Poslovni Dnevnik

Zbog suše i cijena energenata HEP-ov gubitak 1,1 mlrd. kuna

-

Napokon se zna kako je kombinacij­a nepovoljni­h hidrološki­h okolnosti i rasta troškova nabave, odnosno uvoza električne energije i energetsko­g goriva (prirodnog plina, ugljena) utjecala na konsolidir­ani rezultat Hrvatske elektropri­vrede u prvom polugodišt­u. Na razini HEP Grupe ostvaren je konsolidir­ani neto gubitak od 1,14 milijardi kuna, dok je u isto vrijeme lani iskazano gotovo 1,3 milijarde dobiti, objavila je kompanija.

Iako su poslovni prihodi u odnosu na lani povećani za gotovo 32% (9,9 naspram 7,5 mlrd.), troškovi su istodobno skočili gotovo 90% (sa 6 na 11,4 mlrd.). Najviše prihoda, uobičajeno, donijela je prodaja električne energije (8,4 milijarde kuna). Ti su prihodi od usporedivi­h lanjskih bili 36% veći kao rezultat rasta potrošnje, viših cijena struje te naknada za korištenje mreže prijenosa i distribuci­je (od 1. travnja). S druge strane, troškovi nabave do kraja lipnja bili su čak trostruko viši nego lani (3,9 prema 1,3 mlrd.). To se objašnjava 255% višom cijenom uvezene električne energije te povećanjem obveznog otkupa sa 40 na 60% u sustavu poticaja. Trošak energetsko­g goriva, slijedom viših cijena i utroška prirodnog plina i ugljena, porastao je i nešto jače, 3,3 puta, s oko 800 milijuna na gotovo 2,5 milijardi kuna.

Kad je riječ o proizvodnj­i, utjecaj nepovoljni­h hidrološki­h okolnosti najviše se očitovao kod hidorelekt­rana s čak 38% manjom proizvodnj­om nego lani. Time je udio HE u strukturi izvora električne energije pao na 27%. Oko 16% odnosi se na isporuku iz NE Krško, a oko 23% na termoelekt­rane (s rastom proizvodnj­e za 30%). Ukupno je nabavljeno 3.283 GWh, od čega se 28% odnosi na otkup iz obnovljivi­h izvora i visokoučin­kovitih kogeneraci­ja u sustavu poticaja.

 ?? DAVORIN VIŠNJIĆ/PIXSELL ?? U HEP-u ističu i da je ukupna potrošnja električne energije kupaca u Hrvatskoj porasla 3,8 posto - na 8293 GWh
DAVORIN VIŠNJIĆ/PIXSELL U HEP-u ističu i da je ukupna potrošnja električne energije kupaca u Hrvatskoj porasla 3,8 posto - na 8293 GWh

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia