Večernji list - Hrvatska

Ljubičić vraća Tita na njegov bivši trg, a skrio ga je u tepihu

Večeras se otvara 52. Zagrebački salon, koji će na nekoliko lokacija do 28. listopada predstavlj­ati radove 70 autora

- Petra Balija petra.balija@vecernji.net

Osim u Mimari i Muzeju za umjetnost i obrt, bogat se ovogodišnj­i postav smjestio u ŠPUD-u, Galeriji ULUPUH, ali i na javnim površinama “Tepih T”, veličine 3,4 x 4,4 metra, onome tko na njemu stoji izgleda kao veliki mozaik sitnih pravokutni­ka. No iz druge perspektiv­e može se uočiti da se iza velikog broja boja i nijansi krije dobro poznat lik. Lik po čijem će “licu” večeras moći gaziti posjetitel­ji 52. Zagrebačko­g salona, uz naputak autora da prethodno izuju cipele. Taj će tepih, naime, u sklopu tradiciona­lne izložbe primijenje­ne umjetnosti i dizajna krasiti pod Muzeja za umjetnost i obrt (MUO). Izradio ga je dizajner Boris Ljubičić, koji će i ovim radom izazvati polemike javnosti. Jer lik na tepihu je – Josip Broz Tito. A postavit će ga, simbolično, u muzej na trgu koji je donedavno nosio njegovo ime.

I izvan kulturnih krugova

Zagrebački salon jedna je od najznačajn­ijih izlagačkih platformi u zemlji, kroz koju je od 1965. svoj trag ostavilo više od 4000 umjetnika, dizajnera, arhitekata, kustosa... U organizaci­ji ULUPUH-a i pod vodstvom Ivane Bakal, ravnatelji­ce Salona, ovogodišnj­a mu je središnja tema “(Ne)primjenjiv­ost primijenje­ne umjetnosti”, a osmislio ju je Nikola Albaneže, povjesniča­r umjetnosti i procjenite­lj umjetnina. Izazov je bio, kaže Albaneže, birati radove za postav. – Na natječaj se prijavilo 111 autora i grupa s 203 djela, a odabrano je 70 njih s 96 radova. Želja nam je da ih dođu pogledati i oni koji se inače ne kreću u kulturnim krugovima – kaže Albaneže. Djela koja su nastala u posljednje tri godine, uz autora koncepta, biralo je još šest stručnjaka, a osim u MUO-u, sve do 28. listopada moći će se razgledati u Mimari, Školi primijenje­ne umjetnosti i dizajna (ŠPUD), Galeriji ULUPUH, ali i na javnim mjestima.

Ljubavne priče na Cvjetnom

Nikola Radeljkovi­ć, član dizajnersk­og kolektiva Numen/For Use, ispred ŠPUD-a vodit će radionicu s učenicima škole, a za trajanja izložbe pred očima prolaznika nastajat će apstraktna intervenci­ja u prostoru od OSB ploča. Na Cvjetnom trgu niknut će “Global Love Museum” autora Tomislava Šole, virtualni muzej koji će prikazivat­i hrvatske ljubavne priče, među ostalim i onu Milivoja Dežmana i Ljerke Šram. Na samom ulazu u Mimaru, pak, posjetitel­ji će moći vidjeti kako su u Studiju Novena zamislili virtualnu društvenu mrežu povijesti Zagrebačko­g salona, a unutra proučiti rad studenata Tekstilno-tehnološko­g fakulteta “Rapsodija u žuto-plavom s malo piksela”, kojim su na ironičan način tematizira­li uniformira­nost suvremenog društva, ali i uživati u najnovijim dizajnersk­im rješenjima, poput prstena Karla Grossa u kojem je uzgojio pustinjsku ružu... Otvaranje je večeras u 19 sati u Mimari, a ulaz na sve programe besplatan je.

 ??  ??
 ??  ?? Tema je “(Ne)primjenjiv­ost primijenje­ne umjetnosti”, a osmislio ju je Nikola Albaneže. Uvrštena su i djela Ivane Bakal te Milene Rogulj
Tema je “(Ne)primjenjiv­ost primijenje­ne umjetnosti”, a osmislio ju je Nikola Albaneže. Uvrštena su i djela Ivane Bakal te Milene Rogulj
 ??  ?? Na prvu izgleda kao veliki mozaik sitnih pravokutni­ka, no iz druge se perspektiv­e može uočiti poznat lik...
Na prvu izgleda kao veliki mozaik sitnih pravokutni­ka, no iz druge se perspektiv­e može uočiti poznat lik...
 ??  ?? Studenti TTF-a: Rapsodija u žuto-plavom s malo piksela
Studenti TTF-a: Rapsodija u žuto-plavom s malo piksela
 ??  ?? Prsten – pustinjska ruža
Prsten – pustinjska ruža
 ??  ?? Virtualna mreža Novene
Virtualna mreža Novene

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia