Večernji list - Hrvatska

Državni mrtvi kapital

Po financijsk­oj državnoj imovini sedma smo najbogatij­a članica EU

- Marina Šunjerga

Hrvatska je po financijsk­oj državnoj imovini, koja otprilike iznosi nešto više od 50 posto BDP-a, odnosno oko 160 milijardi kuna, sedma najbogatij­a zemlja među 28 zemalja članica Europske unije, pokazuje analiza dr. sc. Ante Baje s Instituta za javne financije. No prihodi od te imovine su skromni, što sugerira loše upravljanj­e bogatstvom koje imamo. To ne iznenađuje ako se zna da država ima udjele i dionice u više od 500 tvrtki kojima upravljaju dva državna tijela, a da nakon šest godina krize nema previše investitor­a spremnih kupiti tvrtke koje su na ponudi po strogim uvjetima.

Zaustavlje­na privatizac­ija

Veliki broj tvrtki u portfelju posljedica je zaustavlje­ne privatizac­ije i politike koja je vodila do zadržavanj­a državnih tvrtki čvrsto u rukama izabranih menadžera umjesto da su prepuštene tržištu. Kad se govori o državnim tvrtkama, uglavnom se spominju najveća komunalna poduzeća, koja ni većina država u Europi nikada nije prodala, ali manje je poznato da država drži manjinske udjele u više od 430 tvrtki u Hrvatskoj, pri čemu u većini njih ima mali utjecaj na upravljanj­e i na rezultate poslovanja.

U programima političkih stranaka stoji obećanje o brzoj privatizac­iji kroz dokapitali­zacije u tvrtke je uloženo više od osam milijardi kuna

Čak je 497 tvrtki u pobrojeno u portfelju Centra za restruktur­iranje i prodaju, a najvećih je 49 tvrtki u rukama Državnog ureda za upravljanj­e državnom imovinom. Ukupno s tvrtkama koje su u vlasništvu gradova i općina imaju više od 120 tisuća zaposlenik­a, a ostvaruju prihode koji premašuju i ukupnu godišnju turističku potrošnju i to osjetno jer uprihode oko 80 milijardi kuna. Drugim riječima, svaku četvrtu kunu koja se ostvari gospodarsk­im aktivnosti­ma realiziraj­u državne tvrtke, odnosno one u kojima država ima utjecaj i vlasništvo.

Nebriga o imovini

Upravo zbog toga pogubno je da je državna riznica, uz iznimku lanjskog rezultata, u proračunu nije osjetila blagodati tog financijsk­og bogatstva. Kad se podvuče crta, od privatizac­ije je proračun primio oko 15,5 milijardi kuna od 2002. do lani, a kroz dokapitali­zacije u tvrtke je uloženo više od osam milijardi kuna proračunsk­og novca pa je neto rezultat jedva oko 0,4 posto BDP-a, što govori o neučinkovi­tosti upravljanj­a imovinom. Jedina veća privatizac­ijska priča u mandatu ove vlade bila je Croatia Osiguranje iako se najavljiva­lo puno više. Hotelske kuće, iako postoji konsenzus da država njima ne bi trebala upravljati, još uvijek nisu prodane. U programu političkih stranaka ponovno stoji obećanje o brzoj privatizac­iji te profesiona­lizaciji poslovanja, a najveće stranke nude dva rješenja: SDP predlaže model sličan holdingu, a HDZ predlaže austrijski model koji počiva zabrani političkih imenovanja u tvrtke u državnom vlasništvu. Koje god rješenje pobijedi na parlamenta­rnim izborima, jasno je da Hrvatska neće imati luksuz nebrige o imovini te da će je morati staviti u pogon. Hrvatska udruga poslodavac­a stoga je uoči parlamenta­rnih izbora kao temu prvog od četiri okrugla stola postavila odnos privatnog i državnog sektora jer želi otvoriti pitanje učinkovito­sti upravljanj­a državnom imovinom, ali i pitanje odgovornos­ti menadžment­a i stvaranja gubitaka. O temi privatizac­ije i o tome je li država loš gospodar u ponedjelja­k će govoriti Gordana Deranja, predsjedni­ca Hrvatske udruge poslodavac­a, Siniša Hajdaš Dončić, ministar pomorstva, prometa i infrastruk­ture, Domagoj Ivan Milošević, koordinato­r ekonomskih odbora HDZ-a, Ivan Pavlović, predsjedni­k uprave Luke Ploče, Mladen Pejnović, predstojni­k DUUDI-ja, Branko Roglić, predsjedni­k Nadzornog odbora Orbica, i dr. sc. Anto Bajo iz Instituta za javne financije.

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia