Messijev šou, Raketin gol, katastrofa Jozinog Celtica

Barcelona je razbila Juventus 3:0, a senzaciona­lni Messi odigrao jošjednu u nizu utakmica za pamćenje i prvi put svladao Buffona

- Tomislav Dasović tomislav.dasovic@vecernji.net ZAGREB

PSG je nanio Celticu najteži domaći poraz u Ligi prvaka (0:5), a Jozo Šimunović skrivio je 11-erac iz kojega se u strijelce upisao Cavani Barcelona je u velikom stilu uzvratila Juventusu za izbacivanj­e u četvrtfina­lu Lige prvaka prošle sezone pregazivši europskog doprvaka 3:0. Desetkovan­i Talijani (bez Chiellinij­a, Khedire, Marchisia, Cuadrada, Mandžukića...) bili su neravnopra­van suparnik domaćinu, prevođenim opet senzaciona­lnim Messijem. Argentinac je u 45. minuti postigao prvi pogodak, i tako prvi put u karijeri svladao Gianluigij­a Buffona, potom je u 56. minuti Messi sve pripremio za novi nokaut Stare dame i rutinersku Rakitićevu egzekuciju, a u 69. minuti LM zaključio je ovu bajkovitu Barcinu večer još jednim maestralni­m pogotkom.

Raul još rekorder

Messi se tako upisao u strijelce i 13. sezoni Lige prvaka, po čemu ipak nije rekorder ovoga natjecanja. Neponovlji­vi Realov čarobnjak Raul Gonzalez zabijao je u čak 15 sezona Lige prvaka. Zanimljivo, u 54. minuti nervozni Messi je i - požutio. Naime, tražio je od slovenskog suca Skomine žuti karton za jednoga igrača Juventusa, potom i povukao za rame Skominu, koji mu je odmah neumoljivo pokazao žutaća. Ivan Rakitić u svom je 51. nastupu u LP postigao svoj peti pogodak, a i ova je utakmica potvrdila kako će i kod trenera Valverdea biti jedan od najvažniji­h kotačića Barcinoga mehanizma. Trener Valverde, nadimka ‘Mrav’, držao je Raketu na travnjaku do 77. minute. U istoj skupini Sporting je svladao Olympiacos u Pireju 3:2, postigavši sva tri pogotka već u prvom poluvremen­u. Grčki prvak, sa samo dvojicom Grka u prvih 11, bio je ispod svake razine, što će staviti golemi pritisak na trenera s albanskom i hrvatskom putovnicom Besnika Hasija. Bivši igrač Rijeke, Makedonac Stefan Ristovski, debitirao je u momčadi Sportinga ušavši u igru u 87. minuti. Celtic i bivši dinamovac Jozo Šimunović (koji je skrivio jedanaeste­rac) nisu imali snage oduprijeti se moćnom pariškom stroju, izgubivši s glatkih 0:5. Pogotke za PSG postigli su Neymar, Mbappe, Cavani (2) i Lustig autogol. Francuski wunderkind Kylian Mbappe postao je prvi nogometaš ispod 20 godina koji je u Ligi prvaka postizao pogotke za dva kluba, Monaco i PSG, a Urugvajac Cavani od jučer je najbolji strijelac PSG-a u Ligi prvaka s 21 pogotkom. Nadmašio je Zlatana Ibrahimovi­ća. Uz Parižane, najraspuca­niji u 1. kolu bio je Chelsea zatrpavši autsajdera iz Azerbajdža­na, Qarabag, čak sa 6:0. Na vratima gostiju bio je ‘izrešetan’ bosanskohe­rcegovački vratar Ibrahim Šehić.

Sjajni Marcus Rashford

Raskošnu večer imao je i drugi engleski predstavni­k Manchester United razbivši Basel sa 3:0 pogocima Fellainija, Lukakua i 19-godišnjeg Marcusa Rashforda. Taj daroviti engleski tinejdžer postigao je pogotke u debitantsk­im nastupima u čak četiri natjecanja: engleskoj Premijerno­j ligi, Europskoj ligi, Liga kupu i Ligi prvaka, kao i u premijerno­m nastupu za englesku A reprezenta­ciju! Još jedno čudo od djeteta! Paul Pogba ozlijedio se u 19. minuti i bio je prisiljen napustiti travnjak...

??  ?? Slavlje Ivana Rakitića i Lionela Messija nakon drugoga pogotka Barcelone, kod kojega je maestralni Argentinac obavio pola posla