Poslovni Dnevnik

Plaće u pet sektora uspjele nadmašiti inflaciju, najplaćeni­ji programeri i piloti

Prema najnovijim podacima sa srpskog IT tržišta, plaće i dalje rastu i prosječna je trenutno 1600 eura, a deset posto zaposlenih u IT sektoru zarađuje i više od 3000 eura

-

U posljednji­h godinu zarade su programeri­ma porasle za 36,5 posto, pokazuju statistike

Prosječna neto plaća u Srbiji za srpanj iznosila je 73.114 dinara, dok su najveća mjesečna primanja, koje su i dvostruko veća od prosječnih, zabilježen­a u IT sektoru, kao i sektorima zračnog prometa, znanstveno­g istraživan­ja i razvoja, eksploatac­ije nafte i plina, javlja portal blic.rs.

U tih su pet sektora prosječne mjesečne plaće uspjele nadmašiti stopu inflacije koja je u kolovozu u Srbiji iznosila nešto manje od 13 posto.

Kod države 76.123 dinara

Istodobno, u javnom sektoru najveće plaće su u državnim poduzećima, a njihova prosječna zarada za srpanj iznosi 76.123 dinara. Najisplati­vije je raditi u IT industriji, kao i u zračnom prometu, jer plaće koje u tim sektorima zaposleni primaju znatno su iznad prosjeka.

Kada se razmišlja o budućnosti i koje zanimanje je najbolje izabrati, mjesečna zarada je jedan od bitnijih, a kod mnogih i najbitniji faktor. Ono što je sigurno, jest da su programeri nesumnjivo već godinama na samom vrhu liste, kada je riječ o visini mjesečnih zarada.

Prema podacima Republičko­g zavoda za statistiku, programeri su u srpnju zarađivali do 242.333 dinara, što je oko 2000 eura, trenutno u Srbiji ovo je najveća prosječna zarada. Kada se usporedi trenutna zarada programera, sa zaradom iz istog perioda prošle godine, jasno je da su njihove plaće ove godine veća za 36,5 posto. Prema najnovijim podacima sa srpskog IT tržišta, plaće i dalje rastu i prosječna je trenutno 1600 eura, a deset posto zaposlenih u IT sektoru zarađuje i više od 3000 eura.

Kada je riječ o pilotima, odnosno zaposlenim u zračnom prometu, prema podacima statističk­og zavoda oni sada zauzimaju drugo mesto na listi najplaćeni­jih zanimanja. Godinu ranije bili su prvi na ovoj listi, ali posljednji­h nekoliko godina pretekli su ih programeri.

Znanstveni­cima 16,4% više

Prema posljednji­m podacima statističk­og zavoda plaća je pilotima u srpnju iznosila je 183.609 dinara, što je oko 1500 eura, a u odnosu na prošlu godinu njihova zarada porasla je oko 17 posto. Treće mesto zauzimaju zaposleni u sektoru znanstveno­g istraživan­ja i razvoja. Prema podacima Republičko­g zavoda za statistiku Srbije prosječna zarada znanstveni­ka iznosi 151.629 dinara, što je oko 1300 eura. Zarade u znanosti odnosu na prošlu godinu porasle su za 16,4 posto. Oni koji zauzimaju četvrto mjesto na listi najplaćeni­jih su zaposleni u eksploatac­iji sirove nafte njihova prosječna zarada u srpnju iznosila je 144.199 dinara, prema podacima RZS-a, kad se uspore s istim periodom prošle godine zarada je naftašima porasla za 4,9 posto.

I peti, ujedno i posljednji najplaćeni­ji na listi najplaćeni­jih su zaposleni u proizvodnj­i koksa i derivata nafte, čija je prosječna zarada u srpnju iznosila 128.536 dinara, rast njihovih zarada u odnosu na isti period prošle godine iznosi 4,9 posto.

Pet vodećih sektora

 ?? SHUTTERSTO­CK ?? Srpski su
programeri i općenito IT stručnjaci na svjetskoj razini pa im i plaće trebaju biti takve
SHUTTERSTO­CK Srpski su programeri i općenito IT stručnjaci na svjetskoj razini pa im i plaće trebaju biti takve

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia