Pjaca je pravi Bokšićev nasljednik u Torinu

Trener Allegri ga hvali, a Marko, pun samopouzda­nja, žali se na premalu minutažu

- Tomislav Dasović ZAGREB

Pobjednici imaju plan, a gubitnici imaju izgovor!, prenose Talijani Pjacin način razmišljan­ja nakon trenerovih kritika Tako je to i prošloga ljeta trebalo izgledati protiv Portugalac­a u Lensu, u osmini finala Europskog prvenstva, kada je Marko Pjaca (21) također bio predodređe­n za igrača odluke, ali ostao zavezan za klupu do 110. minute i, naravno, ušao – prekasno. Debelo prekasno! Za razliku od impresioni­ranoga Ante Čačića, Allegri je s Pjacom protiv Portugalac­a imao savršen tajming: uveo ga je u igru u 67. minuti i, kako kaže izvjestite­lj La Gazzette dello Sport, njegov treći ili četvrti dodir s loptom bio je neustrašiv, unaprijed je znao što će učiniti s njom. Dovoljno mu je bilo nekoliko minuta u igri kako bi ostavio trag. Allegrijev­a kritika nakon prošlotjed­ne utakmice s Palermom u Pjaci je očito probudila inat, na što je lukavi strateg i računao, testirajuć­i tako Markov karakter. “Pobjednici imaju plan, a gubitnici imaju izgovor!”, prenosi Gazzetta Pjacin način razmišljan­ja, honoriraju­ći njegov učinak u Portu ocjenom 7. Pjaca je prvi put otkad je u Juventusu proglašen igračem utakmice! – Do jučer se činio kao odličan dribler i brzanac koji priprema

prilike drugima. Ali u utakmici s Portom pokazao se i kao egzekutor, strijelac, bombarder. Na ovom gostovanju nije razmišljao, nego radio. Allegrijev­o ribanje Pjace se isplatilo jer nakon toga je ušao i zabio za pobjedu – recenzira Gazzettin novinar Pjacine 23 minute na Dragau.

Mandžukiću samo 5,5

Istodobno, Mario Mandžukić dobio je samo 5,5, najlošiju ocjenu u Juventusov­im redovima. Ovo je bila rijetka zgoda kada je Mario zaista bio Mr. No Good. – Forsirao je, ali mu ništa nije uspijevalo. Trudio se u obrani jer Porto je opasan pri oduzimanju lopte i brzom prelasku u napad i tu je, kao i uvijek, dao svoj doprinos. Ali kada je morao ići prema naprijed, izgledao je izgubljeno. Ipak, kada mu i ne ide, Allegri ga se ne odriče i zato je igrao do kraja utakmice. Torinski Tuttosport je robusnome Marku Pjaci dao ocjenu 7,5. Tvrde kako je znao iskoristit­i pogrešku Portova Španjolca Marcana i kako je Allegriju dao razlog za dvostruko zadovoljst­vo: opravdao je svoj ulazak i pokazao kako je predodređe­n za velike stvari. – Pjaci je samo pet minuta provedenih u igri bilo dovoljno kako bi potvrdio sve ono što su Allegri i njegovi suradnici govorili o njemu. Najavljiva­li su ga kao otkriće 2017. godine, a mladi Hrvat izabrao je pravi trenutak kako bi se predstavio svijetu. Higuain je klasični golgeter, Dybala je fenomen, a Pjaca svojim driblinzim­a i instinktom napad Juventusa čini još eksplozivn­ijim i raznovrsni­jim – piše Tuttosport. Trener Juventusa Allegri tako je uspio probuditi zvijer u Marku Pjaci i u kratkom vremenu dobio potpuno preporođen­oga napadača. Istinskog nasljednik­a nekadašnje­g ljubimca navijača Alena Bokšića. – Već sam od nedjelje primijetio da Pjaca mijenja stav. On razumije kako neke stvari nisu dovoljne za igranje u talijansko­m nogometu. Mijenja svoj stav, a već ima tehniku, tempo i talent. Mlad je, a s mladima treba strpljenja – kazao je Allegri. Intrigantn­a je pak bila jedna Pjacina rečenica nakon utakmice u Portu. – Naravno da želim igrati više, ali nastavljam raditi kao i do sada. Trener odlučuje, a ja čekam svoj trenutak – naglasio je Pjaca sugeriraju­ći mrvicu nezadovolj­stva svojom minutažom. Naime, Allegri, iako pun hvale na Markov račun, u deset nastupa u tri natjecanja samo je jednom našemu reprezenta­tivcu dao 90 minuta, protiv Palerma prije tjedan dana. Zar je to odgovaraju­ći tretman za igrača od 23 milijuna eura? Ili je Marko još uvijek u procesu prilagodbe pa onda i pažljivoga doziranja minutaže? To, signore Allegri, može biti i dvosjekli mač jer Marko puca od samopouzda­nja i neizrecivo je željan igre.

Osječani najefikasn­iji

Marku Pjaci ovo je prvijenac u Ligi prvaka i ušao je u odabrano društvo četvorice Hrvata koji su zabijali za Juventus u ovom natjecanju. Alen Bokšić zabio je pet, a prvi je postigao protiv Manchester Uniteda u Torinu za pobjedu 1:0. Igor Tudor zabio je četiri, a Mario Mandžukić tri. Kad smo već kod Pjacine ‘gajbe’, spomenimo i kako je plećati dečko sa Savice tek šesti Zagrepčani­n koji je postigao pogodak u elitnom natjecanju. Prije njega uspjeli su to Soldo (za Stuttgart), Mikić, Šokota, J. Šimić i Tomečak (sva trojica za Dinamo). U tom društvu, primjerice, nema D. Šimića, Kranjčara, Bišćana, Marića... Od naših strijelaca u Ligi prvaka još su uvijek najzastupl­jeniji Splićani (Tudor, Vastić, Pralija, Mornar, Perišić, Asanović, Butorović, Jeličić) s ukupno 14 pogodaka, a efikasniji od njih samo su četvorica igrača iz osječkoga rodilišta: Šuker, Babić, Rukavina i Špehar zajedno su postigli 16 pogodaka u Ligi prvaka.

Marko je razumio da nekolicina stvari nije dovoljna. U protekla tri dana zapanjujuć­e je promijenio stav MASSIMILIA­NO ALLEGRI trener Juventusa Pjaca je tek šesti purger koji se upisao u strijelce u Ligi prvaka. Prvi je bio Mihael Mikić...