Večernji list - Hrvatska - Ekran

JOŠKO LOKAS OTVORENO O POSLU I LJUBAVI

Četverostr­uki dobitnik Večernjako­ve ruže otvoreno o poslu, ali i ljubavi prema dvadeset godina mlađoj djevojci

-

Joško Lokas posljednji­h 20 godina pravi je sinonim za kvizove. Godinama je vodio i uređivao omiljeni “Upitnik”, gledali smo ga u kvizovima “Diplomac” i “Izazov”, a posljednje tri godine uređuje i vodi “Šifru”, koju četvrtkom gledamo na HRT-u. Iza njega su dva braka, s Ivanom Silom i Natašom Janjić, a posljednje tri godine u vezi je s trogirskom manekenkom Jelenom Katarinom Kapom, koja je od njega mlađa 20 godina. Lokas je četverostr­uki dobitnik Večernjako­ve ruže, a sve četiri nagrade osvajao je u doba najveće popularnos­ti “Upitnika”, od 1998. do 2001. godine.

U kolekciji imate četiri osvojene Večernjako­ve ruže što vas svrstava među rekordere. Kako ste vi tada doživjeli osvajanje te nagrade?

Prvi put osvijestio sam što znači Večernjako­va ruža godinu ranije, 1997., kada sam bio pozvan kao gost na dodjelu i to je bilo, ako se ne varam, u Kerempuhu. Sjedio sam u prva četiri reda i gledao kako gospodin Oliver Mlakar prima nagradu za TV lice. Dok sam gledao dodjelu, bilo mi je nezamisliv­o da ću sljedeće četiri godine i sam stajati na sceni sa svim tim ljudima i osvajati nagrade za isto to TV lice.

Sama činjenica da je prije mene to osvojio Oliver Mlakar, a nakon mene Tarik Filipović nekako me danas raduje jer sam u povijesti dodjele Ruže na sceni bio s velikim ličnostima showbiza i televizije. U to vrijeme “Upitnik” je bio odličan kviz i nekako se poklopilo da smo od 1998. do 2001. uspjeli zainteresi­rati javnost i skrenuti pozornost na meni i danas omiljeni format. Večernjako­va ruža bila je prestižna nagrada, a tako je i danas. Čestitke svim budućim nominirani­ma i dobitnicim­a.

Zanimljiva je anegdota da vam je Ruža dodijeljen­a na aerodromu. Kako je to izgledalo?

Posebno mi je draga Ruža koju sam dobio na zagrebačko­m aerodromu. Nekako je redakcija Večernjaka doznala da putujem u London i gospodin Branko Vukšić prišao mi je dok sam bio na “check inu”. Gledam, ne shvaćam što se događa, a sve se snima. Godinama prije toga bilo mi je jako fora kako se ljudi na dodjelama javljaju preko velikog LED ekrana na raznim uručenjima te pozdrave sve prisutne u dvorani. Eto, jednim udarcem i nagrada i javljanje. Vrh.

Posljednji­h 20 godina postali ste svojevrsni sinonim za kvizove. Odakle ta ljubav prema kvizovima?

U kvizove i game show formate lako se zaljubiti. U televizijs­koj povijesti oni su jedna od najstariji­h formi i mnogi od tih formata traju i dan-danas. Počelo je, naravno, “Brojkama i slovima” i “Kviskoteko­m”. Bilo je tu još odličnih formata, ali odnekle morate krenuti zaozbiljno. Onda vam u jednom trenutku postanu dostupni i strani formati i otkrijete nevjerojat­no blago formata koji postoje daleko od naših očiju. Korak po korak, kako ulazite u taj svijet, “ovisnost” postaje sve prisutnija. Krenete i sami stvarati baš kao što se klinci u to vrijeme igraju nekih fiktivnih svjetova, vi se među ostalim igrate propitivan­ja nečijeg znanja kroz različita pravila. Shvatite vrlo brzo da je jedan jedini scenarij u kvizovima, a to su pitanja. Da postoje različita pravila za različite kvizove i da je to baš dobro, ali pobjeđuju najčešće najjednost­avniji. Da je voditelj bitan. Da nisu svi formati uspjeli na svim tržištima i onaj posljednji – da trebate stvarati. Imao sam tu sreću da sam radio na razvoju i produkciji stranih licencija, ali i da sam s različitim ekipama stvorio i nekoliko autorskih projekata.

“Upitnik” je bio svojevrsna inovacija

JELENINA I MOJA LJUBAV PREŽIVJELA JE SVE OSUDE NA KOJE SMO NAILAZILI

na televiziji. Prikazano je čak 1815 emisija. U čemu je bila tajna njegove uspješnost­i?

Interaktiv­nost (govorimo o 1997. 99 . godigod ni), jednostavn­ost, spontanost, ost, brzina, direktnost i išao je uživo. Drugim rugim riječima, danas je to normalno tako da bi “Upitnik” komotno mogao naći svoje mjesto u bilo kojem televizijs­kom jskom programu i danas.

Svi još dobro pamtimo vašu ašu ležernost u vođenju. Nedostaje aje li vam to da u studiju odjednom m bacate papire po zraku?

Apsolutno. Ove sekunde bih h rado opet uletio u tih deset minuta i pobacao obacao sve one papire i olovke.

Nakon “Upitnika” uslijedio dio je “Diplomac” koji je bio zanimljiv mljiv igračima, ali ne i gledatelji­ma. a. Mislite li danas da ste ga trebali i drukčije osmisliti?

Od temelja (smijeh). Kada smo mo stvarali “Diplomca”, mi smo si zacrtali tali stvaranje društvene igre za znalce koji se podjednako moraju snalaziti u različitim pravilima različitih igara i onoga zbog čega su se i prijavili, a to je e pokazati koliko znaju. Time smo postali ostali jako interesant­ni igračima, a nismo smo bili ni svjesni da, ako nema gledatelja telja koji sa zanimanjem prate što se događa, gađa, onda nema ni televizijs­kog formata. ata. Nekad jednostavn­o nije lak proces es spajanja društvene igre i kviza i obratno. atno. Neki su formati specifični samo o za jednu vrstu upotrebe. Mislim da smo s “Diplomcem” napravili vrlo dobru obru društvenu igru i samo dobar kviz, viz, nikako odličan.

Posljednji­h godina bavili ste se produkcijo­m, a onda je stigla la “Šifra”. Zašto je toliko vremena prošlo do vašeg povratka na TV ekrane? rane?

Jednom je Jelena rekla da nisu bitne godine koje ona nosi ili godine koje ja imam i koje čine našu razliku, nego da su bitne samo godine koje provedemo zajedno. Zajedno živimo i dijelimo sve najbolje i najlošije trenutke, a to dosta govori o nama Najlakše bi na ovo pitanje bilo odgovoriti da mi je današnja pamet, a ono vrijeme, a to bi bilo suludo. Jednostavn­o je nemoguće e oguće u ono o vrijeme bilo imati ove spoznaje. Nekoliko N odličnih odluka, dosta loših poteza p u životu i sve se okrene naopako naopako. “Šifra” je neki izlaz iz jednog začaranog začarano kruga u kojem radite svašta, a ne napravite nap ništa.

“Šifra” je na početku p bila kritiziran­a, a sad je, čini se, ljudima ušla pod kožu. Neke ste sitne stvari i mijenjali u hodu. Koliko ste zadovoljni dosadašnji­m sezonama “Šifre”?

Točno je tako ka kako ste rekli. Prva godina bila je mala porođajna p muka i bila je u prvoj sezoni sezon dobar kviz. U drugoj i trećoj, kada su sve stvari sjele na svoje mjesto, interv intervenir­ali smo na ključnim mjestima, to t su odmah i gledatelji prepoznali. Mis Mislim da je danas “Šifra” vrlo dobar kviz kviz. Nedostaje mu još jedan mali dio koj koji nismo uspjeli implementi­rati, a donio don bi potpuni preokret u samoj igrivosti. igrivost Ono što je ključno za svaki format jest broj emisija u jednom tjednu. Danas stvarno st mora biti veliki spektakl sa suludo sulu visokom nagradom da ide jednom tjedno. tj Game show formate lakše je jed jednom tjedno voziti jer imaju potpuno drukčiju d filozofiju. Kvizovima treba bro broj emitiranja. To jedino pomaže u bržem privikavan­ju gledatelja na nove igre igre, pravila i model pitanja. Minimalno dva emitiranja tjedno i ne treba robova robovati starim televizijs­kim shemama u koji kojima postoji dan za kviz. Ne postoji.

Kako biste vi p prošli kao natjecatel­j na “Šifri”?

Ispadanje u drugom dru krugu 30 posto šanse. Otvaranje Otvaranj pitanja trećeg kruga 50 posto. Onih 20 posto ostavljam za rizik i odluku id idem li dalje ili ne.

Nekad se vidi d da se jedva suzdrža-

VEČERNJAKO­VA RUŽA BILA JE PRESTIŽNA NAGRADA, A TO JE I DANAS Od srca čestitam svim nominirani­ma i svim dosadašnji­m dobitnicim­a, iskreno je poručio Lokas

 ??  ??
 ??  ?? Piše: Samir Milla Snimio: Privatni album/PIXSELL
Piše: Samir Milla Snimio: Privatni album/PIXSELL
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia