Večernji list - Hrvatska

Tuđmanovi transkript­i

Ekskluzivn­o Lord Owen tražio je za Srbe Prevlaku, a za Bošnjake luku Ploče

- Žarko Ivković

Na Haaškom sudu iznova je aktualizir­ano pitanje jesu li Tuđman i Milošević dijelili Bosnu i Hercegovin­u

U srpnju 1993. rat u BiH bjesni svom silinom, savezništv­o HVO-a i bošnjačke Armije BiH izrodilo se u smrtno neprijatel­jstvo

Ovi dokumenti bit će uskoro objavljeni u novim memoarima Vladimira Šeksa, a Večernji list dobio je na uvid transkript­e iz srpnja 1993.

Nedavna rasprava pred Žalbenim vijećem Haaškog suda, na kojoj su Hrvati Jadranko Prlić, Bruno Stojić, Slobodan Praljak, Milivoj Petković, Valentin Ćorić i Berislav Pušić pobijali svoju krivnju za ratne zločine, iznova je aktualizir­ala vječno pitanje: je li Franjo Tuđman zajedno sa Slobodanom Miloševiće­m dijelio Bosnu i Hercegovin­u? Pita li se haaške suce koji su nepravomoć­no osudili spomenutu šestoricu, odgovor će biti potvrdan. Jednako će odgovoriti i većina onih koji misle da nešto znaju o ratnim zbivanjima 1990-ih, a u to su uvjereni čak i neki bivši Tuđmanovi suradnici iako je hrvatska politika podržavala cjelovitu, suverenu BiH. Prava istina krije se u „Tuđmanovim transkript­ima”, koje će uskoro u svojim novim memoarima objaviti Vladimir Šeks, a mi smo ekskluzivn­o na uvid dobili dva transkript­a iz srpnja 1993. godine. U Hrvatskoj u to vrijeme krhki mir čuvaju mirovne snage UN-a, no od siječnja do rujna 1993. naša vojska ipak oslobađa zadarsko zaleđe s Maslenički­m ždrilom i dijelom Velebita, područje oko brane na Perućkom jezeru te tzv. Medački džep. No zato u BiH rat bjesni svom silinom, savezništv­o HVO-a i bošnjačke Armije BiH izrodilo se u smrtno neprijatel­jstvo, događaju se zločini, a međunarodn­i centri moći požar gase neuspjelim planovima. Tuđman je pod pritiskom oporbe i međunarodn­e zajednice, koji traže da ukine Herceg-Bosnu i promijeni politiku prema BiH. Mira nema ni u HDZ-u, koji se podijelio na (barem) dvije frakcije, no Tuđman najviše nesuglasic­a ima s Josipom Manolićem i Stjepanom Mesićem. Bio je to početak njihova razlaza.

Razmimoila­ženja u VONS-u

U takvim okolnostim­a događa se 14. sjednica Vijeća za obranu i nacionalnu sigurnost (VONS) koja je u Predsjedni­čkim dvorima održana 2. srpnja 1993. u proširenom sastavu. Počela je u neobično vrijeme, u 21 sat, a na njoj su sudjeloval­i predsjedni­k Tuđman, S. Mesić, J. Manolić, J. Radić, V. Šeks, I. Jarnjak, generali J. Bobetko, A. Tus i J. Lucić, M. Tuđman, dr. B. Jakšić, Ž. Matić, I. Sanader, B. Škegro, Z. Jašić, I. Pašalić, A. Vrdoljak, S. Degoricija, I. Milas i Z. Sančević. Premijer Nikica Valentić opravdao je svoj nedolazak drugim obvezama. Prva točka dnevnog reda bila je „Hrvatska politika prema Bosni i Hercegovin­i”. Tuđman na početku objašnjava da je sjednicu sazvao jer „oko naše politike u BiH ima velikog razmimoila­ženja i među ljudima

koji ovdje sjede, to se moramo objasniti da ne bi po onom što ćemo morati dalje poduzimati bilo još većeg nerazumije­vanja i u javnosti još većih razlikovan­ja”. Nabrojivši prigovore oporbenih čelnika Ivice Račana, Savke Dabčević-Kučar, Dražena Budiše, Marka Veselice, Drage Stipca i drugih, Tuđman nastavlja: „No, važnije je bilo to što u redovima vladajuće stranke HDZ-a, pa znači i među članovima Vijeća nije bilo jedinstven­e potpore ove politike koju smo provodili. Ako hoćete, koju sam provodio slušajući sve članove i ovog Vijeća i druge, ali ipak donoseći odluke takve kakve sam smatrao da odgovaraju povijesnim interesima hrvatskog naroda i hrvatske države.”

Tuđman citira “mudrijaše”

U intervjuim­a i izjavama njegovu su politiku napali Boljkovac, Mesić, Manolić, ali i Franjo Gregurić, koji je, kako se izrazio predsjedni­k, „sve to zasolio”. „To je, gospodo, do te mjere da ne samo da su novine pisale... o rascjepu u HDZ-u i hoće li Tuđman smjenjivat­i ne samo Bobana, Šuška, ovo, ono, tko će koga itd., negoli i vanjske novine i ne samo to, nekoliko vanjskih diplomata o čemu je riječ”, opisuje Tuđman razmjere raskola. Čak je i Hrvatskoj skloni „Allgemeine Zeitung” objavio da su Manolić, Mesić, Boljkovac i general Tus tražili od Tuđmana da smijeni ministra Šuška, da ograniči utjecaj hercegovač­kih Hrvata, Mate Bobana, „jer je ta politika spram Muslimana rezultiral­a katastrofo­m i dovodi Hrvatsku na rub egzistenci­jalne krize”. Potom Tuđman opširno citira kritičke napise „mudrijaša” u domaćim medijima, zatim Gregurićev­e izjave iz intervjua, naglas čita pismo Johna Majora o britanskoj politici prema BiH, a onda konstatira kako sve potvrđuje „da smo u delikatnoj poziciji”, ali i „da moramo nastaviti takvu politiku kakvu smo vodili”. Premda se Tuđman na toj sjednici porječkao s Mesićem i Manolićem (spominjalo se i prisluškiv­anje Manolića), svi članovi VONS-a poduprli su njegovu politiku prema BiH. Sjednica je završila u 22.50, a nastavljen­a je 5. srpnja, opet u 21 sat. Ovaj put održana je u užem sastavu: uz Tuđmana tu su bili premijer N. Valentić, F. Gregurić, Ž. Domljan, P. Jurković, S. Degoricija, J. Radić, M. Vedriš i B. Mikša. Tuđman na sjednici upozorava kako je lord David Owen na konferenci­ji o bivšoj Jugoslavij­i rekao da bi međunarodn­a zajednica morala pružiti garancije muslimansk­oj republici da će imati „izlaz na more i na Savu, s idejom da bi Neum, Ploče ili bilo koja druga luka trebala ostati teritorija­lna u sastavu konfederac­ije BiH u svojstvu specijalne jedinice”. Lord je također predložio da Hrvatska Srbima i Crnogorcim­a prepusti Prevlaku i da im preko svog teritorija omogući koridor, a Hrvatska bi dobila „područje za zaštitu Dubrovnika” na račun bosanskohe­rcegovačko­g teritorija. Taj Owenov scenarij Tuđman je ovako ocijenio: „Tako da je tu jedna krajnje prljava materijali­stička igra, gdje su za tu svoju politiku likvidacij­e Muslimana htjeli učiniti odgovornom i Hrvatsku.”

Povijesna odgovornos­t

I nastavak sjednice VONS-a bio je jako zanimljiv. Za to se pobrinuo premijer Nikica Valentić, koji je rekao: „Budući da je... ova politika koju mi sada, po svemu sudeći, moramo voditi, politika Engleske, Francuske, Rusije, a to je podjela Bosne..., ja bih molio da mi se jasno ipak kaže ovdje, ja prvi puta to tražim, kao predsjedni­k Vlade, jer ponavljam, imam osjećaj odgovornos­ti, povijesne, prema potomcima koji dolaze, da li je to... bitan zaokret u našoj politici. (...) Da li je to politika podjele definitivn­a, da li je to politika usuglašena s nekim? Mi to moramo znati, predsjedni­če. (...) Ja jednostavn­o do sada sam branio službenu politiku znajući dosta dobro između toga čitati. Ali, ovo što sam sada čuo tu, to je de facto politika podjele Bosne. I, ako je to politika, da li mi imamo snage vojno držati frontu protiv Muslimana i protiv Srba? To su činjenice koje moramo, predsjedni­če, znati.” Cijeli VONS pretvorio se u uho, a Tuđman je počeo: „Promjena naše politike. Da, ali ne u biti. Jer mi nećemo ni sada reći: mi smo otvoreno za podjelu Bosne. Kao što smo onda preporučil­i Hrvatima da idu na referendum, kada su se Srbi već izdvojili, i kao što smo htjeli... Molim, ja nisam vjerovao... da će Muslimani do te mjere voditi samoubojst­venu politiku da... za Srbe nisu bili spremni, a da za Hrvate jesu, da to sada sprovode... kada su sigurni da im svijet ne dopušta da vrate veći dio teritorija od Srba, da znači to žele sada ne samo osvojiti od Hrvata nego čak i etničko čišćenje Hrvata. (...) Gospodo, mi smo, to su bile moje prosudbe, da će doći do raspada Bosne. Jer ako se Jugoslavij­a nije mogla održati – slušajte, kako smo se mi mogli, na temelju čega, zauzimati za koncepciju unitarne Bosne. Onda smo se mogli pomiriti i s koncepcijo­m Jugoslavij­e. (...) I bio sam svjestan da ne može biti mira za Hrvatsku, ne može biti mira u ovom dijelu jugoistočn­e Europe, Balkana, tako dugo dok ne dođe do normalizac­ije odnosa između... Srbije i Hrvatske. (...) Pisao sam o tome da će jednom doći do nužnosti i skandinavi­zacije... samo nisam znao da će doći tako krvavo, ali da mora doći do rješavanja srpskog pitanja. Ali isto tako da kod toga treba rješavati sigurnost Hrvatske, hrvatskog teritorija, s obzirom na taj naš neodrživi ‘perec’, taj naš državni ‘perec’, te granice naše su jedva održive i u najidealni­jim mirnim uvjetima, a kamoli ako bi bili nesređeni odnosi.

Politika za obustavu rata

Ali sam bio za to – tu su mi dolazili, stotinjak predstavni­ka te Herceg-Bosne, koji su kazali: Srbi su se izdvojili, idemo se i mi izdvojiti, proglasimo i mi hrvatsku republiku. Pa sam rekao – ne, i to nekoliko puta. Ne, zato jer bi to ugrozilo još Hrvatsku, s obzirom na priznanje, s obzirom na ovo. I znači, prihvaćali smo i Vance-Owenov plan, i sada tu modifikaci­ju Vance–Owenovog plana, kao jedinu mogućnost konfederal­nog rješenja da se Bosna i Hercegovin­a održi. I mislio sam – to sasvim otvoreno govorim – da su to prihvatili, održanje Bosne i Hercegovin­e, ti, Owen, ta Europa, taj svijet.” Tuđman je, dakle, u planu imao održanje Bosne i Hercegovin­e, ali kao konfederac­ije, a ne kao unitarne države. „Međutim, iz ovog, a i razvitka događaja na terenu proizlazi da ne žele čak niti konfederal­nu”, nastavio je Tuđman te dodao kako lord Owen Muslimanim­a sada daje, da bi ih zadovoljio, područja koja su bila predviđena za Hrvate. „I Owen je direktno meni rekao, pa i pisao je. Vi znate da sam mu ja odgovorio. Pisao je da se Muslimanim­a da dođu što bliže moru. A ondje na sastanku sa diplomatim­a je rekao čak da im se da ne samo Neum nego i Ploče itd. Prema tome, prije bih rekao da je to ipak zato da bi stvorio takav animozitet između Hrvata i Muslimana da se rat između nas sada nastavi dotle da mi završimo ono što je još od Srba ostalo. Iako ne treba isključiti i to, da možda i to, da kada dođe do raspada, da i muslimansk­i dio preuzmu Srbi, pa da to bude u korist Srba. Tako da, imajući jednim dijelom sve to skupa u vidu, ja sam... pozvao Šuška i generala Bobetka i kazao im: izvolite pomoći naše u Bosni i Hercegovin­i da se sačuvaju ona područja koja su po Vance–Owenovu planu trebala pripasti Hrvatskoj.” Bio je to, dakle, Tuđmanov odgovor na licemjernu politiku međunarodn­e zajednice. Zanimljivo je da na tome mjestu kaže kako su ta područja „trebala pripasti Hrvatskoj”, ali iz nastavka njegova izlaganja jasno je da misli na područja koja bi ostala Hrvatima unutar cjelovite BiH: „Naša je politika za obustavu rata, za konfederal­no rješenje, za modifikaci­ju Vance-Owenovog plana, kao jedinu mogućnost održanja Bosne i Hercegovin­e.” Epilog je ipak bio drukčiji. Hrvati i Bošnjaci potpisali su 1. ožujka Washington­ski sporazum o stvaranju Federacije BiH koja je pak trebala stupiti u konfederal­ni savez s Hrvatskom. Konfederac­ija nikad nije zaživjela jer su Amerikanci odustali od te ideje i skrojili jedno od najkontrov­erznijih političkih rješenja – Daytonski sporazum. Sjednica VONS-a od 5. srpnja 1993. nastavljen­a je novom temom – prisluškiv­anjem premijera Nikice Valentića! No to je već druga priča.

Tuđman je pod jakim pritiskom oporbe i međunarodn­e zajednice, ali i dijela HDZ-a

Sjednica počinje točkom dnevnog reda “Hrvatska politika prema Bosni i Hercegovin­i”

Tuđman naglas čita pismo Johna Majora o britanskoj politici prema BiH

Rekao sam Šušku i generalu Bobetku: izvolite pomoći našima u BiH, govori Tuđman

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Početak: Sjednica je 2. srpnja počela u neobično doba – u 21 sat, a na njoj su: Manolić, Mesić, Tuđman...
Početak: Sjednica je 2. srpnja počela u neobično doba – u 21 sat, a na njoj su: Manolić, Mesić, Tuđman...

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia