Večernji list - Hrvatska - Ekran

Mile Kekin ponovno nas je oduševio

Hrvoja Horvata KEKINOVA “KUĆA BEZ KROVA” KROVNI JE DOMAĆI ALBUM GODINE

-

M kogu li se u domaćoj rock-glazbi naći tekstovi koji nešto govore o današnjoj situaciji i melodije koje ljudi mogu pjevati kako bi lakše shvatili o čemu je riječ? Mogu, ali potreban je pravi autor. A taj autor je Mile Kekin, koji u sebi spaja Arsenovu pronicljiv­ost i rock-senzibilit­et, godinama ide svojim kolosijeko­m s Hladnim pivom i postao je nova n norma domaće rock-glazbe. Kekinov samostalni album “Kuća bez krova” krovni je domaći album ove godine, dometima i značajem usporediv u samo s “Putom u plus” Ede Maajke. No “Kuća bez krova” svojom formom rock-albuma komercijal­niji je proizvod, time i razumljivi­ji širem krugu publike. Mnogima koji povećalom traže teme, Kekin u “Kući bez krova” nudi gozbu sadržaja i forme, pjesama, svirke i aranžmana. “Kuća bez krova” k kao naziv albuma, okvirni koncept i u uvodna pjesma daju osnovne koordinate albumu, prvom Kekinovu samostalno­m izletu nakon albuma “U dva oka” postave Mile i putnici iz 2001. No za razliku od tog pomalo alternativ­nog projekta, novi stiže u vrijeme kad su Kekin i Hladno pivo najpouzdan­iji dio domaćeg rock-mainstream­a, pa će i “Kuća bez krova” imati važnu ulogu ne samo većom prodajom i dometom na terenu, nego i utjecajem.

“Gdje će moja djeca rasti”, “ova kuća nema krova da u nju stane više snova”, dileme između domovine i tuđine, “gdje će biti čija soba”, neki su stihovi ozbiljnih tekstova koji u hrvatsku srednju struju donose goruće teme kakvima se u svijetu bave ključni rock-autori poput Springstee­na. No Mile Kekin ne mora se truditi “prevoditi” Springstee­na na domaći teren, jer ako je netko pozvan to učiniti, onda o je to bez sumnje čovjek koji je s Hladnim pivom čitavu karijeru potrošio na djelovanje sa sviješću i savješću. Upravo zato, kao pametan čovjek i poput mnogih drugih koji vide što se oko nas događa, može se osjećati “bez zastave i himne”, jer ti su simboli često ispražnjen­i od sadržaja kakav bismo htjeli da imaju. “Kuća bez krova” puni domaću glazbu sadržajem kakav već dugo nije dobila na tim ozbiljnim razinama.

Više pjesama srednjeg tempa, pa i balada, s podlogom slide gitara, Kekinove ljubavne teme i vinjete pune su pronicljiv­ih zapažanja klavira, akustičnih gitara, orgulja, harmonika i puhača, donose potpuno novi zvuk pa Kekin ne ponavlja formulu benda i ima očit razlog za solo album, ali nove pjesme opet se svrstavaju u klasike poput onih Hladnog Piva. Od uvodne “Kuće bez krova” s jakom melodijom, zatim “Betona” s klavirskim uvodom, uvođenjem violina i slide gitara, Kekinove priče funkcionir­aju na osobnoj i društvenoj razini. Odlični aranžmani, drukčiji prateći sastav i provjerena produkcija majstora Denykena spojili su sve sastojke deset novih Kekinovih pjesama u sjajan niz najavljen prvim singlom “Reno 4”.

I “Konj” sa slide gitarom i amerikaniz­mima, te klavirskom podlogom, još je jedna ljubavna balada, ali Kekinove ljubavne teme i vinjete pune su pronicljiv­ih zapažanja jednog od najboljih domaćih tekstopisa­ca, kilometrim­a udaljene od uobičajene sirupaste slatkoće domaćih ljubavnih zločina. “Atlas” sažima trenutni egzodus mladeži u Irsku ili Njemačku, stihovima “ovdje zvonik teškim batom udara, na svakoga tko imalo odudara”, ili “već puna kapa predaka, što ne čitaju ništa, a kamoli između redaka”, “zavrti atlas bit će tu mjesta za nas”. I “Zbogom, tjeskobo” govori nešto o tome, ali poput najboljih rock ostvarenja nudi vitalizam i moguće rješenje počnemo li misliti svojom glavom.

Drugi singl “Takav par” stihovima “oboje smo pali daleko od stabla, već smo kao djeca znali da je život prazna tabla”, još jednom govori da svatko poseban mora imati svoje mjesto pod suncem, da je to jedina poželjna mjera države - ne samo Hrvatske, ali nas se ona tiče - koja mora imati “krov” ispod kojega stanemo svi. Završni duet s Bajagom “Atlantida” šifra je takve zamisli, bio je strogo čuvana tajna, pa je bilo zgodno kad su na Dane piva u Karlovac u jednom trenutku zvali Hladno pivo da zamijeni Bajagu, što su ovi naravno odbili.

Sjajni stihovi “ova je za nas apatride, bez zastave i himne” i “jedan smo drugom krunski dokaz da nas je bilo”, premda odiše melankolij­om autora i pomalo djeluje poput “predaje”, zapravo je suprotno, s porukom “reci, može li nekako bit’, nitko nije u pravu nego da smo kvit, pa da se nađemo sutra bar na pol’ puta, ili previše tražim”. Naravno da Kekin ne traži previše, poštuje li društvo visoke standarde u stvarnom životu onako kako ih ovaj album poštuje u umjetnosti. Na papiru možda zvuči doslovno, ali izvrsne pjesme i tekstovi u Denykenovo­j produkciji složeni su poput niza bisera koji usprkos ozbiljnim temama lako ulaze u uho i šire Milino evanđelje. Iako ne spominje izravne političke događaje, jasna je politička intonacija albuma koji se bavi važnim stvarima. Sve ostalo bilo bi ispod razine vrhunskog autora kakav je Mile Kekin.

 ??  ??
 ??  ?? MILE KEKIN NE MORA SE TRUDITI “PREVODITI” SPRINGSTEE­NA NA DOMAĆI TEREN
MILE KEKIN NE MORA SE TRUDITI “PREVODITI” SPRINGSTEE­NA NA DOMAĆI TEREN

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia