Večernji list - Hrvatska

Suci griješe, ali najviše ipak pomažu Dinamu

I ovo kolo pokazalo je da nam je nužna videotehno­logija. Tada će utjecaj ljudi u crnom biti manji

- Karlo Ledinski karlo.ledinski@vecernji.net ZAGREB

Kada Dinamo u 90. minutu uđe s golom prednosti, nadoknada traje 2:27 minuta, a kada lovi gol zaostatka, onda čak 4:12 minuta! “Nevjerojat­no, opet su nas suci oštetili! Gol Ademija bio je čist”, grmio je direktor Dinama Tomislav Svetina prije dva kola, nakon utakmice protiv Osijeka (1:1). I bio je u pravu, jer Ademija je nehotično uposlio igrač Osijeka, pa veznjak plavih nikako nije mogao biti u zaleđu. No, Svetina je ostao “nijem” na druge dvije situacije u kojima je oštećen Osijek. Henriquez je prije izjednačuj­ućeg pogotka loptu primirio rukom, a u jednoj prethodnoj akciji Osijeku je neopravdan­o podignuto zaleđe u situaciji izglednoj za gol. Ali, Svetina je vjerojatno namjerno prenaglasi­o situaciju kod Ademijeva gola, svjestan činjenice da Dinamo ima najviše putra na glavi kada su posrijedi sudački poguranci.

Soudani u čistom zaleđu

Isto kao što je prešutio i činjenicu da je Dinamo u subotnjem derbiju na Poljudu zabio gol za 1:1 nakon očitog zaleđa Soudanija, koji je prenio loptu strijelcu Benkoviću. Ali uspio je zato Svetina Kek ljutit na Matoca: Zaprešićki sudac olako je Vešoviću pokazao karton zbog kojeg će propustiti Dinamo ući u “fajt” sa šefovima Hajduka, nakon kojeg je petero ljudi dobilo prekršajne prijave. Što se tiče sudačkih pogrešaka, bilo bi najbolje da čelnici plavih uvijek šute, jer ako su ikome suci pomagali, još od Tuđmanove Croatije pa do Mamićeva Dinama, onda su pomagali njima.

Batinić često griješi

Ako ćemo pak o tome tko je najviše oštećen u ovoj sezoni HNL-a, onda je to nesumnjivo Rijeka. Najviše u porazu 0:1 protiv Istre u 12. kolu, u kojem je momčadi s Rujevice poništen regularan pogodak u 5. minuti, a u 64. im nije dosuđen i čisti 11-erac kada je Kokorović u svom 16-ercu igrao rukom, i tako spriječio loptu koja je išla u gol. Također, na istoj utakmici sudac Batinić pokazao je elementarn­o nepoznavan­je pravila kada poslije isključenj­a vratara Istre Ivušića nije dosudio indirekt za Rijeku, koji bi bio velika prilika za pogodak. Ali, od Batinića nešto bolje ni ne očekujemo, njega je onim smiješnim padom u 16-ercu prošle sezone uspio prevariti i Soudani. Ali, te prošle sezone Riječani su bili toliko jači od plavih da ih ni sudačke pogreške nisu mogle zaustaviti na putu do naslova. Rijeka je prigovore na suđenje imala i u proteklom kolu, Matjaž Kek poludio je nakon što je sudac Matoc potkraj poluvremen­a nedjeljne utakmice s Osijekom dodijelio žuti karton Vešoviću, kojemu je to ujedno suspendira­jući za utakmicu s Dinamom. Nekako smo dojma da su suci laki na kartonima za igrače Rijeke pogotovo kada im nakon toga slijedi derbi s Dinamom. Tako je bilo i prošli put, jer Rijeka je u utakmici 4. kola protiv Osijeka dobila čak šest žutih i dva crvena, a sve taman uoči utakmice s plavima. Sudačke pogurance teško je dokazati, ali znakovito je jedno istraživan­je tribine.hr na uzorku od 600 utakmica HNL-a. A to istraživan­je pokazuje da u utakmicama kada Dinamo u 90. minutu ulazi s golom prednosti sudačka nadoknada traje 2 minute i 27 sekundi, dok u slučaju kada lovi gol zaostatka, sudačka nadoknada traje čak 4 minute i 12 sekundi, odnosno 105 sekundi više. Slučajnost? Naravno da nije. I zato, treba nam pod hitno videotehno­logija, koju već koriste Njemačka, Italija, Portugal, Turska...

Apsolutno sam za to da se već sljedeće sezone i u HNL-u uvede videotehno­logija jer pogreške treba uklanjati bilo gdje ANTE KULUŠIĆ šef sudačke komisije Prve HNL Slučajno ili ne, ali igračima Rijeke suci najviše kartona pokažu prije derbija s Dinamom Svetina je zadnji koji bi trebao prozivati suce, jer Dinamu pomažu najviše od svih...