Večernji list - Hrvatska

‘Volim učiti i bit ću liječnik. Ostat ću raditi u Hrvatskoj’

Manja djeca ne idu u školu pa pitaju: Šefe, mi bebe, ništa škola?

- Marina Borovac

Iz Prihvatili­šta za tražitelje azila u školske klupe jučer je sjelo 28 učenika iz Sirije, Irana, Iraka, Pakistana, Afganistan­a i Turske marina.borovac@vecernji.net Say “zašto”, vragolasto se osmjehnuo desetogodi­šnji Ali pa, kad je netko iz gomile izrekao “zašto”, na brzinu ispalio: “Za babino brašno” te s plavim ruksakom na leđima otrčao prema vratima novozagreb­ačke Osnovne škole Gustava Krkleca koja je jučer otvorila vrata za njega i još 27 novih učenika, djece tražitelja azila. Ravnatelji­ca Marija Luković već je čekala u predvorju, gdje ju je prva skupina pristiglih novih učenika iz Sirije, Iraka, Irana, Pakistana, Afganistan­a i Turske glasno pozdravila s “dobar dan”.

Testiranje prije škole

Osnove hrvatskog jezika većina je te djece savladala. K tomu, dio njih govori i engleski i njemački koji su naučili tijekom boravka u Njemačkoj i Austriji, odakle su vraćeni u Hrvatsku jer nisu dobili azil pa ga sad u nas traže. Zadaća je škole – govori ravnatelji­ca – da s djecom smještenom u Prihvatili­štu za tražitelje azila Porin radi na socijaliza­ciji i integracij­i te učenju hrvatskog jezika. Dok čekaju što će odrasli odlučiti o njihovim sudbinama, ta djeca imaju pravo na obrazovanj­e jer je to jedno od prava koje imaju tražitelji međunarodn­e zaštite za vrijeme trajanja postupka. – Riječ je o učenicima od prvog do sedmog razreda. Njih 19 bit će u razrednoj, a devet u predmetnoj nastavi – objašnjava ravnatelji­ca treće zagrebačke škole u kojoj nastavu pohađaju maloljetni tražitelji azila. Đaci iz Porina na nastavu već dolaze u OŠ Dugave i u OŠ Frana Galovića. Nakon prilagodbe u OŠ Gustava Krkleca đaci će biti raspoređen­i po razredima za koje je ranije provedenim testiranje­m utvrđeno da onamo pripadaju. Tako će 16-godišnji Mustafa iz Iraka ići u 7. razred iako se potajno nadao da će prispjeti u srednju školu jer je u svojoj domovini išao u 9. razred: – Svidjelo mi se u školi, jako je lijepa. Volim učiti. I volim Hrvatsku. Zanimaju me najviše matematika i fizika. I bit ću liječnik, a radit ću u Hrvatskoj – izgovara dječak pokazujući nam knjige i bilježnice koje nosi u školu. U četiri mjeseca boravka u Zagrebu jezik je poprilično dobro savladao, i to u Porinu. – Djeca brzo upijaju – kaže Anita Dakić, voditeljic­a prihvatili­šta, navodeći kako su u učenju djeci pomogli brojni volonteri i udruge te studenti Učiteljsko­g fakulteta. – Naši će učenici imati hrvatski, matematiku, glazbeni, likovni, tjelesni... – nabraja voditeljic­a te objašnjava da će u vrijeme kada je sat, na primjer, biologije, đaci iz Porina biti u dnevnom boravku škole s učiteljico­m i volonterom gdje će učiti hrvatski. I dok su školarci s nestrpljen­jem čekali da odu na nastavu, manja su u djeca, govori Anita Dakić, bila tužna što ne mogu i oni ići. – Pitaju me: “Šefe, mi bebe, ništa škola” – prepričava.

Za početak bez ocjena

Emina Bužinkić iz Centra za mirovne studije objašnjava da je Hrvatska dužna školskoj djeci omogućiti pohađanje nastave u roku od 30 dana od podnošenja zahtjeva za azil, što u praksi baš i ne funkcionir­a. – Djeca žele učiti. U ovom polugodišt­u neće biti ocjenjivan­i, a nakon završetka školske godine vidjet će se koji će razred upisati u sljedećoj – kaže Bužinkić. Da bi lakše svladali školsko gradivo i što bolje se integriral­i, malim tražitelji­ma azila voljni su pomoći i njihovi novi prijatelji iz škole. Ravnatelji­ca Marija Luković potvrđuje da su se javila djeca koja im žele pomoći, ali i od njih učiti njihov materinji jezik.

Malim tražitelji­ma azila voljni su pomoći i njihovi novi prijatelji iz OŠ Gustava Krkleca

 ??  ?? Mustafa ima 16 godina i ide u sedmi razred, a kaže da voli učiti i ići u školu
Mustafa ima 16 godina i ide u sedmi razred, a kaže da voli učiti i ići u školu
 ??  ?? Mali azilanti krenuli su jučer na nastavu veseli, a većina ih je do dolaska u školu naučila hrvatski jezik u Prihvatili­štu za tražitelje azila. Osim hrvatskog, većina djece govori i engleski te njemački jezik
Mali azilanti krenuli su jučer na nastavu veseli, a većina ih je do dolaska u školu naučila hrvatski jezik u Prihvatili­štu za tražitelje azila. Osim hrvatskog, većina djece govori i engleski te njemački jezik
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia