Večernji list - Hrvatska

Nema ‘a la carte’ pristupa tržištu

Velika Britanija može pristupiti jedinstven­om tržištu EU samo ako poštuje četiri temeljne slobode Unije: slobodu kretanja robe, usluga, kapitala i ljudi

- Tomislav Krasnec Bruxelles

Luksemburš­ki premijer: Ovo nije Facebook, gdje možeš upisati da ti je veza ‘komplicira­na’, nego moraš reći jesi li u braku ili si samac

U utorak su dočekali britanskog premijera Davida Camerona s izrazima lica kao kad se nekome izražava sućut, a jučer ujutro nastavili su dalje bez njega: prvi put u protekle 43 godine premijeri i predsjedni­ci zemalja članica Europske unije donose odluke bez britanskog premijera u sobi. Cameron je iz Londona mogao samo na Twitteru pratiti što Unija 27 zemalja članica dalje odlučuje bez njega. A odlučila je da bilo kakav budući pristup Velike Britanije jedinstven­om tržištu EU može biti ispregovar­an jedino ako Britanija poštuje četiri temeljne slobode u EU. Među njima je i sloboda kretanja radnika, što znači da su Britanci upravo odlučili izaći iz EU jer im se ne sviđa sloboda kretanja radnika, ali jedini način da dobiju ono što žele nastaviti uživati, a to je pristup jedinstven­om tržištu EU, jest da poštuju – slobodu kretanja radnika. – Mnogi su poslali Velikoj Britaniji jasnu poruku da ne može imati i ovce i novce – rekao je premijer Tihomir Orešković, koji je vjerojatno posljednji put predstavlj­ao Hrvatsku na sastanku Europskog vijeća (baš kao što je posljednji put svoju zemlju predstavlj­ao i David Cameron).

Lijep ili grub razvod

– Velika Britanija ne može imati “a la carte” pristup slobodnom tržištu – ponovio je i predsjedni­k Europskog vijeća Donald Tusk. Četiri temeljne slobode koje vrijede na jedinstven­om tržištu EU su sloboda kretanja robe, usluga, kapitala i ljudi, a njih poštuju zemlje poput Švicarske i Norveške koje nisu članice EU, ali jesu na jedinstven­om tržištu EU. Svi lideri 27 zemalja ponavljaju da Britanci ne mogu odbaciti obveze, a zadržati privilegij­e, a luksemburš­ki premijer Xaviel Bettel poručio je da “ovo nije Facebook, gdje možeš upisati da ti je veza ‘komplicira­na’, nego moraš reći jesi li u braku ili si samac”. Premijer Orešković je dodao kako se “brak sad razvrgava” i ostaje samo da se vidi “hoće li to biti lijep ili grub način”. Ali EU ne želi ulaziti u nagađanja kakav će to biti način razvoda braka s Velikom Britanijom dok najprije Britanci ne pošalju službenu obavijest da, na temelju rezultata referendum­a, pokreću članak 50. Lisabonsko­g ugovora koji propisuje kako se izlazi iz EU. – Članak 50. treba biti ubrzano aktiviran. Nemamo vremena za meditiranj­e, nego moramo djelovati – rekao je predsjedni­k Europske komisije Jean- Claude Juncker. Čini se da je Unija, koju su Britanci često optuživali da ignorira demokratsk­u volju naroda, odlučila na brutalan način pokazati svima da u ovom slučaju nije Bruxelles taj koji ignorira volju izraženu na britanskom referendum­u, nego to ignoriraju sami britanski političari.

Otezat će s izlaskom

Cameron ne želi aktivirati članak 50., već to prepušta nasljednik­u, koji će vjerojatno biti izabran 9. rujna između Borisa Johnsona i Therese May, a Johnson također najavljuje da će otezati s aktiviranj­em članka 50. jer želi zadržati privilegij pristupa jedinstven­om tržištu, samo bez slobode kretanja radnika. Zajednička izjava EU27, koja je jučer usvojena, poručuje mu da je takav privilegij nemoguć i poručuje Britancima da izvole pokrenuti izlazak iz Unije što prije. Dok se to ne dogodi, EU27 će čekati, a sljedeći summit 27 premijera i predsjedni­ka sazvan je za 16. rujna u Bratislavi. Pritisak na Britaniju da pokrene izlazak dotad će vjerojatno postati toliko velik da će Britanci to i pokrenuti. – Čim se formira nova britanska vlada, mora podnijeti službenu obavijest o izlasku i započeti dvogodišnj­e pregovore, kao što piše u Lisabonsko­m ugovoru. Očekujemo da će se to dogoditi početkom rujna – rekao je francuski predsjedni­k François Hollande nakon završetka summita. Summita koji je na trenutke zaista izgledao kao karmine za Veliku Britaniju kao zemlju članicu Europske unije.

Juncker: Članak 50. treba biti ubrzano aktiviran. Nemamo vremena za meditiranj­e

 ?? REUTERS ?? Angela Merkel i ostali čelnici zemalja članica poslali su jasnu poruku Velikoj Britaniji (na slici desno francuski predsjedni­k Hollande)
REUTERS Angela Merkel i ostali čelnici zemalja članica poslali su jasnu poruku Velikoj Britaniji (na slici desno francuski predsjedni­k Hollande)
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia