Usprkos godinama Fićo i dalje uspješno i dobro vozi

- Damir Mrvec damir.mrvec@vecernji.net ZAGREB

Mislim trenirati do 2020. godine i Olimpijski­h igara u Tokiju. Želim još jednom osvojiti olimpijsku medalju – kaže Filip Ude Filip Ude (31), hrvatski gimnastičk­i reprezenta­tivac, sjajno je ušao u novu sezonu. Na turniru Svjetskog kupa u mađarskom gradu Szombathel­yu osvojio je brončanu medalju u finalu vježbe na konju s hvataljkam­a. – Da nije pada, osvojio bih prvo mjesto. Naime, moja početna ocjena je 6,5, a to je treća najveća početna ocjena na svijetu. Samo dvojica vježbača imaju veću ocjenu – rekao je Ude. Filip je u vrhunskoj gimnastici desetak godina, a još i danas svi pamte srebro s Olimpijski­h igara u Pekingu, na istoj spravi. Do njegove pekinške vježbe u vodstvu je bio Kinez Quin. Jedino je Filip dobio od gledališta pljesak prije nego mu je izvedba završila, i to, ponajprije, zbog izvođenja elementa ruska kola s vijkom od 1080 stupnjeva između hvataljki. Taj vrlo zahtjevan element jedino je Filip izveo u finalu, pa su mu suci dodijelili ocjenu 15.725, istu kao što je dobio Britanac Louis Smith, ali je Filipu zbog bolje ocjene iz kvalifikac­ija pripalo srebrno odličje. Bila je to prva hrvatska gimnastičk­a olimpijska medalja. Nažalost, ostala je za sada i zadnja. Fićo je od Pekinga do danas imao puno nastupa na europskim i svjetskim prvenstvim­a te turnirima Svjetskog kupa. Osvojio je tri velike medalje u devet godina – olimpijsko, svjetsko i europsko srebro. Zadnju veliku medalju osvojio je na SP-u u Kini, 2014. godine. – Već me svi polako pitaju kada ću se povući s obzirom na godine. Ja im odgovaram da ću vježbati sve dok mi treninzi i nastupiti čine zadovoljst­vo. Jasno, puno toga ovisi o tome hoću li ostati zdrav. Plan je trenirati do Igara u Tokiju 2020. godine – rekao je jednom prilikom Ude. Možda ćete vježbati sve dok ne osvojite barem jednu zlatnu medalju? – Ima nešto i u tome – odgovorio je. Prvu priliku za zlato imat će već u listopadu kada će se u Montrealu održati Svjetsko prvenstvo. Filip je nedavno postao otac djevojčice Eve. Svoje prvo dijete Ana i Filip Ude dugo su čekali, a Anina trudnoća bila je rizična zbog trombofili­je i antitijela u krvi, koja se razvila zbog Rh-negativnog faktora. – Bitno je da su njih dvije sad dobro. Nakon svakog treninga i svakog natjecanja brzo jurim kući kako bih se igrao s kćerkicom – kazao je Ude.