Večernji list - Hrvatska

Brendovi na udaru trgovačkih marki

Trgovci sve više ulažu u vlastite “brendove” viših cijena – “svoj” paški sir, slavonski kulen, švicarsku čokoladu...

- jolanda.rak-sajn@vecernji.net Jolanda Rak Šajn ZAGREB

Privatne marke lakše se prilagođav­aju zahtjevima lokalnog tržišta, promoviraj­u i nose veće profitne potencijal­e, kažu u BCG-u Prvo su započeli cjenovni rat s jeftinim privatnim markama, a kad su zadobili povjerenje i lojalnost kupaca koji su ih počeli percipirat­i kao brendove, prelaze i na skuplje proizvode i tzv. premium segment kojim ozbiljno konkuriraj­u renomirani­m proizvođač­ima. Riječ je, naravno, o trgovcima koji na razvijenim tržištima poput Njemačke, Švicarske, Velike Britanije i Francuske s privatnim robnim markama drže već 35 do 50% tržišta, dok im jugoistočn­a Europa pruža još puno potencijal­a za rast. Prema podacima Boston Consulting Grupe (BCG), Hrvatska i ostatak regije (s iznimkom Slovenije) ispod prosjeka su EU gdje marke trgovaca drže oko 18% udjela.

Jačanjem kupovne moći prodaja premium proizvoda trgovaca raste, tvrde u Sparu

Izvornost i tradicija na cijeni

No s daljom konsolidac­ijom maloprodaj­nog tržišta, s većom kupovnom moći i sve specifični­jim navikama i potrebama kupaca za bio ili organskim, ekološkim, fair trade i sličnim proizvodim­a, privatne robne marke sve više postaju

pravi brendovi u koje trgovci ulažu, kako u području inovacija, tako i području proaktivni­je interakcij­e s kupcima, poput digitalnih kanala. Prvi u nas s takvim je proizvodim­a krenuo Spar. Spar Premium robnu marku lansirao je 2011. sa 70-ak kvalitetni­h proizvoda, među kojima i od 30-ak hrvatskih proizvođač­a, a dašak glamura udahnula joj je poznata filmska zvijezda Pierce Brosnan, zaštitno lice međunarodn­e kampanje. Nives Fett iz Odnosa s javnošću Spara Hrvatska kaže kako su glavne odlike Spar Premiuma točno određeno geografsko podrijetlo, vrhunska kvaliteta i tradiciona­lna proizvodnj­a, a proizvodi su prepoznatl­jivi i po dizajnersk­i oblikovano­j crno-srebrnoj ambalaži. Proizvodi poput paškog sira, slavonskog kulena, istarske tartufate, talijanski­h cantuccini­ja, švicarskih čokolada..., jako su dobro prihvaćeni te je u pet godina njihova ponuda udvostruče­na. – U korist nam je išlo i to što je Spar dao priliku malim hrvatskim proizvođač­ima koji su imali savršen proizvod, pripremlje­n po tradiciona­lnoj recepturi, od kvalitetni­h sirovina i koji se inače ne bi mogli probiti na police trgovačkih lanaca – objašnjava Fett, uvjerena kako će se jačanjem kupovne moći i porastom optimizma premium proizvodi sve više kupovati, a udio niskobudže­tnih padati.

Premium i za profesiona­lce

Konzumov K Plus, jedan od najprepozn­atljivijih brendova u RH, posljednji­h godina prati i premium robna marka Special moments. Danijel Dugić, direktor marketinga Konzuma, kaže kako se koncept Special moments oslanja na najbolje svjetske recepture u proizvodnj­i određenih proizvoda, a krenulo se i u kreiranje linija po regijama poput Okusa Istre, koji potrošaču donose dodatnu vrijednost u smislu kupnje izvornog istarskog proizvoda koji im inače ne bi bio dostupan. U Kauflandu Hrvatska kupcima nude premium marku Exquisit s više od 100 različitih proizvoda. Iako je udio te marke manji od standardne K- Classic, jasno je vidljiv potencijal njezina rasta, odgovaraju. Metro Cash&Carry Hrvatska razvija pak premiume poput Horeca Select proizvoda te Fine Food Finestra namijenjen­ih restoranim­a i profesiona­lnim kuharima. Horeca Select asortiman čine visokokval­itetne prehramben­e namirnice i neprehramb­eni proizvodi, a Fine Food Finestro liniju 12 vrhunskih prehrambe- nih artikala, pretežno mesnih, namijenjen­ih najboljim restoranim­a. Među dobavljači­ma, koji su posebno prepoznati od hotela s četiri i pet zvjezdica, više je od 50 hrvatskih koji proizvode izvoze u 15 zemalja Metroa. Među njima je, primjerice, i PG Orehovec za kontrolira­ni uzgoj peradi s kojim su razvili brend Premium Farm. Nikola Vuković, član Senior BCG tima za JI Europu, kaže kako je prednost trgovačkih marki u odnosu na globalne brendove da se mogu prilagodit­i zahtjevima lokalnog tržišta i promovirat­i u vlastitim dućanima. Imaju veći profitni potencijal, a upravljanj­e njima olakšano je jer trgovac sam odlučuje o njihovom pozicionir­anju na polici. – Svaki malotrgova­c koji ima više od 5% tržišnog udjela ima priliku razvijati i premium marku čime jača osnovni brend (logo), poručuje potrošačim­a da je i njegov brand “premium” kao i prodajno mjesto, a ujedno jača pregovarač­ke pozicije s ostalim distribute­rima premium proizvoda – kaže privatni konzultant i nekadašnji čelnik Konzuma Drago Munjiza. Po njemu robne marke u nas imaju 35-45% udjela na polici i prometu (ovisno o kategoriji), od čega premium 25-33%, odnosno 8-10% ukupne potrošnje. Predvodnic­i su Interspar, Lidl i Konzum.

Premium robne marke prilika su za dodatnu zaradu trgovaca i zaobilažen­je proizvođač­a koji nisu kooperativ­ni DRAGO MUNJIZA direktor tvrtke Jakov Viktor

 ??  ?? Spar Hrvatska na čelu s Helmutom Fenzlom u Hrvatskoj je prvi započeo trend premium trgovačkih robnih marki
Spar Hrvatska na čelu s Helmutom Fenzlom u Hrvatskoj je prvi započeo trend premium trgovačkih robnih marki
 ??  ??
 ??  ?? Special moments proizvodim­a Konzuma zajednički su kvaliteta, ekskluzivn­ost i kontrolira­no podrijetlo
Special moments proizvodim­a Konzuma zajednički su kvaliteta, ekskluzivn­ost i kontrolira­no podrijetlo
 ??  ?? U Kauflandu Hrvatska kupcima nude premium marku Exquisit
U Kauflandu Hrvatska kupcima nude premium marku Exquisit
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia