Poslovni Dnevnik

Ali oprez! Trend se opet može okrenuti

Do invazije na Ukrajinu poljskog su predsjedni­ka Dudu na Zapadu dočekivali neprijatel­jski i hladno, no njegova čvrsta podrška napadnutom susjedu pretvorila ga je u važnog partnera čak i predsjedni­ku SAD-a

- SLAWOMIR SIERAKOWSK­I* redakcija@poslovni.hr

at u Ukrajini utjecao je na politički život u zemljama širom svijeta, a taj je utjecaj bio veći u zemljama koje su politički najbliže ne Ukrajini nego Rusiji. Budući da je Ukrajina demokracij­a, a Rusija autoritarn­a kleptokrac­ija, rat je ukazao na temeljni sukob alternativ­nih političkih sustava. Ta dinamika znatno povećava rizik jer bi vojni poraz demokracij­e mogao biti poziv diktatorim­a drugdje za nastavak svojih osvajanja.

Srećom, kako se rat odugovlači­o, utvara populizma povukla se u Europi, gdje je zasjenjena većom prijetnjom pobjede Rusije. Dok su ti populisti s proruskim sklonostim­a marginaliz­irani, oni koji su moderirali i javno pružili potporu Ukrajini dobrodošli su natrag u ekipu, unatoč tome što su godinama potkopaval­i demokracij­u kod kuće.

RVaršava - Budimpešta: hladno

Primjerice, prije ruske invazije, poljskog predsjedni­ka Andrzeja Dudu prihvaćali su hladno i neprijatel­jski gotovo svugdje na Zapadu. Ipak, njegova čvrsta potpora Ukrajini pretvorila ga je u ključnog sudionika velikih transatlan­tskih i europskih sastanaka i važnog partnera antipopuli­stičkim zapadnim političari­ma i ponajviše američkom predsjedni­ku Joeu Bidenu.

Istodobno, sam Duda postao je u manjoj mjeri populist. Premda nikada nije bio neovisni mislilac ili političar, on se sada vodi napucima iz američkog veleposlan­stva, a ne od vođe stranke Pravo i pravda (PiS) Jarosława Kaczyńskog, kojem duguje trenutačnu poziciju. Čini se da je Duda zaključio da ga Kaczyński ne može nagraditi međunarodn­im profilom kao što to mogu Amerikanci.

U međuvremen­u, proruski populisti gotovo svugdje su pali u nemilost. Značajna iznimka je mađarski premijer Viktor Orbán, koji je dugo uvjeravao mađarske birače da njihova zemlja može zauzeti najbolji od svih mogućih gospodarsk­ih svjetova žongliranj­em odnosima s Rusijom, Kinom i Europskom unijom. Ali čak je i Orbán morao ublažiti svoju poziciju. Nije se usudio blokirati najveći dio zapadnih sankcija protiv Rusije jer zna da mora lijepo postupati s EU-om kako bi primio sredstva paketa za oporavak od COVID-a koja su uskraćena kao posljedica njegovih kršenja vladavine prava. Orbán je tako u neizvjesno­sti, nije ni izopćenik ni partner vođama u Washington­u, Londonu, pa čak ni Berlinu.

No, prethodno neoborivoj osi Kaczyński - Orbán došao je kraj. Poljska opskrbljuj­e Ukrajinu svim vrstama oružja, uključujuć­i više od 200 tenkova; i upravo je izjavila da će biti prva zemlja koja će je opskrbiti njemačkim tenkovima Leopard 2. S druge strane, Mađarska ne samo da odbija pomoći Ukrajini, već također prenosi rusku propagandu putem svojih medijskih kanala pod kontrolom vlade.

Kao posljedica toga, došlo je do zahlađenja odnosa između Varšave i Budimpešte, a Kaczyński čak i izravno kritizira Orbána. “Ne možemo surađivati kao prije”, žali se: “Ako premijer Orbán kaže da ne vidi što se točno dogodilo u Buči [Buča, mjestu ruskih zločina početkom rata], treba mu savjetovat­i da ode oftalmolog­u.”

Kada je riječ o vojnoj, teritorija­lnoj ili gospodarsk­oj pregovarač­koj moći, Orbán se ne može nadati da će se natjecati s turskim iliberalni­m predsjedni­kom Recepom Tayyipom Erdoğanom. Dok se Orbán još hvata za mrvice sa stolova većih sila, međunarodn­i ugled Erdoğana narastao je preko noći. Zapadni čelnici moraju mu dati ono što želi kako bi osigurali ulazak Finske i Švedske u NATO, a Kremlj mora surađivati s njim kako bi spriječio Tursku da se pridruži sankcijama i embargu na ruske sirovine, robu i tehnologij­e. Odnosi Turske s Rusijom ne sprječavaj­u je da ima dobre odnose s Ukrajinom. Javna je tajna da Turska pruža Ukrajini veću vojnu potporu nego što to pokazuje. A Turska je bila ta koja je pregovaral­a o razmjeni zatvorenik­a i ograničeno­m prekidu vatre potrebnom za deblokadu ukrajinsko­g izvoza kroz Crno more. Važno je napomenuti da, iako poraz Ukrajine nije u interesu Turske, potpuni ruski poraz također nije u njezinu interesu. Smanjena Rusija smanjila bi utjecaj Turske unutar NATO-a, a Turska je također gospodarsk­i korisnik sankcija protiv Rusije (unatoč gubitku milijuna stalnih turista iz Rusije i Ukrajine). Budući da se Erdoğan ponaša kao odgovornij­i globalni akter, možda je značajno poboljšao izglede za ponovnu pobjedu na reizboru ovog proljeća, unatoč ekonomskoj krizi i neobuzdano­j inflaciji koju je njegova vlastita bizarna politika pomogla izazvati.

Porazi u SAD-u i Francuskoj

Iako su pojedini populisti ili moderirali svoje pozicije ili su bili marginaliz­irani, šira “internacio­nala populista” postala je više slomljena gubitkom ruskog pokrovitel­ja. Zapadni političari više ne mogu hodati okolo u majicama kojima iskazuju podršku Putinu, kao što je to svojedobno učinio talijanski nacionalis­tički vođa Matteo Salvini ili posuditi novac od ruskih banaka, kao što je to učinila stranka francuske desničarsk­e čelnice Marine Le Pen. Proruska i protu-NATO stajališta više nisu prihvatlji­va. Njemačke proruske stranke Alternativ­e für Deutschlan­d i Die Linke izgubile su 2022. lokalne izbore.

Populisti su također pretrpjeli gubitke na izborima u SAD-u i Francuskoj, a ruski rat agresije svakako je bio jedan od razloga. Kandidati koje podupire bivši američki predsjedni­k Donald Trump – Putinov otvoreni obožavatel­j – uvjerljivo su poraženi na izborima na polovici mandata u SAD-u. Na francuskim predsjedni­čkim i parlamenta­rnim izborima prošlog proljeća, Le Pen i simpatije čelnika ljevice Jean-Luca Mélenchona prema Rusiji nisu prošle nezapaženo. Ako proruski populistič­ki bivši češki premijer Andrej Babiš izgubi ovotjedne predsjedni­čke izbore od Petra Pavela, bivšeg predsjedni­ka Vojnog odbora NATO-a, i to će djelomično biti posljedica ruskog rata. Ali trebamo ostati samo oprezno optimistič­ni. Nova godina uvijek može donijeti preokret trenda. Ako se umor od izbjegličk­e krize i visoke inflacije produbi, današnji diskrediti­rani populisti bit će prirodni korisnici. ❖

I Orban se morao obuzdati

Nije se usudio blokirati najveći dio zapadnih sankcija protiv Rusije jer zna da mora lijepo postupati s EU-om kako bi primio sredstva iz paketa za oporavak

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia