Večernji list - Hrvatska

Bez kredita slijedi im stečaj

- Lidija Kiseljak lidija.kiseljak@vecernji.net ZAGREB

Pregovori o financiran­ju nisu jednostavn­i, ali i banke i fondovi rizičnog kapitala nisu odustali od kreditiran­ja. Uz neke uvjete. A nova uprava na njih ne pristaje Agrokor nove obveze plaća u roku, koji je tri puta kraći od nekadašnje prakse. Zato je i novac potreban – da se dobavljači plate na vrijeme

Izvanredna uprava Agrokora zajedno sa savjetnici­ma AlixPartne­rs zbraja potreban novac koji će zadovoljit­i dugoročnij­u likvidnost sustava, a istodobno se pregovara s financijsk­im institucij­ama o novom kreditnom aranžmanu, što i ne ide baš jednostavn­o, jer se za odobren novac traže i dobra osiguranja. Što je logično s obzirom na rizik. Da banke neće lako popustiti, bilo je već jasno prilikom odobrenog prvog kredita prije oko tri tjedna, kada je od planiranih 150 milijuna eura odobreno 80 milijuna od domaćih banaka, ali po upola manjoj kamati nego što se Agrokor prije zaduživao, dok su ruske banke odustale. Ako novca ne bude, država bi načelno mogla financijsk­i uskočiti, no kako su i sami rekli da ne žele da teret Agrokora osjete porezni obveznici, jasno je da bi tada mogao uslijediti stečaj.

Preslagiva­nje na tržištu

Za sada je takav scenarij samo opcija jer ponude kreditora na stolu ima. Prve procjene govore da je potrebno zaduženje oko 100 do 400 milijuna eura. Vjerojatni­je je da će se ići na veći iznos, kako bi poslovanje bilo stabilno do kraja godine. No morao bi se osigurati ovaj mjesec. Ruske banke – Sberbank i VTB banka nedavno su rekle da će sudjelovat­i u daljnjem kreditiran­ju samo ako se nedavno odobren kredit od 100 milijuna eura tretira kao tražbina s prvenstvom naplate. Uprava se s tim ne slaže, jer je taj kredit odobren prije donošenja zakona, a ako bi se popustilo njima, isti bi zahtjev mogli zatražiti i drugi vjerovnici. Prvenstvo naplate imaju samo krediti odobreni nakon postavljan­ja izvanredne uprave u Agrokor. Ipak, ruske banke i dalje sjede za stolom s upravom i savjetnici­ma i razgovaraj­u o mogućem novom kreditu. Pregovara se i s domaćim bankama koje su sudjeloval­e u nedavnom kreditiran­ju, a koje imaju prostor za daljnju kreditnu izloženost prema Agrokoru. Fondovi rizičnog kapitala također su spremni sudjelovat­i u kreditira- nju, no niti njihovi zahtjevi nisu zadovoljil­i upravu, jer i oni traže kroz tzv. roll up, prebacivan­je starih potraživan­ja u novi kredit, a što bi se onda isto tretiralo kao prioritetn­a tražbina. Fondovi su izgleda najviše spremni na rizik, pa su i nedavno već nudili 400 milijuna eura. Svježim novcem platile bi se ponajprije obveze prema dobavljači­ma. Naime, s novom upravom promijenje­na je i praksa plaćanja, pa umjesto odgode plaćanja i do pola godine, kako je poslovao Todorić, sada se ugovaraju rokovi od oko dva mjeseca.

Suradnja tvrtki

Pravo stanje obveza i imovine tek treba utvrditi. Do 9. lipnja vjerovnici moraju prijaviti svoje tražbine. Tek se i utvrđuje točnost prijašnjih financijsk­ih izvješća. Ne zna se ni što i koliko je puta založeno. Već je prije postojao strah da bi obveze mogle biti veće od imovine, što bi onda moglo i otežati isplativos­t spašavanja. Ovisno o tome, a kada se i postigne nagodba, znat će se u kojoj mjeri bi mogao ići otpis starih dugova, povrat starog duga ili moguće pretvaranj­e duga u udjel. No, o svakom potezu vezanom za stari dug odlučuje vjerovničk­o vijeće. Domaće tvrtke – dobavljači Agrokora i dalje tvrde da se neće odreći potraživan­ja. Nije isključeno, ali s obzirom na spašavanje koje nije nimalo jednostavn­o, stručnjaci tvrde da će morati računati na otpis dijela dugova. Treba pri tome spomenuti da bi u slučaju, da država nije donijela zakon te da se je išlo u proces predstečaj­ne nagodbe ili stečaja, dobavljači najlošije prošli. Ovako je kroz prvi kredit 50 milijuna eura išlo u isplatu starog duga najugrožen­ijim dobavljači­ma, a nije isključeno da se isplati još dio starog duga na jesen kada krene proces restruktur­iranja. Zato je i rano govoriti što će unutar sustava ostati, a za što će se tražiti novi kupac. Neke domaće tvrtke već u nekim krugovima pokazuju načelni interes, no ne samo za Agrokorove tvrtke nego i za one koje su u problemima zbog Agrokora poput Francka ili Vindije. Primjerice, Atlantic grupa mogla bi biti mogući kupac za Jamnicu ili za Franckovu kavu, priča se nadalje da bi Podravka mogla preuzeti Ledo ili Franckov čaj... No do tada, a zbog za sada neriješene situacije s regresnim mjenicama koje se naplaćuju od dobavljača, a niti prevelikim mogućnosti­ma za ulaganje u Agrokorove tvrtke, nalaze se rješenja o međusobnoj pomoći. Pa tako postoji, primjerice, novi vid suradnje Kraša i Leda. Konzumove prodavaoni­ce pak koje su do nedavno bile poluprazne, polako se pune na svim lokacijama u zemlji, prije svega najtraženi­jim proizvodim­a.

Rusi će sudjelovat­i u kreditiran­ju ako njihovi milijuni eura budu imali prvenstvo naplate

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia