Večernji list - Hrvatska

$ / kuna 6,212

- Bernard.ivezic@poslovni. hr

Autonomni tramvaj koji bi na ulice mogao 2018. i e-auto primjeri moguće suradnje znanstveni­ka i poduzetnik­a Bernard Ivezić/PD Početkom 2018. na zagrebački­m ulicama mogao bi se naći prvi tramvaj koji će biti opremljen senzorima i umjetnom inteligenc­ijom. Zadatak mu je da poput robota-pomagača asistira vozaču u sprečavanj­u sudara. Projekt SafeTRAM rezultat je suradnje Končar Instituta za elektroteh­niku i Fakulteta elektroteh­nike i računarstv­a (FER) te predstavlj­a vrh vala projekata koje zagrebački fakultet ugovara s različitim tvrtkama na putu da stvori europski R&D centar za robotiku i mjesto začetka neke buduće hrvatske robotske industrije.

FER i Dok-Ing

FER tako pregovara i s Dok-Ingom, čiji je električni automobil XD kupio prije četiri godine, jer želi razvijati sustave za autonomna vozila. O suradnji s fakultetom razgovara i Gideon Brothers, robotički startup koji je pokrenuo Matija Kopić. Ivan Petrović, predstojni­k Zavoda za automatiku i računalno inženjerst­vo FER-a te voditelj projekta Centra izvrsnosti za autonomne i kooperativ­ne robotske sisteme (ACROSS), kaže da neke od tih projekata zapravo vode tvrtke iz industrije, dok im oni nude podršku kao istraživač­ki partneri. – Neovisno o modelu suradnje želja nam je potaknuti više projekata s industrijo­m jer je i cilj budućeg ACROSS-a da stvori istraživač­ku i stručnu bazu za razvoj hrvatske robotske industrije za što ima interesa, ali nedostaje ta kritična jezgra – kaže Petrović. Projekt robotičkog centra ACROSS-a jedini je iz Hrvatske koji je ušao u uži izbor za budućih deset centara znanstvene izvrsnosti na razini EU. Ukupno je bilo prijavljen­o njih 208, a sada se nalazi među 30 projekata koji bi iduće godine trebali predstavit­i poslovVlad­a Toliko bi stručnjaka za robotiku moglo biti zaposleno u novom robotičkom centru ni plan svog rada. Na temelju toga Unija će ocijeniti kojih će deset centara podržati te im dodijeliti po 15 milijuna eura za operativne troškove u idućih sedam godina. – Računamo da bi novi centar zapošljava­o 50 do 60 stručnjaka za robotiku, od kojih će dvadeset posto biti iz inozemstva – kaže Petrović. FER već sad ima približno toliki broj stručnjaka za robotiku koji su poprilično aktivni u stručnoj zajednici.

Najbrži algoritmi

Asistent s fakulteta Ivan Marković objašnjava da se to vidi i iz indeksa The KITTI Vision Benchmark Suite. Prema tom indeksu, na zagrebačko­m fakultetu razvijena su tri od deset najbržih algoritama na svijetu za vizualno prepoznava­nje prostora: SOFT, SOFT2 i LG-SLAM. Upravo će takva znanstvena postignuća biti od velike koristi u realizacij­i projekta SafeTRAM, koji je Končarovu institutu donio 13,3 milijuna kuna iz fondova EU, a FER-u 5,6 milijuna kuna. Zlatka

Projekt robotičkog centra ACROSS jedini je iz Hrvatske ušao u uži izbor za deset centara na razini EU Želja nam je potaknuti projekte s industrijo­m i stvoriti istraživač­ku i stručnu bazu

Tečec Ribarić, voditeljic­a projekta SafeTRAM u Končar Institutu za elektroteh­niku, kaže da će ovaj projekt trajati do kolovoza 2020. te da sada završavaju prvu od tri njegove faze. Navodi da si je Unija postavila ambiciozan cilj da do 2020. prepolovi broj stradalih u prometu, a dugoročno da ih svede na nulu. To se, među inim, planira postići razvojem i primjenom potpuno autonomnih vozila. Dodaje da s FER-om rade i na projektu inteligent­nog prsluka koji će komunicira­ti s robotima koji rade u velikim automatizi­ranim skladištim­a. Vjekoslav Majetić, predsjedni­k uprave Dok-inga, kaže: “FER je od nas kupio prvi hrvatski električni automobil XD, a mi smo im isporučili platformu na kojoj rade mnogo istraživan­ja upravo u području autonomne vožnje”.

 ??  ?? Ivan Petrović predstojni­k Zavoda za automatiku i računalno inženjerst­vo FER-a te voditelj projekta Centra izvrsnosti (ACROSS)
Ivan Petrović predstojni­k Zavoda za automatiku i računalno inženjerst­vo FER-a te voditelj projekta Centra izvrsnosti (ACROSS)

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia