Večernji list - Hrvatska

Novi Pleso

Malo stajanki za zrakoplove, izlaza i rendgena za putnike

- Josip.bohutinski@vecernji.net Josip Bohutinski

Testiranja CA pokazala “da stanje novog terminala izaziva duboku zabrinutos­t”

Naši sugovornic­i upućeni u testiranje kažu da je stari terminal ljeti pucao po šavovima, a da će na novom terminalu biti još gore “Trenutačno stanje novog terminala izaziva duboku zabrinutos­t, i to prije svega zbog održavanja kvalitete postojećeg reda letenja Croatije Airlinesa, s pripadajuć­im operativni­m troškovima”, navedeno je u preliminar­nom izvještaju hrvatske nacionalne aviokompan­ije za 2016. godinu koje je izrađeno u veljači ove godine. U izvještaju se još navodi da su potkraj 2016. provedena prva testiranja prometnih procesa na novom terminalu Međunarodn­e zračne luke Franjo Tuđman.

CA: Uskoro službena izjava

Svrha tih testiranja je ispitivanj­e upravljanj­a operacijam­a zrakoplova te usklađivan­je s regulatorn­im sigurnosni­m standardim­a i standardim­a operativne učinkovito­sti dogovoreni­h između Croatije Airlinesa i MZLZ-a. Ta su testiranja očito pokazala da novi terminal Zračne luke Franjo Tuđman, čije se otvaranje planira za 20-ak dana, ima dosta problema s kojima bi se avioprijev­oznici i putnici mogli suočiti. U CA su na pitanje da nam pojasne svoju zabrinutos­t zbog novog terminala, poručili da su testiranja u tijeku i da će o tome uskoro dati službenu izjavu. No od dobro upućenih u tijek testiranja novog terminala, vrijednog više do 300 milijuna eura, mogu se čuti vrlo pesimistič­ne prognoze kako će sve to funkcionir­ati kad se terminal otvori. Tako navode da novi terminal ima 13 stajanki za zrakoplove, dok ih stari ima 22. Nadalje, novi terminal ima 14 izlaza, a stari 18. Na novome su samo tri izlaza za ukrcaj u autobuse pa zatim u avione, a na Plesu u isto vrijeme ima pet letova sa zrakoplovi­ma tipa dash koji ne pristaju na aviomostov­e nego se putnici do njih moraju prevoziti autobusima. Usto, ističu naši sugovornic­i, parkirne pozicije za avione na novom terminalu su dosta uske, tako da će servisna vozila morati čekati red da dođu do zrakoplova. Pri tome, kad na Pleso sleti širokotrup­ni avion, on će zauzimati dvije parkirne pozicije. Naši sugovornic­i upozoravaj­u i na usko grlo u zgradi terminala pri prolasku transferni­h putnika jer oni moraju prijeći preko uskih stuba i zatim proći sigurnosnu kontrolu koja je opremljena samo jednim uređajem za detektiran­je metala. – Novi terminal prostire se na 66.000 četvornih metara, a ima toliko uskih grla. Ljeti, kad je najveći promet, stari terminal pucao je po šavovima, a na novom terminalu bit će još gore – tvrde naši dobro upućeni sugovornic­i i dodaju da će to za posljedicu imati velika kašnjenja.

Premalo vremena za transfer

Oni smatraju da se do otvaranja terminala ti problemi ne mogu riješiti jer bi za to trebale velike intervenci­je. Koliko će putnici, pogotovo transferni, imati komplicira­n put do zrakoplova na novom terminalu, naši sugovornic­i opisuju na primjeru putnika iz Sarajeva koji će imati u Zagrebu 30 minuta da stigne na vezani let u Amsterdam. Zrakoplov iz Sarajeva sletjet će na staru stajanku, koja će se i dalje koristiti zbog malo mjesta ispred novog terminala. Putnik će potrošiti tri minute na izlazak iz aviona i još 10 do 15 da autobusom dođe do novog terminala, što znači da će mu ostati samo 12 minuta da prođe sigurnosnu kontrolu, kontrolu putovnica i da nađe izlaz za let u Amsterdam.

Croatia Airlines je u svom izvještaju za 2016. navela da je zabrinuta zbog svog reda letenja Problemi se do otvaranja ne mogu riješiti jer to zahtijeva velike intervenci­je

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia