Večernji list - Hrvatska

AKO SE NE CJENKATE, BOLJE DA NE KUPUJETE

Jeruzalem nije samo hodočasnič­ko mjesto već i trgovački i turistički grad

- Piše: DARKO PAVIČIĆ

Eto, noge nam već stoje na vratima tvojim, Jeruzaleme. S tim psalamskim stihom svatko tko ulazi u Jeruzalem osjeća sve ono što su prije njega kroz povijest osjećale na tisuće hodočasnik­a u taj vječni, glavni grad cijeloga svijeta. A to je, ukratko, golemo strahopošt­ovanje prema svemu što vas okružuje jer doslovce hodite istim onim stazama i putovima kojima je kročio Isus Krist. U jeruzalems­ki stari grad ulazi se na nekoliko vrata, a mi smo najčešće ulazili na Jafska vrata, koja nakon nekoliko stotina metara vode ravno do Bazara ili „suka“, kako ga ondje nazivaju. Koloplet je to uskih uličica prepunih prodavaoni­ca sa svime i svačime, gdje se na startu valja cjenkati, i to vrlo brutalno, tražeći popuste više od 50 posto jer su vlasnici dućana nabili cijene, a i dio kulture njihova trgovanja je cjenkanje. Ne cjenkate li se, niste pravi kupac! Dakako, to vrijedi i za krunice, čija cijena raste kako se približava­te bazilici Kristova groba. Ali, ako ste vješt trgovac, za krunice i tamjan možete postići jako dobru cijenu, kakve nema u Hrvatskoj. Jeruzalem je za turiste prilično skup grad. Kava je, npr., u starom gradu oko četiri dolara. I k tome, prava je sreća naići na dobru kavu. Isplati se popiti sok od izravno cijeđena limuna, naranče ili nara, koji dođe od dva dolara naviše. Od lokalne hrane svakako treba kušati falafel, kuglice od slanutka pržene u vrućem ulju, i namaz humus, također od slanutka, koji osobito prija uz „pite“, tj. male pogačice šuplje u sredini. Ono što se na bazaru može naći u usporedbi s našim tržnicama brojni su začini, poput npr. tipičnog bliskoisto­čnog začina zatara ili šafrana, koji je najskuplji među začinima, a na bazaru se (uz cjenkanje, dakako) može naći za dobru cijenu. Ipak, turistički obilazak Jeruzalema svakom hodočasnik­u u drugom je planu jer želi prije svega proći ulicom Via Dolorosa, tj. križnim putem kojim je u svoje vrijeme prolazio Isus Krist, pomoliti se u dvorani Posljednje večere, gdje je ustanovlje­na euharistij­a, a napose proboravit­i u molitvi i meditaciji u bazilici Kristova groba, gdje završavaju postaje križnoga puta na Golgoti, gdje je Krist raspet te na grobu u stijeni, gdje je položeno njegovo tijelo. Osobito u ove dane, kada se Kristov grob obnavlja i otvoren je nakon nešto manje od 500 godina.

 ?? L EL S X I P / Ć I Č N A H A Š I N I S ??
L EL S X I P / Ć I Č N A H A Š I N I S
 ??  ??
 ??  ?? Bazar ili suk u Jeruzalemu iziskuje i od stranaca umijeće cjenkanja jer se cijene mogu spustiti i više od 50 posto
Bazar ili suk u Jeruzalemu iziskuje i od stranaca umijeće cjenkanja jer se cijene mogu spustiti i više od 50 posto
 ??  ?? Jeruzalem je „glavni grad svijeta“i u njega ulazimo s psalmom: „Eto, noge nam već stoje na vratima tvojim, Jeruzaleme“
Jeruzalem je „glavni grad svijeta“i u njega ulazimo s psalmom: „Eto, noge nam već stoje na vratima tvojim, Jeruzaleme“
 ??  ?? Via Dolorosa ulica je križnog puta po kojemu je hodio Isus Krist i vodi do Golgote, tj. bazilike Kristova groba
Via Dolorosa ulica je križnog puta po kojemu je hodio Isus Krist i vodi do Golgote, tj. bazilike Kristova groba

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia