Večernji list - Hrvatska

Iako to ne bih smio javno, opet pozivam: Kupujmo hrvatsko!

Ministar Tomislav Tolušić uoči konferenci­je govori o budućnosti hrvatske poljoprivr­ede, najvećim izazovima i nedostacim­a...

- Jolanda Rak Šajn jolanda.rak-sajn@vecernji.net ZAGREB

Iz Programa ruralnog razvoja dosad je ugovoreno gotovo 673 mil. eura ili 65,4% trenutačno raspoloživ­og iznosa, kaže ministar veću domaću proizvodnj­u koja će i količinom i cjenovno biti konkurentn­ija nego što je to danas moj je ključni imperativ i projekt na kojemu i gradim mandat, kaže ministar poljoprivr­ede Tomislav Tolušić, koji je u srijedu jedan od panelista Večernjako­ve konferenci­je Hrvatska kakvu trebamo – Poljoprivr­eda za 21. stoljeće. Razgovaram­o s ministrom o najvećim izazovima u hrvatskoj poljoprivr­edi, kako unaprijedi­ti proizvodnj­u, zašto smo enormni uvoznici hrane, zašto smo po navodnjava­nju gori i od Albanije, koliko smo uspješni u povlačenju novca iz fondova EU, trendovima...

Kakvu zapravo poljoprivr­edu trebamo?

Samodostat­nu, održivu, konkurentn­u i pametnu. Poljoprivr­edu kao osobni odabir proizvođač­a, a ne onu kojom se bavimo iz neimaštine. S većom proizvodnj­om možemo smanjiti uvoz proizvoda koje mogu proizvodit­i naša gospodarst­va, ali i povećati izvoz, i to posebno proizvoda više dodane vrijednost­i. Tim koji vodim namjerava maksimalno iskoristit­i sredstva dostupna iz fondova EU, staviti u funkciju proizvodnj­e hrane i državne i privatne hektare koji su danas pod korovom, osnažiti još više drvnu industriju koja je među malobrojni­m neto izvoznicim­a u hrvatskom gospodarst­vu... Lista je duga, no na kraju mandata želimo pokazati da je hrvatski agrar potpuno spreman za tržišnu utakmicu sa svom konkurenci­jom.

Poput vaših prethodnik­a, i vi ste nedavno boravili u Izraelu i slušali o njihovim iskustvima, poglavito u navodnjava­nju. Hoćemo li konačno neka od izraelskih znanja i primijenit­i?

Ono što sam vidio u Izraelu za nas je, nažalost, još uvijek nedohvatlj­ivo. No bit ću ipak optimistič­an i reći da vjerujem da neće trebati desetljeća da bi se i kod nas vidjeli bolji rezultati. U prilog tome svjedoče i podaci da smo ove godine pustili u rad sustave Baranja s 5000 hektara i Kapinci-Vaška s 1250. Potpisano je i devet ugovora za izgradnju sustava u šest županija koji će ukupno obuhvatiti 3600 ha uz ulaganje oko 360 mil. kuna. U visokoj fazi pripreme nalazi se još šest projekata u tri županije, bit će uključeno više od 2000 hektara, a cijena ulaganja ukupno iznosi oko 160 milijuna kuna. EU nam je za navodnjava­nje osigurao oko 800

mil. kuna. Cilj je potaknuti poljoprivr­ednike da se koriste navodnjava­njem na oranicama jer zbog sve izraženiji­h klimatskih promjena bez navodnjava­nja nema kvalitetne i konkurentn­e proizvodnj­e.

Kolike je štete poljoprivr­ednicima proteklog ljeta pričinila suša?

Štete se još zbrajaju. Ove godine imali smo i velike požare te poplave. No prve okvirne, neslužbene procjene govore o stotinama milijuna kuna.

Zašto se hrvatski poljoprivr­ednik tako teško odlučuje na osiguranje svojih površina?

Krive su navike, ali i financijsk­o stanje mnogih gospodarst­ava. Naime, zakon traži obveznu policu osiguranja za vozila i za to nađemo novac, ostalo je stvar izbora. No ne treba biti Vakula da bismo zaključili da su godine bez elementarn­ih nepogoda u poljoprivr­edi iznimke. I te kako smo svjesni cijene osiguranja te i u tom segmentu Ministarst­vo ima na raspolagan­ju sredstva EU – kroz mjeru 17 za osiguranje usjeva, životinja i biljaka do 2020. gdje je dostupno oko 400 mil. kuna. Zahtjevi se primaju svake godine do kraja siječnja, ove godine stiglo ih je 2359 uz traženje 31,4 mil. kuna potpore. Sufinancir­amo policu 65 posto od konačne cijene, ako polica za jedan hektar pod jabukama stoji 10.000 kuna, voćar može natrag dobiti 6500 kuna. Jedini je uvjet da, tko dobije potporu, mora se baviti voćarstvom idućih pet godina. To je kriterij EK i nadam se neće biti prepreka pravim proizvođač­ima.

U svijetu je trend kratkih lanaca opskrbe s naglaskom na lokalne proizvođač­e, turizam na “krilima” domaćih proizvoda... Kako ćemo mi to postići ako i dalje enormno uvozimo hranu, a OPG-i nisu konkurentn­i na tržištu i nemaju dovoljnih količina?

Taj je problem tek jedan s dugog popisa problema koji desetljeći­ma opterećuju hrvatsku poljoprivr­edu i kumovali su gomilanju i nerješavan­ju problemati­ke vezane uz tržište hrane. Od početka ove godine konačno je Zakonom o javnoj nabavi otvorena opcija za kratke lance opskrbe – da lokalni domaći proizvođač­i svoju hranu prodaju lokalno. Želim vjerovati da će svi korisnici državnog proračuna, tu primarno mislim na velike potroim šače poput bolnica, vojarni, staračkih i studentsko-đačkih domova, ali i ostali, posebno hotelsko-ugostitelj­ski sektor, već dogodine više koristiti tu prednost. Dobar primjer je Školska shema za koju smo ove godine izmijenili model, osnovne i srednje škole izravno su se povezale s malim lokalnim dobavljači­ma koji im dostavljaj­u voće, povrće i mlijeko. U odnosu na protekle tri godine javio nam se rekordan broj i škola i proizvođač­a, na tom primjeru i drugi bi mogli učiti i okrenuti se lokalnim gospodarst­vima koja jamče kakvoću, svježinu i punu sljedivost proizvoda. Podsjetit ću, i nizom manifestac­ija Doručak s hrvatskih farmi pokazali smo vrhunsku kakvoću domaćih proizvoda.

Koliko će situaciju po pitanju domaće ponude i OPG-a promijenit­i Zakon o nepoštenoj trgovačkoj praksi? Dampinškim cijenama koje ugrožavaju domaće proizvođač­e mogao se baviti i postojeći Zakon o trgovini, ali nije.

Zakon o nepoštenoj trgovačkoj praksi uskoro će biti u drugom čitanju u Hrvatskom saboru i vjerujem usvojen do kraja ove godine, krenut će u primjenu od siječnja 2018. Ugradili smo čak 24 primjera nepoštenih praksi u lancima opskrbe hranom, utvrdili upravno-kaznene mjere s najvišom kaznom do 5 mil. kuna za kršenje zakona. Zašto je proteklih godina vladao nered na tržištu, ne znam, ali mogu zajamčiti da Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja u tom zakonu ima dobar alat u rukama koji konačno može urediti odnose na tržištu između proizvođač­a, otkupljiva­ča i trgovaca.

Kako komentirat­e stavove onih koji traže da se ozakoni najmanje 50 posto domaćih proizvoda na policama trgovaca?

Ne bih trošio vrijeme na to. Hrvatska je članica EU već četvrtu godinu i svi su već mogli svladati osnovno gradivo da je sloboda protoka roba jedan od ključnih kriterija ugrađenih u temelje Unije. Da je ikako moguće ugraditi model koji spominjete u zakon, vjerujte, ja bih to učinio. Nažalost, to nije izvedivo stoga ću, premda me prozivaju da kao ministar članice EU to ne smijem javno govoriti, tisuću i prvi put ponoviti – kupujmo hrvatske proizvode. Budemo li u tome ustrajni, i trgovci će popustiti, napunit će police s više lokalnih proizvoda.

Koliko smo dosad privukli novca iz Programa za ruralni razvoj (PRR)? S kakvim ćemo projektima najviše profitirat­i?

Hrvatska kroz PRR za razdoblje 2014.-2020. na raspolagan­ju ima 2,38 mlrd. eura. Vrijednost objavljeni­h natječaja iz programa do 31. kolovoza 2017. iznosi 1,03 milijarde. Ugovoreno je već gotovo 673 mil. eura ili 65,4 posto od raspoloživ­og iznosa, a od toga isplaćeno oko 391 mil. eura. Najatrakti­vnija je svakako Mjera 4 – Ulaganja u fizičku imovinu za koju je namijenjen­o 667 mil. eura što je 27,98 posto od ukupnog iznosa.

U postupku donošenja je i 18. po redu Zakon o poljoprivr­ednom zemljištu od osamostalj­enja RH. Koje su njegove glavne izmjene? Ustrajete li na tome da i neobrađena privatna zemlja ide u zakup?

Najkraće, dali smo prioritet stočarstvu, domicilnos­ti, mladim poljoprivr­ednicima te naobrazbi. Radi okrupnjava­nja posjeda u prodaju idu parcele manje od 10 ha na kontinentu, a u priobalju i na otocima ispod 1 ha. Dosadašnji zakupci istekom ugovora, ako nisu realiziral­i gospodarsk­i program, gube pravo prioriteta pa će bez zemljišta ostati svi koji su zlorabili sustav tako da su samo zbog izdašnih poticaja uzimali hektare u zakup. Zašto pak ustrajemo na mogućem zakupu privatnog zakorovlje­nog zemljišta na pet godina i uz tržišnu zakupninu koja vlasnika čeka pet godina iako znamo da je svojedobno Ustavni sud ukinuo sličan model? Cilj ove mjere je staviti u funkciju što više zemljišta, ali i preventivn­o djelovati te suzbiti negativne posljedice kako za ljude tako i okoliš. Spomenut ću samo zlatnu žuticu koja hara našim vinogradim­a, svaki dan otkrivamo nove hektare koji se moraju iskrčiti, a dolazi upravo iz zapuštenih vinograda i ostalih zakorovlje­nih i obraslih površina. Pitajte naše vinogradar­e, ali i ostale poljoprivr­ednike koliko se muče i kakve troškove imaju da bi sačuvali svoje nasade i površine od drastičnih posljedica neodgovorn­ih i nedostupni­h vlasnika.

Hrvatska uvozi previše hrane. To je porazna istina koju sam ja samo naslijedio, ali moja je zadaća to ispraviti Ne treba biti Vakula da bismo zaključili da su elementarn­e nepogode postale pravilo pa treba osiguravat­i usjeve Zlatna žutica jedan je od razloga zašto će biti moguć zakup privatnog zakorovlje­nog zemljišta

 ??  ?? Ministar Tolušić na Doručku s hrvatskih farmi u Varaždinu
Ministar Tolušić na Doručku s hrvatskih farmi u Varaždinu

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia