Večernji list - Hrvatska

Facebook izgubio na europskom sudu

(ne)SIgurna luka Američkim špijunima dostupni podaci Europljana s društvene mreže

- Tanja Ivančić Belošević tanja.ivancic-belosevic@vecernji.net

Europski sud pravde presudio je jučer da je međunarodn­i ugovor “Safe Harobur” (sigurna luka) kojim se dopušta prijenos digitalnih podataka između EU i SAD-a nevaljan. Presuda je rezultat optužbi Maxa Schremsa, austrijsko­g aktivista koji se bori za zaštitu privatnost­i, koji je izrazio sumnje da su podaci Europljana koje prikuplja društvena mreža Facebook dostupne američkim tajnim službama i špijunima, odnosno da nisu zaštićeni od američkog nadzora. Sve je potaknuto podacima koje je “pustio” Edward Snowden još 2013. koji su upućivali na to da je nadzor Europljana koji je provodila američka Agencija za nacionalnu sigurnost NSA u akciji Prizma bio moguć zbog podataka kojima su ih opskrbili tehnodivov­i s europskog tla.

Odluka na regulatoru

Presuda europskog suda sada nalaže da lokalni regulatori mogu odlučiti o tome jesu li podaci sigurni i smiju li biti preneseni u SAD. Pravni okvir “sigurna luka” nije ukinut, no sada ga regulatori svake zemlje EU mogu dovesti u pitanje i naposljetk­u srušiti. Konkretno, u slučaju Facebooka sada je na potezu irski regulator koji može odlučivati je li njegovo baratanje podacima dovoljno sigurno za Europljane. No, kako napominju mnogi analitičar­i, Facebook je tek slučaj, a presuda najvišeg suda EU ima dalekosežn­e posljedice. Ugrožava prijenos podataka i podriva najjači trgovinski međunarodn­i sporazum među dvjema državama te ugrožava poslovanje oko 5000 američkih tvrtki, ali i nekolicine europskih koje posluju na isti način. Trenutačno i američki i europski pravnici pokušavaju osvježiti ugovor o podacima i zadovoljit­i zahtjeve EU. Safe Harbour na snazi je od 2000. godine i dopuštao je, u ime smanjenja troškova i praktičnos­ti, tvrtkama poput Facebooka, Googlea, Amazona... da podatke Europljana digitalno pohranjuju na serverima smješte- nima u SAD-u. Uglavnom, pomagao je tehnodivov­ima da funkcionir­aju.

Zaobilazni transferi

Mnoge velike tehnološke tvrtke već su se osigurale dodatnim pravnim mehanizmim­a da podaci i dalje putuju u SAD te da istodobno izbjegnu sukobe s regulatori­ma. Postoje, dakle i drugi pravni mehanizmi koji mogu omogućiti zakoniti transfer podataka, no nezgrapnij­i su od “sigurne luke”, tvrde odvjetnici. Što u osnovi znači da će biti puno više ugovora među više strana i partnera. Zapravo, tvrde poslovnjac­i, riječ je o administra­tivnoj noćnoj mori. Microsoft je, primjerice, lani dobio odobrenje dužnosnika EK o zaštiti podataka EU za svoje cloud computing ugovore, kao način da se izbjegnu nedoumice iz ugovora “Safe Harbour”.

Facebook je tek slučaj, a presuda suda eU ima dalekosežn­e odjeke

 ??  ?? max schrems zagovornik veće zaštite privatnost­i na društvenim mrežama
max schrems zagovornik veće zaštite privatnost­i na društvenim mrežama

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia