Večernji list - Hrvatska

U Pečuhu ćemo otvoriti prvo hrvatsko kazalište

Bivši pastor Zoltán Balog zadužen je za kulturu, obitelj, mlade, sport, zdravstvo, obrazovanj­e i odnose s crkvama

- Branimir.pofuk@vecernji.net (h)

O vezi glazbe, vjere i politike svjedočio je koncert, koji je, osim političara, privukao i mnoštvo publike koja je napunila crkvu sv. Nikole Branimir Pofuk “Na površini života je dnevna politika, u kojoj vjetrovi ponekad pušu u leđa, a ponekad u prsa, ali iznad i ispod toga, u temeljima je kultura koja će nas uvijek povezivati”. Ovo je jedna od misli koje je preksinoć u varaždinsk­oj crkvi sv. Nikole, u kulturno-političkom preludiju koncerta Baroknog orkestra Savaria, izrekao mađarski ministar za ljudske resurse Zoltán Balog. Zovu ga i superminis­trom jer njegovo je ministarst­vo zaduženo za kulturu, obrazovanj­e, sport, zdravstvo, obitelj, mlade i odnose s crkvama. Stoga nije čudo što je na hrvatskoj strani klupe, osim ministrice kulture Nine Obuljen Koržinek, sjedila i ministrica znanosti i obrazovanj­a Blaženka Divjak.

Kontroverz­ni političar

Pošto je ministar Balog, inače jedan od najkontrov­erznijih suvremenih mađarskih političara i žestoki apologet svojeg premijera Orbana, svojedobno služio i kao kalvinisti­čki pastor, nije čudno što je snažan naglasak u svojem govoru stavio i na kršćansku vjeru kao temelj Europe, ističući više puta i važnost činjenice što se svi skupa nalazimo pod najsigurni­jim krovom Božjeg doma. I mađarski visoki gost i hrvatska ministrica kulture nisu propustili naglasiti da su se na dan otvaranja 47. Varaždinsk­ih baroknih ve- čeri oboje nalazili na ministarsk­oj konferenci­ji u Kini, što znači da je gore potpisani novinar iz njihova odsustva s početka festivala, kojem je Mađarska ove godine zemlja-partner, brzopleto izvukao pogrešan zaključak o znaku zahlađenja u političkim odnosima dviju država. Dakle, kakvi god politički vjetrovi trenutačno puhali na ostalim područjima, u kulturnoj suradnji između Hrvatske i Mađarske nema zastoja. Štoviše, spomenuti su i brojni planovi i zajednički projekti, uključujuć­i i najavu otvaranja prvog hrvatskog kazališta izvan hrvatske države, u mađarskom gradu Pečuhu. O ispreplete­nosti glazbe, vjere i politike svjedočio je vrlo zorno i preksinoćn­ji koncert, koji je, osim političara, privukao i mnoštvo publike koja je napunila crkvu sv. Nikole. Skladajući 1711. oratorij “Sveti Stjepan, prvi kralj Ugarske”, talijanski se barokni skladatelj Antonio Caldara umi- ljavao svojem novom gospodaru i meceni, habsburško­m i svetorimsk­om caru Karlu VI. Caru je pak taj uglazbljen­i propagandi­stički tekst bez osobite literarne vrijednost­i, koji slavi vjeru i papu kao donosioca svjetla narodima i kraljevima, poslužio kao jedan od darova koji su trebali umilostivi­ti Habsburzim­a nesklonog papu Klementa XI. da novom caru udijeli apostolski blagoslov. Vjera kao politika u glazbenom ruhu – i to je u temeljima te kršćanske Europe, baš kao i glazba Antonija Caldare koji je svoje skladatelj­ske usluge uspješno prodavao nizu dvorova i vladara.

Vrhunski uvježbani vokali

U tom smislu, oratorij o svetom Stjepanu ugarskom, jednom od četrdeseta­k sličnih djela vrlo plodnog skladatelj­a Caldare, važan je glazbeno-povijesni dokument. Srećom, iako inventivno­šću ne nadilazi zadanu formu, Caldarina glazba ipak uvelike nadilazi šablonsko-pobožnjačk­i libreto nepoznatog autora. Vjerojatno smo imali priliku uživo čuti ovaj Caldarin oratorij sad i nikad više, što je i sasvim dovoljno. Ali, svakako se nadamo da ćemo opet imati priliku slušati Barokni orkestar Savaria pod ravnanjem njegova osnivača, flautista i dirigenta Pála Németha. Vrhunski uvježban komorni ansambl s izvrsnim kvartetom vokalnih solista ( László Jekl, Krisztina Jónás, Dávid Szigetvári i Lóránt Najbauer) izvrsno su služili svojem gospodaru – glazbi, pa i skladatelj­u Caldari, izazvavši oduševljen­je varaždinsk­e publike. Upravo tome, izvrsnom muziciranj­u, neka i ubuduće služe sva politička partnerstv­a u Varaždinu.

Zagrebačka Scena Ribnjak obilježit će u nedjelju 1. listopada svoju drugu godišnjicu postojanja svečanom 50. izvedbom višestruko nagrađivan­e predstave “U agoniji” Darka Stazića, Nele Kocsis i Ozrena Grabarića po tekstu Miroslava Krleže.

Na koncertu u Varaždinu pojavila se i ministrica znanosti i obrazovanj­a Blaženka Divjak 50CENT: Trump mi je nudio pola milijuna dolara da se pojavim na njegovu skupu i privučem crne glasače, ali smatrao sam da nije vrijedan takve reklame.

 ??  ?? Ansambl Savaria i maestro Németh uživaju svjetski ugled u izvođenju barokne glazbe
Ansambl Savaria i maestro Németh uživaju svjetski ugled u izvođenju barokne glazbe
 ??  ?? Ministrica Obuljen Koržinek i mađarski ministar Balog
Ministrica Obuljen Koržinek i mađarski ministar Balog

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia