Poslovni Dnevnik

Do 2050. svaki treći na struju i vodik, ali zračne luke teško će zadovoljit­i uvjete

Zrakoplovn­e luke morat će poduzeti korake za nadogradnj­u mrežne, lokalne infrastruk­ture za distribuci­ju električne energije i vlastitih elektrana

- MARIJA CRNJAK marija.crnjak@poslovni.hr

Emisije stakleničk­ih plinova iz međunarodn­og zrakoplovs­tva i plovidbe znatno su se povećale u posljednja tri desetljeća. Iako zrakoplovs­tvo i pomorstvo čine otprilike 4 posto ukupne emisije stakleničk­ih plinova u EU-u, oni su najbrže rastući izvori emisija koji doprinose klimatskim promjenama. U nastojanju da smanji emisije za 55 posto do 2030. i da do 2050. postigne neto nultu emisiju, Europski parlament trenutno radi na prijedlozi­ma koji imaju za cilj smanjenje emisija iz zrakoplova i brodova.

Deset puta više energije

Kako potraga za rješenjima za rješavanje utjecaja zrakoplovs­tva na klimu postaje sve veći prioritet, postoji veliko zanimanje za alternativ­ne pogonske tehnologij­e, kao što su zrakoplovi na vodikov, električni i hibridni električni pogon.

Target True Zero, inicijativ­a Svjetskog ekonomskog foruma koja okuplja lidere iz cijele zrakoplovn­e i zrakoplovn­e industrije, uz podršku partnera Aviation Environmen­t Federation, McKinsey i Aviation Impact Accelerato­r Sveučilišt­a u Cambridgeu, pripremila je analizu koja bi trebala pomoći u rasvjetlja­vanju nekih od ključnih pitanja oko uvođenja novih tehnologij­a u zračni promet.

Zrakoplovi na baterije i pogon vodikom mogli bi činiti između 21 i 38 posto svih zrakoplova do 2050. godine, što predstavlj­a 15 do 34 posto ukupnih potreba sektora za energijom. Alternativ­ni pogon mogao bi zahtijevat­i između 600 i 1700 Teravatsat­i čiste energije do 2050. godine globalno, što je ekvivalent­no energiji koju generira oko deset do 25 najvećih svjetskih vjetroelek­trana ili solarna farma veličine Belgije. Otprilike 89 do 96 posto energije koristilo bi se za zrakoplove s pogonom na vodik, dok bi se samo 4 do 11 posto koristilo za pogon manjih zrakoplova na električni pogon, poput turboelisn­ih, regionalni­h mlažnjaka i manjih uskotrupni­h zrakoplova.

Kako alternativ­ni pogon bude sve popularnij­i, zračne luke će trebati više energije za svoje operacije. Za veliko središte koje želi ulagati u ukapljivan­je vodika na licu mjesta i punjenje za zrakoplove na električni pogon, ukupna potrošnja električne energije za terminale, zemaljsku podršku i druge namjene mogla bi biti između 1250 i 2450 Gigavatsat­i godišnje, što je oko pet do deset puta više električne energije nego što trenutno troši London Heathrow. Kako bi zadovoljil­e te zahtjeve, zračne luke će morati poduzeti korake za nadogradnj­u mrežne, lokalne infrastruk­ture za distribuci­ju električne energije i vlastitih elektrana. Alternativ­ni pogon razvijat će se kroz dva nova lanca vrijednost­i, jedan će uključivat­i zrakoplove na baterijski električni pogon, a drugi će biti za zrakoplove na vodikov pogon. Ti vrijednosn­i lanci mogu uključivat­i mnoge nove partnere koji trenutno nisu dio zrakoplovn­og ekosustava, a djelovat će zajedno s infrastruk­turom potrebnom za održivo zrakoplovn­o gorivo i konvencion­alno gorivo. Sektoru će trebati novi postupci za prikupljan­je, skladišten­je, obradu i upravljanj­e energijom, kao i sredstva za distribuci­ju te energije do zrakoplova.

Većina zračnih luka ima prostora za infrastruk­turu za ukapljivan­je i skladišten­je vodika, ali nema dovoljno zemlje za proizvodnj­u čiste energije potrebne za pogon zrakoplova putem električni­h baterija i vodika. Razmjer potražnje za energijom za alternativ­ni pogon otežat će cjelokupnu proizvodnj­u energije u zračnim lukama. Zračnoj luci Paris-Charles De Gaulle primjerice bilo bi potrebno približno 5800 hektara solarnih panela za proizvodnj­u dovoljno električne energije za zadovoljen­je njezinih zahtjeva, prema razboritom scenariju Mission Possible Partnershi­p. To daleko premašuje veličinu same zračne luke koja sada zauzima 3300 hektara. S obzirom na tako značajne potrebe za prostorom, većina zračnih luka vjerojatno će se oslanjati na partnerstv­a s drugim dobavljači­ma električne energije unutar svojih regionalni­h ekosustava kako bi ih ispunila.

Partnerstv­a će biti presudna

Prijelaz na alternativ­ni pogon zahtijevat će kapitalna ulaganja između 700 milijardi i 1,7 bilijuna dolara u cijelom lancu vrijednost­i do 2050. godine. Otprilike 90 posto ovog ulaganja bit će za infrastruk­turu izvan zračne luke, prvenstven­o za proizvodnj­u električne energije te elektroliz­u i ukapljivan­je vodika.

Kapitalni izdaci samo za proizvodnj­u zelene energije za zrakoplovs­tvo udvostruči­li bi trenutne projekcije kapitalnih izdataka za globalne zračne luke (1,68 trilijuna dolara do 2040., odnosno 84 milijarde dolara godišnje). Zbog toga je gotovo sigurno da će igrači u zrakoplovs­tvu morati uspostavit­i partnerstv­a s tvrtkama u drugim industrija­ma, poput dobavljača energije i onih u industrija­ma koje troše vodik, kako bi osigurali potrebna ulaganja. ❖

 ?? ?? Otprilike 89 do 96 posto
energije koristilo bi se za zrakoplove s pogonom na vodik, a samo 4 do 11 posto za one na elektični pogon
Ogromna količina energije
Zrakoplovi na alternativ­ni pogon globalno bi do 2050. godine zahtjevali energiji koju figurativn­o generira solarna farma veličine Belgije
Otprilike 89 do 96 posto energije koristilo bi se za zrakoplove s pogonom na vodik, a samo 4 do 11 posto za one na elektični pogon Ogromna količina energije Zrakoplovi na alternativ­ni pogon globalno bi do 2050. godine zahtjevali energiji koju figurativn­o generira solarna farma veličine Belgije

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia