Hrvati namučili Španjolce, ali na kraju nam je ponestalo snage

Dvije minute do kraja gubili smo 67:68, na kraju je bilo 73:79

- Dražen Brajdić

Našima na koncu doista nemamo što zamjeriti. Odigrali su sjajnu utakmicu i samima sebi dokazali da vrijede jako puno Hrvatski košarkaši namučili su Španjolsku, no na kraju su izgubili 73:79. I protiv najvećeg favorita za zlato naši su krenuli furiozno. Nakon četiri minute i 40 sekundi bilo je 10:1, a branitelji naslova Španjolci su tek nakon pet minuta postigli prvi koš iz igre. U tom briljantno­m otvaranju, sjajno je vukao Simon koji je započeo utakmicu na mjestu prvog razigravač­a, u petorci koju su još činili Bogdanović, Tomas, Bender i Šarić. U drugoj četvrtini, Aco je uveo i braniča Krušlina koji je imao jedinstven­u priliku igrati oči u oči s genijalcem poput Rodrigueza, baš kao što je Bender dobio zadaću da čuva Paua Gasola, najveću zvijezdu ovog Prvenstva. No, hrvatski izbornik vrlo brzo vratio je Bogdanović­a no on ni do kraja poluvremen­a nije ubacio svoj prvi koš. No, zato je Dario Šarić bio motor naše reprezenta­cije pa je na veliki odmor otišao s 8 koševa i pet skokova u svojoj statistici. Nastavio je Šarić u istom tonu i u drugom poluvremen­u koje je za- počeo s tricom, dva skoka u napadu i dvicom, a “probudio” se i Bogdanović. On je svoj prvi koš u utakmici postigao na atraktivno dodavanje Šarića. Nakon toga, zabio je Bojan dvije trice pa je Hrvatska povela sa 47:45, a nakon još jedne Bogdanović­eve trice i 54:50. U posljednju četvrtinu ušlo se s hrvatskom prednošću 54:53, a Petrović je poslao na parket istu petorku (Simon, Bogdanović, Tomas, Bender, Šarić) pa nam se čini da bi ta postava mogla igrati važnu ulogu i u toliko spominjano­j i iščekivano­j osmini finala. Štoviše, tada smo stekli dojam da hrvatski izbornik vidi veliku priliku da i ovo ljeto skine skalp velikom favoritu i najjačoj reprezenta­ciji današnjice. Nažalost, to se nije dogodilo. Bojan nije bio precizan iz tri solo napada, a Šarić je promašio otvorenu tricu, izgubio loptu, a potom i dvicu i Španjolci su to znali kazniti (63:68). Ipak, pojavio se tračak nade nakon što su tehničke zaradili Pau Gasol i španjolski izbornik Sergio Scariolo pa je Šarić iz četiri bacanja smanjio na 67:68. Imali su naši napad i za vodstvo, no Simon i Tomas promašuju trice, pa Španjolci 58 sekundi prije kraja kreću u presudni napad kojeg, koristi Rodriguez za 70:67. Bogdanović brzo zabija, pa naši rade brzi prekršaj na Rubiju no on zabija oba bacanja za 72:69. U tim trenucima izmoreni Bogdanović kreće na dvicu, umjesto na tricu, i pri tome biva blokiran što je značilo i španjolsku pobjedu (79:73). No, našima na koncu doista nemamo što zamjeriti. Odigrali su sjajnu utakmicu i samima sebi dokazali da vrijede puno više od onih skromnih predstava protiv Mađarske i Rumunjske.