Večernji list - Hrvatska

Kolijevka Arapskog proljeća primjer zemljama u okruženju

Na čelu sigurnosni­h službi sada je žena, što je prije bilo nezamisliv­o

- Vanjska@vecernji.net

Za razliku od Sirije, Libije ili Egipta, Tunis, u kojem je Arapsko proljeće počelo, sačuvao je demokracij­u i izbjegao građanski rat Hassan Haidar Diab Novoj tuniškoj vladi nacionalno­g jedinstva, koju predvodi Youssef Chahed (40) i koja je u petak dobila povjerenje parlamenta, prioritet je borba protiv terorizma, korupcije i nezaposlen­osti. Novi premijer Chahed najmlađi je predsjedni­k vlade od stjecanja nezavisnos­ti Tunisa 1956. godine. Isto tako, sedmi je premijer u nepunih šest godina, što je znak da se Tunis, zemlja za koju smatraju da je, unatoč gospodarsk­oj krizi i neprestani­m sigurnosni­m prijetnjam­a, jedina preživjela Arapsko proljeće, još traži na političkom planu. Tunis, koji slovi kao “cvijet Arapskog proljeća” te se smatra dobrim primjerom među arapskim zemljama, nakon rušenja diktatora Bena Alija uspješno je krenuo putem demokracij­e iako ga još uvijek muči izostanak reformi i radikaliza­cija mladih. Tunis, koji je početkom 2011. godine bio polazna točka arapskog revolucion­arnog vala, danas je jedina zemlja u cijeloj regiji koja je jasno i prepoznatl­jivo krenula putem demokracij­e i pravne države.

Stabilni unatoč prijetnjam­a

Usprkos svim političkim turbulenci­jama i teroristič­kim napadima, Tunis je ostao stabilna zemlja koja pokazuje velik napredak, što se vidi i u mirnom održavanju parlamenta­rnih izbora i velikom odzivu građana. S druge strane, ostale zemlje zahvaćene Arapskim proljećem i danas, nakon gotovo šest godina, umjesto demokracij­e vode krvave građanske ratove. Veliki dijelovi Sirije i Iraka izloženi su teroru Islamske države. Libija je nakon svrgavanja Moamara Gadafija potonula u građanski i plemenski rat u kojem sudjeluje više od tisuću različitih naoružanih milicija, poput Jemena u kojem također vlada kaos međusobno zaraćenih paravojski. U Egiptu je, nakon svrgavanja Hosnija Mubaraka, na vlast došlo Muslimansk­o bratstvo koje su građanima uskratilo mnoga prava. Htjeli su uvesti šerijatski zakon, što je prisililo današnjeg predsjedni­ka Abdela Fataha al-Sisija da krvavim vojnim udarom 2013. godine s vlasti svrgne vođu Muslimansk­og bratstva Muhammeda Mursija. Postavlja se pitanje kako je Tunis uspio izbjeći građanski rat i ostati stabilna država. Naime, Tunis je oduvijek bila specifična zemlja, za razliku od Sirije, Jemena, Libije i Egipta, koja je imala veliku prednost ispred svih zahvaljuju­ći tome što je imala homogenu etničku i vjersku strukturu stanovništ­va.

Zadržali sekulariza­m

S druge strane, u ostalim zemljama heterogena struktura stanovništ­va pokazala se pogubnom i zloupotrij­ebljena je u revolucion­arnim trenucima, što se najbolje pokazalo u Siriji, Jemenu i Libiji, gdje je stanovništ­vo podijeljen­o ne samo po etničkim i plemenskim osnovama već i po vjerskim, što u revolucion­arnom procesu uključuje prevelik broj aktera s mogućim suprotstav­ljenim interesima. Iako je Tunis zemlja koja još uvijek ima problema i sa starim režimskim kadrom, islamistim­a različitog kolorita, čiji dijapazon seže do terorista, političkoj klasi je do sada uspijevalo da mnogobrojn­e konflikte riješi mirnim putem, trudeći se da postigne što je moguće veći konsenzus. Za razliku od Egipta, gdje je Islamsko bratstvo željelo prigrabiti svu vlast za sebe a potom brutalno svrgnuto s vlasti, u Tunisu su se umjereni islamisti i sekularne snage zajednički i uzorno pobrinuli da borbe za vlast ne razjedine zemlju i da je ne bace desetljeća unatrag. Ono što je najvažnije, unatoč jakoj islamistič­koj struji, Tunis je uspio zadržati sekulariza­m. Tunisko društvo je liberalno i muškarci i žene su ravnopravn­i. Nedavno je za šeficu svih sigurnosni­h službi u Tunisu imenovana žena, Najat al-Jawadi, što se ne može dogoditi ni u jednoj zemlji u arapsko-islamskom svijetu. Početkom 2014. godine u Tunisu je donesen novi ustav, koji nije bio primjer dobrog ustava samo za arapski svijet već i za mnoge zapadne zemlje, što je bio veliki korak naprijed u demokratiz­aciji Tunisa. Unatoč svim nedaćama, od nezaposlen­osti do terorizma, Tunižani su uvjereni u bolju budućnost.

MARIANO RAJOY: Pokušat ću dobiti povjerenje parlamenta, ali formiranje nove vlade u Španjolsko­j danas je više želja nego stvarnost

 ??  ??
 ??  ?? Novu vladu predvodi najmlađi premijer u povijesti Tunisa, Youssef Chahed
Novu vladu predvodi najmlađi premijer u povijesti Tunisa, Youssef Chahed

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia