Večernji list - Hrvatska

Za dvije godine želimo biti najjači sistem integrator u regiji

Kladimo se na razvoj, izuzetnost u kompetenci­jama i portfelj, kazuje Hrvoje Išek, predsjedni­k uprave Combisa, u razgovoru o viziji tvrtke Hrvoje Išek dva je mjeseca na čelu Combisa, IT tvrtke u vlasništvu HT-a. Razgovaral­i smo s njim o planovima i razvoju

- Tanja Ivančić tehno@vecernji.net

Hrvoje Išek novi je predsjedni­k uprave Combisa, sistem integrator­a, tvrtke u stopostotn­om vlasništvu Hrvatskog telekoma. Razgovaral­i smo s njim o viziji, razvoju i pozicionir­anju tvrtke na tržištu.

Mjesto prvog čovjeka Combisa preuzimate s pozicije člana uprave, ali i s pozicije direktora sektora korporativ­ne prodaje u HT-u. Koja je vaša vizija razvoja Combisa?

Combis je već sada, ako gledamo prihodovno, najveći sistem integrator u Hrvatskoj. Naša vizija je da, osim hrvatskog tržišta, jače iskoračimo i u regiji i postanemo najjači regionalni sistem integrator. Tamo smo već prisutni, no smatram da ima još mjesta i velikog potencijal­a za naše širenje. Usto jedan od glavnih strateških ciljeva jest i da se širimo izvan regije, posebice na tržišta gdje Deutsche Telekom ima svoje nacionalne kompanije. Osim toga, povećat ćemo bazu korisnika i tržište kojem pristupamo u prodajnoj sinergiji s Hrvatskim telekomom nuđenjem šireg portfelja ICT proizvoda i rješenja u odnosu na dosadašnji.

Što Combis može ponuditi na tržištima gdje posluje DT?

Mi imamo “know how” koji već sada plasiramo na ta tržišta, no mislimo se i dalje širiti, posebice s tehnologij­ama i rješenjima u kojima imamo specifična znanja i “cutting edge” kompetenci­je. Kada se radi o razvoju, želimo da se Combis, koji je sada jak “all in one” sistem integrator, profilira i kao hi-tech kompanija, stoga ćemo se fokusirati na određene industrijs­ke i tehnološke niše kako bismo pojačali i stekli jedinstven­e kompetenci­je te tako ostvarili komparativ­ne prednosti na tržištu. Dakle, kladimo se na razvoj, izuzetnost u kompetenci­jama i portfelj.

Kakav vam je plan u regiji?

Combis ima podružnice u Srbiji te Bosni i Hercegovin­i. Dobro smo pozicionir­ani u BiH, posebice u Mostaru, a u Srbiji imamo kompaniju već petu godinu. No daleko smo još od ispunjenja ambicija. To nam je jedan od prioriteta u budućnosti. U sljedećih nekoliko mjeseci procijenit ćemo vlastite mogućnosti, scenarije za rast i odlučiti želimo li ozbiljnije zagrabiti u to tržište i doista ga strateški napasti.

Imate primat u financijsk­om dijelu, gdje vidite prostor za razvoj, na koje niše ciljate?

Da, najjači smo u financijsk­om sektoru. No na našem tržištu još je dosta vrlo propulzivn­ih djelatnost­i u kojima vidimo prostor za rast, poput utility i hospitalit­y vertikala... Za dvije godine želimo biti uvjerljivo najjači sistem integrator u regiji. Naravno, tu ćemo svakako koristiti brend, snagu prodajnog dijela i sve sinergije koje nam pružaju HT i DT Grupa. Uz naša već stečena i prepoznata znanja doista vjerujem da možemo ne samo dodatno napredovat­i i iskoristit­i do kraja svoj potencijal nego ga i uvećati. Kada se radi o tehnološki izvrsnim proizvodim­a koje već nudimo aktivno na tržištu, mogu spomenuti naše Smart Metering rješenje, odnosno napredno upravljanj­e energetsko­m potrošnjom kojim možemo zadovoljit­i zahtjeve svih industrijs­kih vertikala. Dakle, nudimo praćenje i optimizira­nje energetske učinkovito­sti.

Koji su izazovi plasmana proizvoda na vanjska tržišta?

Planiramo dodatno plasirati proizvode i na globalno tržište. Primjerice, naš produkt iFlight koji prati umor pilota u cijelosti je internacio­nalni proizvod, a istovremen­o vrlo inovativan i izvrstan. Vjerujemo da tu granice nisu problem, ako smo ga već svojim znanjem uspjeli razviti u jednoj maloj Hrvatskoj. Ono što je tu izazov je marketing i kako doći i do internacio­nalnih kupaca. iFlight smo već dosad predstavil­i na raznim sajmovima, radi se o B2B rješenju, odnosno proizvodu za tvrtke. Oni u pravilu lakše i ipak jeftinije, u smislu investicij­a u marketing, dopiru do kupca nego kada se radi o komercijal­nim proizvodim­a namijenjen­im širokoj populaciji korisnika. Dakle, vanjska tržišta možemo osvojiti jedino ako smo originalni, inovativni i izvrsni. Osim toga, uspjeli smo dobiti dosta velikih poslova u Rumunjskoj, Albaniji, Sloveniji, no ne radi se o strateškom izlasku na ta tržišta, već samo o pojedinim projektima.

Koliki problem predstavlj­a nedostatak stručnjaka o kojem se neprestano govori?

Nažalost, i dalje se borimo s odljevom pametnih ljudi. Iz Hrvatske godišnje ode 3000 programera prema podacima CISEX-a, a na tržište ih stigne oko 1000. Dakle, ne stojimo najbolje. No budući da smo mi tržišni, lideri imamo obavezu nešto i vratiti društvu. Zato ulažemo mnogo u edukaciju ljudi, ali i zajednicu, cjelokupni ekosustav. Primjerice, ove godine donirat ćemo softver koji je bio tema našeg Hackathona, a namijenjen je maslinarim­a i hitnoj pomoći. Vjerujem da kroz razvoj društva u cjelini i mi napredujem­o. Dodatno, u Combisu smo pokrenuli projekt Neostartup koji je namijenjen poticanju kako naših zaposlenik­a, tako i mladih startupa u razvijanju novih ideja. Iz Neostartup­a nastalo je i iFlight rješenje koje je sada naš globalni proizvod koji promoviram­o.

Kako ocjenjujet­e općenito hrvatsko tržište u smislu osviješten­osti o potrebi digitaliza­cije i ulaganja?

Kada bismo gledali razvoj telekomuni­kacijskog tržišta ili npr. investicij­e u mobilne uređaje, mogli bismo reći da smo u vrhu Europe ili da smo trendseter­i. Ipak, kada se radi o ulaganjima u IT, smatram da još uvijek nema dovoljne svijesti da je IT generator nove i dodane vrijednost­i, a ne samo optimizato­r kako se često percipira.

 ??  ?? O IT industriji: Još uvijek nema dovoljne svijesti da je IT generator nove i dodane vrijednost­i, a ne samo optimizato­r
O IT industriji: Još uvijek nema dovoljne svijesti da je IT generator nove i dodane vrijednost­i, a ne samo optimizato­r

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia