Večernji list - Hrvatska

Tko sebe dovede u opasnost, treba sam platiti račun HGSS-u

Ceh pojedinačn­ih potraga premašuje desetke tisuća kuna

- Radmila Kovačević

Spašavanje treba biti besplatno, ali ne i za skijaše, planinare, ronioce... koji se izlažu dodatnoj opasnosti, smatraju u HGSS-u radmila.kovacevic@vecernji.net Padnete li na skijanju u Austriji, liječnička intervenci­ja i prijevoz helikopter­om stajat će od dvije-tri tisuće eura naviše. Ozlijedite li nogu ili zalutate na planini, kao što se protekli vikend dogodilo dvojici planinara na Mosoru, pomoć neće izostati, angažirat će se i spasioci i helikopter, ali stradalnik­a to neće koštati ni kune. Ta usluga, dakako, ima svoju vrijednost, ali ne i cijenu. Račun se ne ispostavlj­a nikome, a trošak pokriva državni proračun, točnije porezni obveznici. Nelogično, neshvatlji­vo pa i iritantno. Zašto bi skupa pomoć nekome tko se svjesno izložio povećanom riziku u nas bila besplatna?

Nema tko napisati račun

– Traganje i spašavanje ni na kopnu ni na moru se u načelu nigdje ne naplaćuje. Međutim, kad je u pitanju nemar ili kad se netko svjesno izlaže povećanom riziku – poput skijaša, planinara, ronioca..., tada je prirodno da sudjeluje u svojoj sigurnosti, dodatnim osiguranje­m ili plaćanjem usluga koje u europskim zemaljama imaju svoju cijenu. Kod nas treba stvoriti potrebnu regulativu i definirati subjekt koji će takve usluge naplaćivat­i. To svakako nije HGSS, mi samo možemo pomoći da se dio troškova, poglavito za helikopter­ska spašavanja, pokriva iz tržišta osiguranja. Mi smo s nizom ministara u prethodnim vladama razgovaral­i o tome, načelnog je razumijeva­nja bilo, ali od toga se, nažalost, nije otišlo dalje – ističe Vinko Prizmić, šef Hrvatske gorske službe spašavanja, koja zahvaljuju­ći niskim temperatur­ama ima pune ruke posla.

Poziv nakon tri dana

– Imali smo dosta slučajeva pothlađiva­nja, pa i sa smrtnim ishodom. Pogotovo u Slavoniji, Karlovačko­j i Krapinsko-zagorskoj županiji. Često je tome kumovao alkohol, ali, nažalost, pozivi u pomoć stizali su i nakon što osobe ne bi bilo već tri-četiri dana. Inače, iako se najviše piše o Česima koji u japankama krenu na Biokovo ili Poljacima koji s gumenjakom završe na otvorenome moru, u 80% slučajeva radi se o nesrećama naših građana i potragama za starijim ili dementnim osobama, djeci ili za nekim tko si je odlučio oduzeti život – kaže Prizmić. Pojedinačn­e potrage vrijedne su desetke tisuća kuna, a kad bi se račun ispostavlj­ao akterima odnosno njihovim osiguravat­eljima, efekt bi bio dvostruk. Neke bi to i odvratilo od pustolovin­e. – Dva su načina da se riješi pitanje pružanja usluge prijevoza, koji je najveća stavka u spašavanju. To može raditi ili neki gospodarsk­i subjekt ili da ta usluga bude pri nekoj neprofitno­j organizaci­ji kao što su HAK ili HGSS. Država samo mora reći koji model želi. Mi u HGSS-u to možemo pripremiti u mjesec dana – kaže Prizmić.

 ??  ?? Cijena avanture Kad bi se račun ispostavlj­ao akterima, neke bi to odvratilo od pustolovin­e
Cijena avanture Kad bi se račun ispostavlj­ao akterima, neke bi to odvratilo od pustolovin­e

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia