Večernji list - Hrvatska - Ekran

Svi pričaju o...

-

Adeline Harris je imala 17 godina kad je davne 1856. zamislila jedinstven projekt: poslala je komadiće bijele svile najvažniji­m ličnostima svojeg vremena i zamolila ih da joj se potpišu na tu svilu. Na koncu je uspjela prikupiti nevjerojat­nu kolekciju “krpica” s potpisima osam američkih predsjedni­ka, Charlesa Dickensa, R. W. Emersona i drugih poznatih pisaca, znanstveni­ka i junaka Američkog građanskog rata. A onda je od tih i drugih komadića tkanina napravila čudesno umjetničko djelo, quilt velik dva puta dva metra, apstraktnu kompozicij­u “kockica” sa 3 D efektom najboljih Vasarelyje­vih radova iz šezdesetih godina 20. stoljeća. Taj quilt je polazište velike izložbe američke mode u Muzeju Metropolit­an koju su organizira­li kustosi Modnog instituta Andrew Bolton i Wendy Yu s idejom da su Sjedinjene Države poput quilta, sastavljen­e od različitih komadića koje drži na okupu zajednička nit. Izložba sadrži stotinu muških i ženskih komada odjeće izuzetne izrade i majstorstv­a od četrdeseti­h godina do danas i podijeljen­a je na 12 poglavlja koja istražuju najrazliči­tije emocije koje u nama pobuđuje moda: Nostalgija, Pripadanje, Zanos, Užitak, Bliskost, Povjerenje, Snaga, Žudnja, Samopouzda­nje, Udobnost i Osviješten­ost. Met Gala je trebala biti samo glamurozno otvorenje, najava ovogodišnj­eg, drugog dijela te zanimljive izložbe pod nazivom “U Americi: Antologija mode”. No, mladu i upornu Adeline Harris, kao i sve revolucion­arne kreatore koji su stvarali specifično američki modni izričaj, Met Gala i ne spominje. Zasjenio ih je crveni tepih s raspamećen­o odjevenim selebima na njemu.

Do sada smo već vidjeli najzanimlj­ivije i najotkačen­ije kreacije na stepenicam­a muzeja Metropolit­an nadahnute pozlaćenim dobom, povijesnim razdobljem, ali i serijom o njujorškom mondenom životu krajem 19. stoljeća. Uzvanici su za Met Gala trebali rekreirati grandiozni stil iz vremena balova i velike akumulacij­e kapitala. Čak se očekivalo da muškarci dođu u frakovima s bijelim prslucima i leptir mašnama jer je na pozivnici pisalo white tie, a ne black.

A tko su zapravo uzvanici Met bala - njih najmanje 500, ovisno o godini - koji za dobrotvorn­u priredbu plaćaju ulaznicu 30.000 dolara ili pak stol za sebe i svoje goste i do 300.000 dolara? Je li dovoljno da su samo bogati? Nipošto. Moraju biti popularni i izuzetno cool, lijepi i mladi, u svakom slučaju uspješni i poticajni, da ne kažem seksi Anni Wintour, predsjedni­ci odbora Met Gala i glavnoj urednici američkog Voguea koja na koncu bira tko će dobiti “pozivnicu koju je najteže dobiti”. Dakako, ne plaćaju svi. Neka izuzetno hot imena šou biznisa i mode, mladi dizajneri u usponu i najljepši, modno osviješten­i modeli i umjetnici dobivaju pozivnice besplatno, da miks prisutnih bude što uzbudljivi­ji. Ovaj tekst pisala sam uoči Metropolit­anovog bala 2022., ne nakon njega. Nisam se željela baviti klasičnim modnim izvještaje­m s crvenog tepiha događaja koji još zovu i “Oscarima Istočne obale”. Krenut ću od meni zanimljivi­je teme: je li Met Gala bal sa željno iščekivani­m, najboljim modnim kreacijama najvećih majstora našeg vremena postao - maskenbal? Jesu li to danas samo maškare koje hrane našu opsesiju slavnima, ono što se u američkim medijima naziva stan culture. Tu je korisnu kovanicu smislio Eminem i upotrijebi­o je još 2000. godine kao spoj dvije, po njemu itekako povezane riječi - stalker i fan. Dakle, stan je obožavatel­j koji je postao progonitel­j, opsesivni obožavatel­j ili samo nepopustlj­ivi obožavatel­j poput onih tinejdžera odjevenih u kostime iz “Pirata s Kariba” koji u Virginiji ispred sudnice dočekuju Johnnyja Deppa.

Zašto mi se čini da Met Gala potiče toksičnu stan kulturu opsesivnih obožavatel­ja? Zato što selebi taj događaj koriste prvenstven­o kao Instagramf­oder, kao brzu hranu za svoje instagrams­ke objave, a to onda znači i za narcističn­o prenavljan­je koje je teško gledati bez nelagode. Nisu se došli provesti, družiti, uzbuđeno čekati da ih na ples pozove netko zbog koga im srce kuca brže, kao na balovima u “Pozlaćenom dobu”, “Bridgerton­u” ili ekranizaci­jama Jane Austen. Došli su se fotografir­ati. Što više, za što više novina i portala. I zato moraju privući pažnju kao Lady Gaga koja se 2019. tri puta skidala ispred fotografa na velikom stepeništu muzeja Metropolit­an. Na koncu je ostala u donjem rublju - i u ružnim najlonkama - i onim njezinim suludim štulama sa stileto potpeticam­a kakve nose domine. Obnažena na stepeništu, glumila je pin up s napućenim usnicama i isturenom stražnjico­m, valjala se izazovno i uporno, kao da nije čula jednu Gettyjevu fotografki­nju, nesvjesnu da joj je uključen mikrofon, kako viče da nikad nije mislila da će moliti Gagu da se makne sa crvenog tepiha.

Te 2019. Met Gala i izložba bili su posvećeni modnoj temi campa, posebnoj estetici koju je Andy Warhol tako dobro razumio jer uključuje puno ironičnih posveta lošem ukusu i kiču, ali i dekonstruk­ciju snobovskih, neautentič­nih vrijednost­i srednje klase. No, zvijezde i njihovi stilisti zapravo tu modnu temu uopće nisu shvatili. Mislili su da je stvar samo u pretjeriva­nju, u smiješnom ili suludom poput Katy Perry koja je za tu priliku postala žena-luster, s manjim kristalnim lusterom na glavi i većim, obješenim oko struka. Ili poput Jareda Leta u Guccijevoj crvenoj opravi kao iz serije “Dinastija”, ukrašenoj kristalići­ma, s vlastitom voštanom glavom pod miškom. Madonna je imala brojne narcisoidn­e modne ispade na Met Gala događanjim­a. Recimo, 2016. nosila je neku sado-mazo crnu kreaciju Givenchy s izrezima oko grudiju i bokova. Sarah Jessica Parker 2018. na glavi je nosila čitavu kapelicu, Rihanna se maskirala u rimskog papu, a

Zendaya u Ivanu Orleansku. Donald Trump i njegova Melanija možda su posljednji par koji je Met Gala shvaćao ozbiljno. Bili su na svakom eventu od 2003. do 2012., veoma često u društvu s Donaldovom kćerkom Ivankom. Melanija je došla s Donaldom 2004. utegnuta u seksi kreaciju Alexandera McQueena kao pravi trofejni model i Donald ju je odmah zaprosio na balu kao svoju njujoršku princezu. Već sljedeće godine pojavila se trudna u djevičansk­o bijeloj haljini u empire stilu.

Met Gala, dobrotvorn­a priredba koja prikuplja novac za jedini odjel Muzeja Metropolit­an - The Costume Institute - koji se financira vanjskim prilozima, ima jako dugu povijest. Tradiciju je pokrenula Eleonor Lambert, velika promotoric­a američke mode, još 1948. kao večeru koju je nazvala “partijem godine”. Nekad su događajem, koji se odvijao u najpoznati­jim hotelskim balskim dvoranama New Yorka, predsjedav­ale Jacqueline Kennedy Onassis, potom Pat Buckley da bi cijelu stvar 1995. preuzela Anna Wintour. Bez obzira na to što je Andy Warhol za nju rekao da se “grozno oblači”. Kad je sve krenulo u smjeru parodije? Možda kad je Anna Wintour 2008. odlučila Met bal posvetiti temi stripovski­h superjunak­a, s podnaslovo­m “Moda i mašta” pa se sama pojavila u kostimu superjunak­inje Storm iz serijala X-Men. Karl Lagerfeld je za nju napravio Chanel haute couture haljinu s velikim reljefnim ukrasima nalik fosilu amonitu. Po prvi i posljednji put Anna je svoju haljinu i sebe povezala s prastarim, s prethistor­ijom. Neki modni novinari tu su kreaciju proglasili jednom od najgorih modnih pogrešaka našeg vremena. Andre Leon Talley, modni novinar, stilist i urednik u američkom Vogueu, nekad veliki prijatelj Anne Wintour i njezina desna ruka u časopisu, u vrijeme njihove najveće ljubavi nazvao je Met Gala modnim Superbowlo­m, dakle događajem koji privlači najviše gledatelja i najveći novac. Kad su se razišli, on je u svojoj autobiogra­fiji napisao da ga je Anna emotivno ranila, da te rane ne zacjeljuju i da ne prođe dan da ne razmišlja o tome kako je Anna nesposobna za normalnu ljudskost i toplinu. Tri godine prije Andreove smrti - umro je u 74. godini početkom siječnja ove godine - napisao je da ga je otpisala jer je “isuviše star, isuviše debeo i nimalo cool”. Takav više nije mogao dobiti priželjkiv­anu pozivnicu. A kad su se Andre i Anna 1999. godine pojavili skupa u brokatu, s krznom oko vrata, na Met balu posvećenom rock stilu, izgledali su doista cool, kao modni kraljevski par koji vlada njujorškom scenom.

Njihov razlaz Anna nije spomenula u svom govoru na elegantnom i toplom Andreovu ispraćaju održanom u velebnoj neogotičko­j baptističk­oj crkvi u Harlemu ukrašenoj s tonama predivnog bijelog cvijeća. Ispraćaj je organizira­n poput prologa za Met Gala, dva dana prije velikog partyja. Anna je došla sa svojim sinom i kćerkom i govorila o tome kako je Andre bio član njezine obitelji i naučio je da gleda srcem te kako joj nedostaje u trenucima tuge, ali još više u trenucima radosti. Dizajner Marc Jacobs pričao je o nadrealnom putovanju s Andreom i Naomi Campbell u Moskvu, Michelle Obama je poslala poruku da je “Andre mijenjao svijet svojom nježnošću, šarmom i elektricit­etom”. Na Andreov ispraćaj došlo je modno plemstvo

New Yorka, Carolina Herrera, Diane von Fürstenber­g, Zac Posen, Grace Coddington, Pat McGrath i mnogi drugi koji su crkvu posve ispunili. Svi su bili elegantni, kao da Andre zaslužuju pravu modu i krojačko majstorstv­o, a ne maskenbal kao Met Gala. Najupečatl­jivija je bila njegova dobra prijatelji­ca Naomi Campbell, koja je došla u bijelom Rolls-Royceu, od glave do pete u bijelom krznu kao diva iz zlatnog doba Hollywooda, u kreaciji kuće Schiaparel­li, koja bi Andrea oduševila.

Met Gala se već desetljeći­ma vrti oko Anne Wintour i njezinog kruga, što dokazuje i izlazak njezine nove biografije dan iza tog događaja. Biografiju je napisala modna novinarka Amy Odell nakon što je napravila 250 intervjua s njezinim prijatelji­ma i suradnicim­a i istražila najrazliči­tije izvore, poput pisama Anninog

Izložbe u Modnom institutu uvijek su bile posvećene briljantni­m rješenjima, idejama i krojačkoj vještini majstora poput, recimo, Balenciage

oca, londonskog novinskog urednika Charlesa Wintoura ili davnog engleskog modnog priloga iz 1969. u kojem je Anna bila savršeni model za “swinging London” u minici ili topu koji otkriva goli trbuh. Biografija otkriva čak i detalje poput Anninog oduševljen­ja Billom Gatesom nakon zajedničko­g ručka, kad je rekla svojim kolegama kako je Bill “jako atraktivan”. Tu je, dakako, i nešto iz arsenala priča o neljudskoj nespremnos­ti na nesavršeno­st - Anna je jednom tražila da grafičari fotošopira­ju čak i “predebeli podbradak” male bebe.

No, bez obzira na veliki trud autorice koja se htjela sa svojom knjigom “ogrepsti” za mjesto pod reflektori­ma za vrijeme modnog događaja sezone, izgubila se u detaljima i iz knjige nije jasno misli li ona da je Anna tiranin ili modna dobrotvork­a koja je za Costume Institute pribavila stotine milijuna dolara i pri tome dozvolila da najveći američki mondeni događaj izgubi fokus s krojačkog majstorstv­a i postane cirkus. Izložbe u Modnom institutu uvijek su bile posvećene briljantni­m rješenjima, idejama i krojačkoj vještini majstora poput, recimo, Balenciage koji se vjerojatno ipak okreće u grobu dok se pod njegovim imenom prodaju preskupe, poderane hudice i torbe kao s placa ili iz Ikee. Daleke 1983. Metova izložba je slavila 25 godina Yvesa Saint Laurenta u modi, a Anna Wintour je s kustosima svoju prvu izložbu organizira­la kao posvetu Haute Coutureu. Potom su došle velike izložbe Diora, Versacea, Chanela, mode povezane s kubizmom, rockom, čak i Kennedyjim­a u Bijeloj kući. Bilo je velikih izložbi o viktorijan­skom dobu, kineskoj Chi’ng dinastiji, Habsburzim­a, 18. stoljeću, Belle Epoque, orijentali­zmu, odnosno vizijama dalekog istoka u odijevanju na zapadu... No, majstorstv­o je ustuknulo pred narcizmom našeg vremena.

Komičarka, scenaristi­ca i producenti­ca Tina Fey bila je na tom balu samo jednom, 2010. Potom je u televizijs­kom intervjuu Davidu Lettermanu ispričala da je to događaj zbog kojeg je spremna popiti veću količinu tekućine za čišćenje leća samo da ga izbjegne:

- To je parada najgorih kretena. Kad bih imala milijun ruku i na jednom mjestu htjela okupiti sve one koje želim udariti šakom u glavu, sve bih tu našla, ne bih više morala tražiti.

Desetak godina mlađa komičarka Amy Schumer bila je na Gali 2016. i u prvom trenutku priznala da se osjetila počašćenom jer je dobila priželjkiv­anu pozivnicu. No, odmah potom priznala je otkačenom radio novinaru Howardu Sternu da je event za nju bio “poput kazne”. Ne da je otišla one sekunde kad je to bilo pristojno, otišla je puno ranije nego što joj je bilo dopušteno... “jer joj se nije svidjela ta farsa”... na kojoj su svi bili odjeveni kao “jebene šupčine”. To je iz njezinih, ne iz mojih usta.

Jednom je Amy intervjuir­ala redateljic­u, glumicu i scenaristi­cu Lenu Dunham i dotaknule su se i Met Gala 2016. Složile su se da su čekale trenutak u kojem mogu pobjeći. Samozaljub­ljena Lena Dunham napravila je pravi skandal jer joj je valjda bilo dosadno. Sjedila je pokraj zvijezde američkog nogometa, Odella Beckhama Juniora, kojem je “stavila riječi u usta” jer joj se za večerom nije dovoljno obraćao. Zaključila je da je bio nezaintere­siran za razgovor jer je odmah shvatio da ‘me ne želi jebati’ (to je citat, ne moja vulgarnost!) jer ‘nisam građena po njegovim standardim­a ženstvenos­ti’. No, pojavila se ipak i sljedeće godine, kad je Met bal (s velikom izložbom) slavio kreatoricu Rei Kawakubo i modnu kuću Comme des Garçons. Objasnila je da je u ‘svem tom blještavil­u lako zaboraviti koliko ta noć čini za prikupljan­je milijuna dolara i očuvanje modnih artefakata koji omogućuju da stil pripada svima nama’. I Gwyneth Paltrow, kao i Amy ili Lena, ponovno je došla na party nad kojim se javno zgražala još 2013. Zaklela se da se više nikada neće pojaviti jer se zaista nije dobro provela. Umjesto glamurozno­g provoda, bila je “gužva i svi su se oko nje znojili i naguravali”. Balovi doista nisu bili takvi u američko pozlaćeno doba kad su industrija­lci poput Vanderbilt­a, Fricka, Carnegieja, Rockefelle­ra i ostalih stvarali svoja carstva i kad je postojala jasna distinkcij­a između bala i maskenbala, vrhunske elegancije i maškara.

I ove i prošle godine uz Annu Wintour događajem predsjeda kao počasni gost američki dizajner Tom Ford koji je kroz povijest odijevao neke od najelegant­nijih selebritij­a na tom crvenom tepihu. U netom objavljeno­j knjizi “Anna: The Biography” i Tom se požalio da se događaj pretvara u cirkus umjesto da je ostao proslava visoke mode.

- Nekad su dolazili chic, prekrasni ljudi u sofisticir­anoj odjeći na izložbu o 18. stoljeću. To nije značilo da si trebao biti odjeven kao da dolaziš iz 18. stoljeća, temu se nije shvaćalo doslovno, kao što za neku drugu izložbu nisi trebao doći odjeven kao hamburger ili u kombiju jer si putem morao stajati zbog lustera koji ti visi oko struka - objasnio je Tom nostalgičn­o, tugujući za nekim boljim, zaista pozlaćenim vremenima Met bala kad su gosti razumjeli jezik mode i stila.

 ?? Nada Mirković ??
Nada Mirković
 ?? ?? Madonna i Jean-Paul Gaultier 2018. godine došli su zajedno
Madonna i Jean-Paul Gaultier 2018. godine došli su zajedno
 ?? ?? Met Gala se već desetljeći­ma vrti oko Anne Wintour i njezinog kruga, što dokazuje i izlazak njezine nove biografije dan iza tog događaja
Met Gala se već desetljeći­ma vrti oko Anne Wintour i njezinog kruga, što dokazuje i izlazak njezine nove biografije dan iza tog događaja

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia