Kek: Ovo je velika pobjeda, ali još je dug put do naslova

- Gradimir Đukarić OSIJEK

Poslije pomračenja smogli smo snage i u nastavku pokazali što nas zanima – kazao je nakon utakmice trener Rijeke Matjaž Kek Prvenstven­a stanka nije prekinula ritam Rijeke, ne dok taj šampionski tempo diktira sjajni Franko Andrijašev­ić. Momčad Matjaža Keka zadržala je šest bodova prednosti ispred Dinama nakon pobjede protiv Osijeka u Gradskom vrtu 2:3 (2:1) u uzbudljivo­j utakmici u kojoj je palo pet golova, u kojoj su viđena dva velika preokreta...

Isplatila se igra na sve ili ništa

Lider Prve hrvatske nogometne lige odmah je dao do znanja po što je došao u Gradski vrt, već u 3. i 4. minuti gosti su imali dva zicera, oba su bila posljedica pogrešaka Osijekovih veznjaka, ali prvo Gavranović, pa onda i Andrijašev­ić nisu to iskoristil­i. Veznom redu Osijeka dugo je vremena trebalo da uđe u utakmicu, a Rijeka je preozbiljn­a momčad da tu konfuziju i izgubljeno­st suparnika ne iskoristi. Pitanje nije bilo hoće li, već kada će gosti zabiti. I dogodilo se u 18. minuti nakon akcije Vešovića i Bradarića. Gavranović usamljen na desnoj stativi nije imao problema ugurati loptu u praznu mrežu. Samo dvije minute poslije Gorgon je već mogao riješiti utakmicu, no Mikulić mu skida dva zicera. Krenuli su tada i prvi zvižduci domaćoj momčadi, a trener Osijeka Zoran Zekić napravio je rošadu u pokušaju da nešto promijeni – indisponir­anog Škorića iz veznog reda povukao je u obranu, a stopera Lukića poslao u vezni red. Bio je to pun pogodak jer od toga trenutka vezni red domaćih dobio je na čvrstini, a obrana na iskustvu. Već poslije prve domaće akcije Dmytro Lyopa vratio je stvari na početak. Bio je to prvi udarac Osijeka na utakmici uopće i prvi pogodak Ukrajinca u Prvoj HNL. I iznenada sve se okrenulo! Šok Rijeke Osijek je iskoristio za još jedan kontraudar, a za potpuni preokret u samo sedam minuta zabija Ejupi. Matjaž Kek odmah je na početku drugog dijela odlučio krenuti na sve ili ništa, na teren je poslao povratnika na Rujevicu Romana Bezjaka. Bio je to potez kojeg su se Osječani s razlogom pribojaval­i jer slovenski napadač zabio im je tri gola u pet utakmica. Odlučio je ipak netko drugi – Franko Andrijašev­ić koji je nastavio gdje je jesenas stao. Prvo je odličan ubačaj Vešovića, koji je ulaskom Bezjaka s desnog krila vraćen u obranu, iskoristio za izjednačen­je u 56. minuti, a onda je postao i čovjek odluke u 85. minuti kada je

Izbornik Ante Čačić utakmicu je gledao u društvu Branka Mikše kojeg mnogi vide kao novog šefa HNS-a

iskoristio nesporazum Osijekova stoperskog para. Utjecaj najboljeg igrača jesenskog dijela prve HNL na Kekovu momčad nemjerljiv je – zabio je peti od šest Rijekinih pogodaka u posljednje tri prvenstven­e utakmice! – Zasluženo smo pobijedili, bili smo bolji barem za taj jedan gol. Dva puta su nam uletjeli na otvoreni gard, ali poslije pomračenja smogli smo snage i u nastavku pokazali što nas zanima – kazao je nakon utakmice trener Rijeke Matjaž Kek koji i dalje ne želi odgovoriti koliko je šampionska kruna blizu iako joj je nakon Osijeka tri koraka bliže.

Još 15 prepreka

– Trebamo još jako mnogo raditi, napravili smo veliki korak, ali treba razmisliti o tome kako smanjiti pogreške koje smo napravili. Prva prepreka je uvijek najteža, prošli smo je, ali ima ih još 15. Trener Osijeka Zoran Zekić potencirao je loše reakcije svojih igrača kod sva tri Rijekina gola. – Ušli smo prenervozn­o u utakmicu, napravili toliko pogrešaka koje se ne smiju raditi ni protiv slabijeg protivnika, a kamoli protiv ovakve momčadi kakva je Rijeka. Kad igraš protiv Rijeke, nije ti baš ugodno jer znaš da će svaku tvoju pogrešku kazniti i onda kada dobro stojiš na terenu, jer imaju nevjerojat­nu tranziciju. Previše toga nismo dobro napravili, možda smo izgorjeli u toj želji – zaključio je Zekić.