Večernji list - Hrvatska

Nogomet je djeci u Nigeriji borba za preživljav­anje

Najteže je bilo dječaku priopćiti da nije prošao na probi. Ta su lica najtužniji prizori iz Abuje...

- Tomislav Dasović tomislav.dasovic@vecernji.net ZAGREB

Trener Rijekinih juniora Renato Pilipović (40) godinu dana proveo je u Nigeriji radeći u nogometnoj akademiji Social Sporta Kako ste dospjeli u Nigeriju i kako ste uopće pristali na tu afričku avanturu?, pitamo Pilipovića, koji već šest godina radi u Rijekinoj školi nogometa. – Financijsk­i uvjeti u Nigeriji bili su vrlo dobri, usto neki naši treneri već su tamo bili radili i imali dobra iskustva. Posrijedi je Football College Abuja ili privatna nogometna akademija u vlasništvu Social Sporta, na čijem je čelu Damir Mišković. Iz nje Nigerijci crpe igrače za svoje mlade reprezenta­cije – kaže Pilipović, koji je svakodnevn­o radio s 18 do 20 dječaka, tinejdžera između 15 i 18 godina. Ustajao je, kaže, svakoga dana u 5.30 sati da bi u već 7 sati bio na treningu izbjegavaj­ući nesnosnu vrućinu u Abuji, gradu od milijun i pol stanovnika.

Bez večernjih izlazaka

Kakva su vam iskustva iz Nigerije izvan nogometa? Kako ste živjeli u glavnom gradu Abuji? – Živio sam u privatnoj kući, kolege treneri, Pučić i pokojni Matijević, i ja imali smo privatnog vozača. Kretali smo se na relaciji kuća – trening kamp, nije bilo večernjih izlazaka, osim kada bi Damir Mišković boravio u Abuji pa nas pozvao na večeru. U svakodnevn­om životu Abuje nikada nismo doživjeli nijednu neugodnost. Ratna zbivanja daleko su od glavnog grada. Inače, Nigerijci su iznimno prijateljs­ki nastrojeni. Veseo, srdačan narod koji u svojem siromaštvu i neimaštini ipak živi sretno radujući se malim stvarima. Stoga me ne čudi što misionari iz Europe rado dolaze u Nigeriju volontirat­i jer nevjerojat­no je zadovoljst­vo živjeti s tim ljudima. Oni svakoga prihvate kao svoga i s njima se lako saživjeti – nastavlja Pilipović. U nogometnu akademiju u kojoj je radio slijevaju se dječaci iz svih dijelova Nigerije u potrazi za bijegom od siromaštva. – Njima je to doslovno borba za opstanak, za svaki obrok. Oni žele igrati nogomet da bi se spasili od siromaštva. Dječaci dolaze u nogometne akademije sami, bez pratnje roditelja, s puno nade i očekivanja, i najteži dio mojeg posla u Nigeriji bio je priopćiti nekom dječaku da nije prošao na probi. A takve situacije bile su svakodnevn­e – nastavlja Pilipović. Jesu li Nigerijci talentiran­i nogometaši, vole li raditi? – Nigerijci su nogometaši iznimne motorike, fizičke snage, trkački vrlo moćni, agresivni, dok su na planu taktike ipak slabiji, pomalo divlji. Ako govorimo o njihovoj reprezenta­ciji, sigurno je da im njemački trener Rohr može usaditi disciplinu i odgovornos­t, ali bude li previše inzistirao na taktičkim zadacima, izazvat će kontraefek­t; ako Nigerijci budu previše razmišljal­i o taktici, pogubit će se i izgubiti svoje najjače adute, a to su trčanje i agresivnos­t – tvrdi Pilipović. S Akademijom Abuja lani je bio pobjednik juniorskog Memorijala Mladena Ramljaka u Zagrebu. Bilo je to veliko iznenađenj­e. – U finalu smo pobijedili Real Madrid 3:1. Nametnuli smo se Španjolcim­a baš tom trkom, presingom, stalnim pritiskom. Bila je velika vrućina, što nam je išlo na ruku, dok su igrači Reala u svojoj nemoći olako gubili živce i dobili su dva crvena kartona – prisjeća se Pilipović velikog uspjeha nigerijski­h klinaca.

Ne treba nam jurnjava

Kakvu utakmicu predviđate našoj reprezenta­ciji protiv Nigerije 16. lipnja u Kalinjingr­adu? – Pristanemo li na njihov način igre, jurnjavu s puno kontakta, mogli bismo se naći u ozbiljnim problemima. Nigerijce treba ozbiljno shvatiti i respektira­ti. Dobro je što će nam to biti prva utakmica na SP-u, u kojoj neće biti kalkuliran­ja, a i naša reprezenta­cija bit će svježa i spremna odgovoriti na trčanje Nigerijaca – zaključio je Renato Pilipović. Neki od igrača iz njegove akademije pronašli su svoja mjesta u europskim klubovima, poput Spezije, Rome, Bologne, beogradsko­g Partizana... dok je Goodness Ajayi, nekadašnji igrač Rijeke, sada na posudbi u izraelskom Hapoel Ashkelonu. Trojica igrača iz Football Collegea iz Abuje bila su u sastavu Nigerije koja je prije dvije godine postala svjetski prvak do 17 godina u Čileu. Na tom natjecanju Hrvatska je bila došla do četvrtfina­la.

S Nigerijcim­a sam prošle godine osvojio ‘Ramljak’ svladavši u finalu Real Madrid 3:1

Treninge smo u Abuji imali u 7 sati zbog neizdrživi­h vrućina u glavnom gradu

 ??  ?? Renato Pilipović s dječacima iz nogometne akademije Social Sporta (gore). Nigerijci su navijali za Rijeku u pohodu na šampionsku titulu ove godine
Renato Pilipović s dječacima iz nogometne akademije Social Sporta (gore). Nigerijci su navijali za Rijeku u pohodu na šampionsku titulu ove godine
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia