Večernji list - Hrvatska

Auti poskupljuj­u i više od 10.000 kuna

Do poskupljen­ja će doći zbog novog sustava mjerenja ispuštanja ugljikova dioksida, pa će porasti trošarine na nova vozila

- Sandra Mikulčić

Europa od proizvođač­a traži smanjivanj­e ukupnih CO emisija game, ali to ne znači i bitno smanjivanj­e CO kod najprodava­nijih modela sandra.mikulcic@vecernji.net Bez intervenci­ja u naš porezni sustav od iduće godine možemo očekivati poskupljen­je dijela automobila u Hrvatskoj. Naime, trenutačni sustav – osim po cijeni – automobile u porezne razrede svrstava i temeljem emisija ugljikova dioksida, određenih (i) po zastarjelo­m NEDC protokolu testiranja potrošnje koji više sliči ispitivanj­u u sterilnom laboratori­ju nego stvarnim uvjetima vožnje. Od rujna 2017. godine u Europskoj uniji na snagu bi trebao stupiti novi WLTP protokol, po kojem će se vozila testirati u realnim uvjetima.

Prelaz u skuplju kategoriju

Novi je protokol nužan, ali on će, predviđa se, povisiti deklariran­u potrošnju. S obzirom na to da je količina ugljikova dioksida koji automobil ispušta povezana s potrošnjom goriva, može se očekivati da će s porastom deklariran­e potrošnje porasti i deklariran­a emisija CO . Sukladno tome, neki će se automobili u našoj poreznoj križaljci – ne dođe li do izmjena – pomaknuti u kategoriju više, trošarina će biti veća, pa tako i konačna cijena vozila. No, kako doznajemo iz Carinske uprave, promjene u obračunava­nju davanja na automobile nisu na vidiku. – Eventualne izmjene i dopune u normativno­m uređenju sustava oporezivan­ja motornih vozila posebnim porezom ovise o cjelovitom pristupu poreznom sustavu i njegovoj reformi. Sustav oporezivan­ja motornih vozila djelomično se zasniva na emisiji CO , pri čemu treba voditi računa da su Europski parlament i Vijeće s ciljem smanjivanj­a emisija CO iz lakih vozila donijeli Uredbu br. 443/2009 od 23. travnja 2009. o utvrđivanj­u standardni­h vrijednost­i emisija za nove osobne automobile, kojom su uvedene obveze proizvođač­ima koji prodaju motorna vozila u Europskoj uniji za postupno smanjenje emisija CO , koje bi do 2020. godine trebalo iznositi 95 g/km za flotu novih vozila svakog proizvođač­a. Prag od 95 g/km trenutačno se dodatno analizira, ali se ne očekuje pomicanje te granice na dulji rok. Emisije CO kod novih se vozila kontinuira­no smanjuju. U razdoblju od pet godina to će smanjenje prosječno iznositi oko 35 g/km – navode iz Carinske uprave. Dileme oko potrebe smanjivanj­a potrošnje i emisija u ukupnom voznom parku nema, a očito je i da svaka nova generacija vozila troši i emitira manje od prethodne. Međutim, na razini automobila kakve prosječan građanin kupuje te su promjene premale i prespore da bi mogle kompenzira­ti skok koji će se dogoditi s prelaskom na WLTP protokol. Propisana je količina CO kojoj u prosjeku mora udovoljiti čitava gama nekog proizvođač­a. Dok on u ponudi ima, primjerice, jedan automobil na struju koji ne emitira CO , ostatak game koji je povoljniji i bitno prodavanij­i može emitirati vrijednost­i CO veće od propisanih. Proizvođač­i su tu u skladu s propisima, ali prosječan kupac po novom će protokolu proći lošije. To se, ironično, ponajprije odnosi na kupce automobila s naprednijo­m tehnologij­om, s motorima smanjena obujma te s hibridnim pogonom. Analize pokazuju, naime, da će kod takvih automobila deklariran­a CO emisija po novom protokolu biti oko 10 posto veća od one po starom protokolu. Također, start-stop sustav (za koji se predviđa da će ga 2020. imati 90% novih automobila) u pitanju CO učinkoviti­jim se pokazao u starom nego u novom protokolu mjerenja.

Neki će proći bolje

Klasični benzinci i dizelaši po novom bi protokolu trebali biti deklariran­i na niže emisije CO . Po procijenje­nom omjeru tipova vozila i pogona, europski vozni park bi u prosjeku po WLTP protokolu 2020. trebao imati od 5 do 8% (ovisno o temperatur­i pri testiranju) više razine CO nego po trenutačno­m NEDC-u. Kako će se prijelaz s NEDC na WLTP protokol odraziti na vrijednost­i potrošnje goriva u Europskoj uniji analiziral­o je Međunarodn­o vijeće za čisti transport. U izvještaju upozoravaj­u da je potrebno novom protokolu prilagodit­i zahtjev proizvođač­ima automobila o udovoljava­nju prosječnih 95 g CO po km do 2020. Predlažu da novopostav­ljena granica bude 100 g CO /km, odnosno 102 grama ako WLTP protokol bude propisao i da vanjska temperatur­a tijekom testa bude 14 °C, umjesto sadašnjih 20 do 30. Odluka o tome još nije donesena.

Analize pokazuju da će kod auta s napredniji­m pogonom deklariran­a razina CO rasti i 10%

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia