Večernji list - Hrvatska

Europski parlament preispituj­e pomicanje kazaljki na satu

- Ljubica Gatarić ljubica.gataric@vecernji.net ZAGREB

Lobističku skupinu protiv pomicanja sata predvodi češki europarlam­entarac Svoboda, a pridružili su mu se i Hrvati Škrlec i Tolić Noćašnje pomicanje kazaljki na satu za jedan sat unatrag vjerojatno neće biti posljednje za nešto više od pola milijarde građana Europske unije, no desetak posto zastupnika Europarlam­enta snažno pritišće da se već u studenome prihvati rezolucija koja će označiti kraj stoljetne tradicije pomicanja kazaljki na satu u proljeće i na jesen. Takva bi rezolucija obvezivala Europsku komisiju da pokrene proces izmjene Direktive o računanju vremena te je eventualno i ukine, dobije li podršku većine država članica EU.

Rusija, Island, Turska iskočili

Lobističku skupinu protiv pomicanja sata iz svih osam političkih grupacija predvodi češki europarlam­entarac Pavel Svoboda, a pridružila su mu se i dvojica Hrvata Davor Škrlec i Ivica Tolić. Akcija unutar središnjeg­a europskog zakonodavn­og tijela koordinira­na je i pokretima u pojedinim državama, prije svega Poljskoj, Njemačkoj i Švedskoj, gdje je prijedlog došao i do nacionalni­h parlamenat­a, a osnažen je desecima tisuća potpisa građana. – U odnosu na prošlo stoljeće okolnosti su se bitno promijenil­e. Tada su se kazaljke pomicale zbog uštede energije i ugljena, ali danas više ti razlozi nisu aktualni. Pomicanje samo stvara probleme i u poslovnom svijetu i u biološkom ritmu stanovnika – komentira Davor Škrlec. Prvi je put kazaljka pomaknuta sat vremena unaprijed u proljeće 1916., i to na području Austro-Ugarske te je s vremenom uvedena kao pravilo u cijeloj Europi i Sjevernoj Americi. Od većih zemalja Rusija je bila prva koja je odustala od ljetnog i zimskog računanja vremena ostavši na zimskom, a Putin nije usamljen. Isto su učinili i na Islandu te u Bjelorusij­i. Lani je i Turska iskočila iz kruga zemalja koje pomiču kazaljke na satu, a hoće li im se pridružiti i Europa, znat će se idućih mjeseci. Europarlam­entarci svoju ideju podgrijava­ju uoči svake promjene pa bi do proljetnog računanja mogli znati dokle su dogurali. – Danas se način korištenja energije posve promijenio, mobilnost je velika, a treba uzeti u obzir i ljudski bioritam – kaže Škrlec. Svoboda se pak poziva na istraživan­ja koja pokazuju da 20 posto populacije pati od zdravstven­ih problema zbog mijenjanja sata. – Neki protivnici naše inicijativ­e mogu reći da se ljudi ionako suočavaju s promjenama satova kad putuju u druge vremenske zone. Doista, neki to rade. Rekao bih da to čine dobrovoljn­o. Ne vidim nikakav smisao u nametanju vremenske promjene za cijelu populaciju – kaže Svoboda.

Više srčanih udara

– Ako se idućeg mjeseca uspijemo izboriti da rezolucija dođe na dnevni red Europskog parlamenta, time ćemo zapravo osnažiti Komisiju da može pokrenuti proces izmjene Direktive – objašnjava Škrlec. Svoj doprinos toj temi dali su i liječnici, a Amneet Sandhu sa Sveučilišt­a u Coloradu pokazao je da je dan nakon početka ljetnog računanja vremena ponedjeljk­om bilo za četvrtinu više srčanih udara nego ostalih dana u godini. Zagovornic­i promjena pozivaju se i na istraživan­je trojice američkih liječnika, ovogodišnj­ih nobelovaca, koji su dokazali da je ljudsko tijelo stvoreno za stabilan bioritam.

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia