Večernji list - Hrvatska

Brexit dobar za Nijemce i Irce

Britanija tvrdi da recesije nema i da će rasti više nego konkurenti

- Marina Šunjerga marina.sunjerga@vecernji.net ZAGREB

Stranci bježe s Otoka pa se očekuje pad cijena londonskih nekretnina od čak 20 posto, a za 34 posto pala je prodaja novih objekata Prije nešto više od mjesec dana Britanci su odlučili da će izaći iz Europske unije uvjereni da europska pravila usporavaju njihovu ekonomiju. Bank of England, središnja banka Britanije, tvrdi da nema pokazatelj­a pada ekonomije, nego upravo suprotno, najavljuje rast ekonomije veći nego u Njemačkoj i Francuskoj. Čak tvrdi da se povećao i broj zaposlenih u Velikoj Britaniji što je za sobom povuklo i rast plaća.

Tržište se oporavlja, funta ne

Činjenica je da se tržište kapitala oporavilo, no najave o budućim kretanjima nisu nimalo optimistič­ne za Britance i čini se da će kontinenta­lna Europa iz razvoda izaći jača, a da će sve negativne posljedice nesmotrene odluke morati progutati britanski narod. Funta se nakon Brexita ne oporavlja u odnosu na euro i gubi 10 posto vrijednost­i. I u Hrvatskoj je vidljiv pad funte pa je se može kupiti za manje od devet kuna. Euro, s druge strane, gubi manje, svega 3 posto u odnosu na dolar. Stranci bježe s Otoka pa se očekuje pad cijena londonskih nekretnina od čak 20 posto, a već je zamijećeno da je oko 34 posto manje transakcij­a u novoizgrađ­enim objektima u londonskom prstenu. Stručnjaci očekuju da će se sjedišta tvrtki seliti prema Njemačkoj pa najavljuju da će najviše prodaje nekretnina biti u Frankfurtu jer će tvrtke ići u središte financijsk­e moći Njemačke, oko 13 posto transakcij­a nad nekretnina­ma otići će u Dublin i oko 6 posto u Pariz. O jugoistočn­oj Europi ne govori se kao o dobitniku, ali uz dobre uvjete poslovanja i takvo bi se preseljenj­e moglo dogoditi. Sigurno je da londonski City gubi privlačnos­t što bi moglo uzdrmati ekonomiju grada jer je financijsk­i biznis nosio 20 posto svog BDP-a.

I startupi u strahu

Pet najvećih banaka u Britaniji mora srezati 1,5 milijardi funta troškova, a u buduća očekivanja moraju ukalkulira­ti i očekivani gubitak od 1600 milijardi dolara preuzimanj­a i spajanja. Vodeće svjetske banke najavile su premještan­je, a strah od budućnosti prisutan je čak i među startup kompanijam­a. Desetak ih se odlučilo preseliti u Berlin, što bi mogle učiniti i velike bankarske kuće pa se u Britaniji očekuje gubitak i do 15.000 radnih mjesta. Prvi su to najavili u Morgan Stanleyu koji seli 2000 radnih mjesta prema Frankfurtu i Dublinu, a to poručuju i iz švicarskog UBS-a. HSBC je potvrdio da ostaje u Cityju, a američki Wells Fargo prkosi trendu pa je za 400 mil. dolara kupio zgradu u Londonu.

 ??  ?? Dio mladih Britanaca odlučno je za ostanak Britanije u Uniji
Dio mladih Britanaca odlučno je za ostanak Britanije u Uniji

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia