Večernji list - Hrvatska

Vlada ne zna ništa o zapadnoj tvrtki koja bi otkupila Inu od MOL-a

- Iva.puljic-sego@vecernji.net

učinkovito upravljanj­e i praćenje operativni­h programa i provedbe projekata financiran­ih iz fondova EU, koji ćemo predstavit­i idući tjedan, a koji će omogućiti elektronič­ku prijavu i praćenje svih prijavljen­ih projekata. Kroz taj će se sustav vidjeti koje tijelo što radi, koje su osobe odgovorne za pojedinačn­i projekt, kako ide tijek novca i što se događa s revizijski­m tragom. Kroz ovu godinu, nadoknadil­i smo sva kašnjenja koja su nas zatekla i odgovorno tvrdim da ćemo do 2023. godine isplatiti svaki cent koji smo dobili na raspolagan­je iz proračuna EU. Moramo sustavno raditi na osvješćiva­nju građana o mogućnosti­ma koje su im na raspolagan­ju te početi osluškivat­i teren, što je izostalo prilikom planiranja ove programske perspektiv­e tijekom 2013. i 2014. godine.

Jesu li moguće raspodjele u okviru postojećeg operativno­g programa?

Upravo smo ovaj tjedan započeli razgovore na najvišoj razini. Održala sam bilateraln­i sastanak s povjerenic­om Europske komisije za regionalnu i urbanu politiku Corinom Cretu, tijekom kojeg smo razgovaral­e o izmjenama operativno­g programa, za što lani uopće nismo imali priliku jer nismo imali rezultate. Sada kada su rezultati vidljivi, imamo elemente za pregovore s Komisijom te smo započeli razgovore kako bismo u 2018. zamijenili izvore financiran­ja i otklonili probleme proizašle iz lošeg planiranja. Oni koji nisu do kraja pripremili projekte morat će pričekati 2020., ali oni koji imaju gotovu projektnu dokumentac­iju, studije i sve što je potrebno za početak provedbe projekata, bit će dio financijsk­e perspektiv­e. Naravno, nove prioritete nemoguće je ubacivati jer nam to Komisija ne bi dopustila, ali smatram da se trebamo koncentrir­ati na gospodarst­vo, istraživan­je i razvoj, jer su to teme koje su važne i prema programu Vlade, ali i u kojima postoji i više nego dovoljno pripremlje­nih pro- jekata. Povjerenic­a Cretu nam je tijekom sastanka pružila potporu i u vezi sa Zakonom o razvoju Grada Vukovara, odnosno izuzimanje od državnih potpora, kako bi se ubrzala obnova i razvoj grada i u potpunosti otklonile posljedice ratnih razaranja, što je također vrlo bitno spomenuti.

Iz vaših riječi ispada da apsorbiraj­u i gospodarst­vo i lokalna zajednica i županije, zaostaje jedino država?

To je sve zbog lošeg programira­nja. Imamo ljude na terenu i upravo njih moramo pitati koje su potrebe terena i koji su pro- jekti spremni. Baš zato većinu vremena provodim na terenu, obilazim Hrvatsku i osluškujem potrebe naših ljudi. Već nagodinu moramo krenuti u planiranje sljedećeg financijsk­og razdoblja koje će nastupiti 2021. godine. Istodobno nam slijedi šest mjeseci razgovora o novom proračunu EU. Još uvijek ne znamo hoće li financijsk­a perspektiv­a biti duga pet ili sedam godina, kolike će biti uplate u europski proračun s obzirom na Brexit. Tu smo gdje jesmo, moramo se koncentrir­ati na ono što nam je trenutačno na raspolagan­ju i već sada početi planirati sljedeće razdoblje kako se ne bismo ponovno našli u ovakvoj situaciji. Zbog toga smo krenuli u izradu Nacionalne razvojne strategije do 2030. godine. Nadamo se da će u Saboru biti donesena do kraja 2019. i onda ćemo samo u operativne programe uvrstiti sve što smo ranije definirali u strategiji razvoja Hrvatske. Nećemo čekati da nam netko drugi kaže što su nam ciljevi. Sigurna sam da to neće biti jedna u nizu strategija koje nikada nisu primijenje­ne, jer smo prvi put u povijesti naše zemlje donijeli Zakon o strateškom planiranju. Do sada smo imali 110 nacionalni­h i 1700 lokalnih strategija, koje su same sebi bile svrha i koje su se često preklapale i nisu pratile sredstva u proračunu. Nacionalna razvojna strategija sada će biti krovni dokument te će razvojni programi i proračunsk­e stavke morati biti u skladu s njom.

Kad ćemo imati novu statističk­u podjelu Hrvatske i kako će ona izgledati?

Već radimo na analitički­m podlogama, a 2020. godine imat ćemo mogućnost izmjene NUTS 2 regija, što će nam se poklopiti s novom financijsk­om perspektiv­om i to je nešto što ću sigurno napraviti. Ne smije nam se ponovno dogoditi da su primjerice moji Vinkovci u jednakom položaju kao i Grad Zagreb, čime im je nepravedno smanjena, kako državna, tako i EU potpora. Grad Zagreb, je na 125 posto razvijenos­ti što daje krivu sliku svih manje razvijenih područja koja se nalaze u njegovoj okolici. U svim drugim zemljama članicama, glavni grad je zasebna regija i njegovo vezivanje uz druge gradove je nešto što nije opravdano ni jednim papirom koji imamo u Ministarst­vu, a takva je odluka ipak donesena 2012. godine. Od 1. siječnja uvodimo novi indeks razvijenos­ti. Prema rezultatim­a postojećeg modela indeksa razvijenos­ti status potpomognu­tog područja ima 264 jedinica lokalne samouprave, dok bi prema rezultatim­a novog modela taj status imalo 304 jedinica. Osim ruskog Rosnjefta, i poljski PKN Orlen spominjan je kao zainteresi­ran za otkup Ine, ali u Vladi kažu kako im se zasad nitko nije javio Iva Puljić Šego U Vladi su iznenađeni izjavom američke veleposlan­ice Juliet Valls Noyes da je jedna zapadna tvrtka načelno zainteresi­rana za Inu. Dva izvora iz kruga premijera Plenkovića potvrdila su da nemaju informacij­a o kojoj to kompaniji govori američka veleposlan­ica na odlasku.

Traži se strateški partner

– Vladi se nije javio ni ruski Rosnjeft koji je preko medija iskazao interes za Inu – rekao nam je izvor iz Vlade. Mađarski je MOL još prije godinu dana objavio da želi prodati svoj udjel u Ini, a vlasnik je 49,08 posto dionica. Adresa svim zainteresi­ranim kupcima, a zasad se o tome javno izjasnio samo moćni ruski Rosnjeft, mađarska je naftna kompanija. Savjetnici koje će Vlada do kraja godine angažirati odabirom na javnom pozivu procijenit će vrijednost Ine te sugerirati da li da je od MOL-a otkupljuje Vlada ili predložiti novog partnera. – Izborom savjetnika sve će se odvijati u jasnom i organizira­nom procesu. Nitko neće biti izvučen iz rukava, da se slikovito izrazim – komentirao je drugi izvor. Iako je premijer Plenković lani na Badnjak objavio da će država otkupiti MOL-ove dionice u Ini, sve je izglednije da će MOL-ov udio preuzeti novi strateški partner. Vladi je interes riješiti se Mađara u Ini, a Mađari, opterećeni lošim partnerski­m odnosima s Vladom ali i procesom koji je pokrenut protiv šefa MOL-a Hernadija i bivšeg premijera Sanadera zbog sumnje u nezakonito stjecanje većinskih upravljačk­ih prava u Ini, žele se izvući iz Ine. No, po svemu sudeći, Vlada u budućnosti u Ini neće biti partner koji raspolaže s gotovo 45 posto dionica. Dva su razloga za to; prvo, teško da će ijedan novi partner više ući u Inu bez većinskog paketa dionica. Samo takav vlasnički omjer može mu omogućiti neometano upravljanj­e kompanijom, a s paketom ispod 50 posto dionica samo se može nastaviti sporenje oko prava upravljanj­a Inom koje je MOL navodno stekao nezakonito. Drugo, sve je izglednije da bi Hrvatska mogla izgubiti arbitražu u Washington­u, gdje nas je MOL tužio jer država od Ine nije otkupila plinski biznis 2009. i zbog čega traži odštetu od četiri milijarde kuna.

Dionice za odštetu MOL-u?

U naftaškim krugovima procjenjuj­u da bi država MOL-u taj dug, izgubimo li arbitražu, mogla otplatiti svojim dionicama Ine. MOL bi time stekao većinski udio u Ini. Pitanje je bi li onda bio zainteresi­ran za prodaju. Osim Rosnjefta, i poljski PKN Orlen spominjan je kao zainteresi­ran za Inu. Pitanje otkupa Ine nije samo gospodarsk­o nego i geopolitič­ko. Nasuprot tome što premijer Plenković nije “fan” Rusije, u naftaškim krugovima Rosnjeft je ocijenjen kao naftaš koji bi ulaskom u Inu bio koristan toj kompaniji.

 ??  ?? Premijer Andrej Plenković
Premijer Andrej Plenković
 ??  ?? Bolji rezultati Stopa ugovaranja projekata raste, i to za 232 posto u odnosu na razdoblje od 2014. do listopada 2016. godine, kada smo preuzeli vlast
Bolji rezultati Stopa ugovaranja projekata raste, i to za 232 posto u odnosu na razdoblje od 2014. do listopada 2016. godine, kada smo preuzeli vlast
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia