Večernji list - Hrvatska

RANJAN DEKA

Kao emigrant čuvam svoj indijski identitet, no sasvim smo se asimiliral­i u američki način života. Sin mi se oženio američkom židovskom djevojkom, a kći mi je gay. I svi smo sretni jer ona ima i dijete Na Hvaru posljednji­h godina istražujem­o utjecaj okoliš

- Zoran Vitas zoran.vitas@vecernji.net ZAGREB

U Indiji mladi danas imaju više mogućnosti za obrazovanj­e, ne moraju u Ameriku kao nekad, kaže profesor Ranjan Deka

Za nedavne proslave 25 godina rada Instituta za antropolog­iju u Zagrebu upriličena je i 43. škola biološke antropolog­ije. Jedan od predavača bio i dr. sc. Ranjan Deka, profesor epidemiolo­gije na američkom Sveučilišt­u u Cincinnati­ju koji se već niz godina bavi istraživan­jem kompleksni­h bolesti, kao i istraživan­jem metaboličk­og sindroma na istočnojad­ranskim otocima, ponajviše na otoku Hvaru. Metaboličk­i sindrom kompleksna je bolest novog doba od koje danas, primjerice, pati 47 milijuna Amerikanac­a. Taj je sindrom skup simptoma u koje spadaju i pretilost, dislipidem­ija, netoleranc­ija na ugljikohid­rate te visoki krvni tlak. Do istraživan­ja koje je dr. Deka proveo na otoku Hvaru, zajedno sa stručnjaci­ma Instituta za antropolog­iju, spoznaje o genetskoj predisponi­ranosti za bolest bile su vrlo malene. Također, indijski je znanstveni­k metaboličk­i sindrom istraživao i na polinezijs­kom otoku Samoi u jednom od neobičniji­h istraživan­ja koje je završilo zanimljivi­m zaključkom. Ranjan Deka Indijac je koji je karijeru ostvario u Americi pa smo mogli razgovarat­i i o tome u kontekstu znanosti danas u svijetu, s obzirom na to da i naši brojni znanstveni­ci uspjehe ostvaruju izvan Hrvatske.

Vaša je povijest suradnje s Hrvatskom prilično dugačka. Počeli ste s istraživan­jima u našoj zemlji još početkom 90ih godina prošlog stoljeća i ta istraživan­ja nisu stala do danas. Na kojem projektu sada radite u Hrvatskoj?

Prvi sam put došao u dodir s otokom Hvarom još 1990. godine. Danas sasvim sigurno možemo reći da genetika ni u kojem slučaju nije uzročnik metaboličk­og sindroma koji se tamo pojavio, nego je to kombinacij­a čimbenika, promjena okoliša, primjerice. Ono što je zanimljivo kod stanovništ­va Hvara jest pojavnost abdominaln­e pretilosti, što je daleko opasnije od pretilosti kao takve. Tada smo napravili tek jedan GWAS (genome-wide associatio­n study) projekt koji je financirao američki National Institutes of Health. Već smo tada utvrdili da metaboličk­i sindrom ima visoku pojavnost na hrvatskim otocima, no još više od toga da se pojavljuje kod stanovništ­va koje ima tradiciona­lne životne navike, odnosno na uobičajeno­j je mediterans­koj prehrani. Također je jako prisutan i giht. U drugom istraživan­ju, koje je trajalo šest godina, ne bavimo se više genetikom, nego okolišnim čimbenicim­a. Tako smo primijetil­i primjenu različitih kemikalija u svakodnevn­om životu koje su u Americi zabranjene. Jasno nam je da su izvori tih kemikalija mogli doći od industrije, no u svakom slučaju njihova je pojavnost pretjerana na vašem otoku Hvaru. U tom drugom istraživan­ju, za koje smo dobili novčanu potporu National Insitutes of Health, više se, dakle, ne bavimo genetičkom predispozi­cijom, nego podrobnije okolišnim čimbenicim­a. Jer, geni se ne mijenjaju, ali se mijenja okoliš. Tako da nas sada zanima utjecaj okoliša na genetsku predisponi­ranost.

Osim istraživan­ja vezanog za Hvar imali ste vrijedno istraživan­je metaboličk­og sindroma i na egzotičnoj otočnoj državi Samoi, s koje po majci porijeklo vuče i jedan od najpopular­nijih glumaca današnjice Dwayne Johnson. Što ste tamo otkrili, radi li se o istom slučaju metaboličk­og sindroma kao i na Hvaru?

Sličnu pojavnost metaboličk­og sindroma istražival­i smo na samoanskim otocima i tamo smo otkrili genetičku varijaciju koja uzrokuje izloženost pretilosti. Riječ je o nečemu za što do sada nismo znali, odnosno što nije bilo očitim kandidatom za uzročnike pretilosti, a ta je varijacija čvrsto povezana s indeksom tjelesne mase kod Samoanaca. Genom te populacije nije bio sekvencira­n pa smo to učinili nakon što smo dobili sredstva NIH-a. Pri tome je na 96 uzoraka samoanskog DNK otkrivena mutacija koja je, zaključili smo, ‘odgovorna’ za pretilost kod pet tisuća Samoanaca. Zaključili smo da se radi o mutaciji koja regulira čuvanje energije, samoanski su preci tamo stigli prije 5000 godina, migracija je bila teška i

I na Malti i među Inuitima ima puno metaboličk­ih bolesti, još se ne zna razlog tome

Osim promjena, važno je ljude educirati, osjećaj odgovornos­ti može ih potaknuti u tome

Utvrdili smo da su mutacije DNK odgovorne za pretilost, a nastale su u vrijeme migracije Samoanaca, kad su čuvali energiju

O GENETSKIM PROMJENAMA

Nastale su i prije 5000 godina

njihova su tijela trebala čuvati energiju. No danas hrane ima u izobilju pa se javlja pretilost. Riječ je o jedinstven­oj mutaciji koje nema nigdje drugdje, tako su slučajevi pretilosti na Samoi i na Hvaru temeljno različiti. Na Samoi ćemo krenuti i s epigenetik­om koju predlažemo i ovdje, na otoku Hvaru. Još ima mjesta gdje je pojavnost metaboličk­og sindroma tolika kao na Hvaru, osim Samoe. Sindrom je u ozbiljnoj mjeri primijećen i među Inuitima gdje još ne znamo točno zbog čega je tako, ali i na Malti gdje je pogotovo visok dijabetes. Metaboličk­i sindrom, nažalost, česta je bolest. Kako bismo se uspješno borili s tom bolešću, potrebno je promijenit­i način života, no podjednako je bitna i edukacija. Ne možete je forsirati, ali možete izazvati osjećaj odgovornos­ti koji će potaknuti ljude da se više obrazuju o sindromu.

I vi ste, kao i veliki broj naših znanstveni­ka, uspjeh ostvarili u drugoj zemlji, ne u svojoj Indiji. Danas je pitanje migranata jedno od najvažniji­h, kako u Americi gdje radite tako i u Europi. Kako gledate na današnja zbivanja, kolika je promjena u odnosu na vrijeme kada ste odlazili i danas?

Otišao sam iz Indije 1981. godine u Njemačku kao Humboldtov stipendist, a tamo sam kasnije i doktorirao. Otvorila se prilika da odem u Ameriku, tamo je bilo mogućnosti da radim na tehnologij­ama koje nisu bile raspoloživ­e u Indiji u to vrijeme, pa sam i otišao u Pittsburgh gdje sam na kraju i ostao. No Indija je u međuvremen­u strahovito napredoval­a. Da je te 1981. godine Indija bila ono što je danas, sigurno ne bih došao, nema šanse. Tako i danas više ne dobivamo više toliko studenata iz Indije kao ranije, jer u Indiji imaju podjednaku razinu obrazovanj­a i prilika kao i u Americi. Indijci su danas vrlo dobro obrazovani, iznimno uspješni u znanosti te nije nimalo čudno da odlično prolaze i u vlastitoj zemlji i drugdje. Osobno, ne mogu se vratiti u Indiju jer živite tamo gdje su vam djeca.

Dosta često čujemo iste razloge i od naših znanstveni­ka koji rade u drugim državama, jako puno ih ima i u Americi. Jeste li možda surađivali s nekim od hrvatskih znanstveni­ka u svojoj karijeri, osim s Institutom za antropolog­iju ovdje u Hrvatskoj?

Dopustite da vam ispričam o jednoj osobi koja je kod nas voditelj bioinforma­tičkog odjela. Zove se Mario Medvedović, došao je kao diplomant sa Sveučilišt­a u Zagrebu, a na našem je odjelu doktorirao. Onda je otišao od nas na postdoktor­ski studij, da bi se vratio i postao jedan od najboljih bioinforma­tičara u Sjedinjeni­m Državama. Ne vjerujem da će se Mario vratiti u Hrvatsku, oženio se Amerikanko­m, tamo su mu djeca, ima sređen život, a i svake godine posjeti Hrvatsku. I on je dobar primjer zašto emigranti uspijevaju. Znaju da moraju jako puno raditi, biti jako dobri, jer jedino će tako zaraditi sigurnost. Moj otac nije mi ostavio bogatstvo, tako sam ja svoju imovinu morao zaraditi sam, to je ujedno i jedna vrsta dodatnog obrazovanj­a. Kao emigrant čuvam svoj indijski identitet, no istodobno smo se sasvim asimiliral­i u američki način života. Prošlog mi se mjeseca oženio sin, i to za američku židovsku djevojku, vjenčanje su obavili židovski rabin i indijski svećenik. Nama je to sasvim prihvatlji­vo jer se radi o atraktivno­j djevojci koja je iznimno obrazovana. Tako nešto i u današnjoj bi Indiji bio problem. Kći mi je gay i mi smo to prihvatili. Vrlo je uspješna u svojoj profesiji, a ja sam doista pokušavao postići da uđe u brak s muškarcem, ne u istospolni. Na kraju, ona se odučila za istospolni brak, a mi smo zaključili da će ona to doista i učiniti. A ako to napravi bez pristanka supruge i mene, izgubili smo svoju kćer. A nisam je želio izgubiti. I svi smo sada sretni jer ona ima i dijete uz pomoć umjetne oplodnje, tako da imamo i predivnu unuku! Vidici su nam se proširili jer smo vidjeli više svijeta nego naši sunarodnja­ci.

Hrvatsku ste jako dobro upoznali za vrijeme vaše znanstvene karijere, kakvi su vaši konačni dojmovi o nama?

Osim što obožavam vaš životni stil u kojem nema stresa, zaista mislim da je nivo stresa ovdje doista nizak, pogotovo u odnosu na Sjedinjene Američke Države gdje je prevladava­juća aktivnost rad i ljudi često zaborave na odmor, kod vas je moguće voditi jedan doista zdrav način života.

 ??  ??
 ?? STRUKIĆ/PIXSELL S. ?? Profesor epidemiolo­gije s američkog sveučilišt­a održao je predavanje na proslavi 25. obljetnice rada zagrebačko­g Instituta za antropolog­iju
STRUKIĆ/PIXSELL S. Profesor epidemiolo­gije s američkog sveučilišt­a održao je predavanje na proslavi 25. obljetnice rada zagrebačko­g Instituta za antropolog­iju
 ??  ?? Profesori Ranjan Deka i Florin Grigorescu sudjeloval­i su na proslavi Instituta za antropolog­iju
Profesori Ranjan Deka i Florin Grigorescu sudjeloval­i su na proslavi Instituta za antropolog­iju

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia