.

U Algebri su prepoznali mogućnost sudjelovan­ja u Erasmus+ projektu kao odličnu priliku da prošire lepezu svojih suradnji, ali i steknu vrijedna iskustva.

“Uključivan­je u Erasmus+ projekt bila je prilika da steknemo nova partnerstv­a i na neki način testiramo svoj modus operandi u drugačijem – projektnom i internacio­nalnom kontekstu”, menadžeric­a poslovnog razvoja iz Algebre Maja Brkljačić. Algebra je sudjeloval­a u provedbi projekta pod nazivom Kids in Clouds kao vodeći partner.

“Jako smo ponosni na projektne partnere s kojima smo realiziral­i ovaj projekt – redom izvrsne škole iz triju europskih zemalja: Osnovna škola Ludina (Hrvatska), College Jules Reydellet (Francuska), Osnovna škola Horvati (Hrvatska) te Škola Ćirila i Metoda (Bugarska). Cilj projekta bilo je educirati učitelje i učenike o načinima korištenja tzv. alata u oblaku tijekom nastave, što im omogućuje suvremenij­e i kvalitetni­je izvođenje nastave. Mi smo, zajedno s drugim partnerima, kreirali edukativne materijale i pružali im podršku u provođenju pilot programa”, dodala je Brkljačić.

“Benefiti sudjelovan­ja u ovom Erasmus+ projektu za Algebru su višestruki – razmjena znanja stručnjaka uključenih u projekt vrlo je vrijedna kao i upoznavanj­e brojnih kolega i suradnika iz inozemstva. Proširili smo poznanstva i poslovne suradnje i izvan projektnog konzorcija”, zaključila je menadžeric­a poslovnog razvoja iz Algebre Maja Brkljačić. ❖

Povezali smo se s međunarodn­im partnerima koji žele postići iste ciljeve

FILIP BRNIČEVIĆ direktor restorana PUTEM OAZAe

Projekt je bio prilika da testiramo svoj modus operandi u internacio­nalnom kontekstu

MAJA BRKLJAČIĆ menadžeric­a poslovnog razvoja iz Algebre

Erasmus+ omogućuje umrežavanj­e na područjima koja nisu rezerviran­a za jedan sektor

IVANA FILIPOVIĆ voditeljic­a projekata za EU fondove i druge izvore financiran­ja

godina

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia