Večernji list - Hrvatska

Makedonija od sjaja do bijede u nekoliko dana

Protiv Njemačke i Češke rukometaše Makedonije napustila sreća, prvo je Stoilov promašio zicer za pobjedu, a onda Manaskov...

- Damir Mrvec

Na svojoj strani imali smo kvalitetu, gledatelje i sreću, ali nismo imali ono najvažnije – karakter – rekao je Filip Mirkulovsk­i Rukometaši Makedonije bili su hit prvog kruga na Europskom prvenstvu. Iz zagrebačke skupine donijeli su u Varaždin, u drugi krug, velika tri boda. Nisu izgubili nijednu utakmicu, a posebno su dojmljive bile utakmice protiv Slovenije (25:24) i Njemačke (25:25). No tanka je linija između sjajnog i lošeg. A upravo se to dogodilo Makedoniji. U Varaždinu je upisala prva dva poraza, od Španjolske i Češke, i san o polufinalu otišao je u vjetar. Htjeli su Makedonci nadmašiti peto mjesto iz Srbije 2012. godine, ali nisu uspjeli.

Raul Gonzalez, izbornik Makedonije, odjednom je od vrhunskog trenera postao jedan od glavnih krivaca za neuspjeh. U redu, ako su već morali izgubiti od Španjolske koja je po rejtingu puno bolje plasirana reprezenta­cija u Europi, onda nikako nisu smjeli izgubiti od Češke. Pogotovo jer su cijelu utakmicu vodili, imali četiri do pet pogodaka prednosti. Na kraju krajeva, izdala ih je i sreća.

Horvat dobio društvo

Prvo ih je napustila u susretu protiv Njemačke kada je Stojanče Stoilov promašio zicer za pobjedu u posljednji­m trenucima utakmice. Onda ih je još više napustila protiv Češke. Imali su sedmerac po isteku vremena. Sedmerac za neodlučeno s kojim bi još imali dobru priliku za plasman u polufinale. – Nakon što je Lazarov promašio treći sedmerac, odlučio sam da sedmerac za bod šutira Dejan Manaskov. Riječ je o igraču koji to inače radi nepogrešiv­o – rekao je Raul Gonzalez. Manaskov je na njegovu nesreću promašio, odnosno Mrkva mu je obranio. Eto, barem je naš Zlatko Horvat dobio društvo u onima koji su promašili ključne sedmerce. Svi se još jako dobro sjećamo kako je Horvat po isteku vremena promašio sedmerac za plasman u finale Svjetskog prvenstva. Ako je Manaskovu za utjehu, nije promašio sedmerac za medalju. Jer, tko zna bi li, da je postigao pogodak, taj bod bio dovoljan za polufinale. Nikad nećemo saznati. – Odigrali smo odličnih 50 minuta, jako mi je žao. Na svojoj strani smo imali kvalitetu, gledatelje i sreću, ali nismo imali ono najvažnije – karakter. Šteta, propuštena je velika prilika, prilika kakvu mislim da nećemo imati u bliskoj budućnosti. Moram čestitati Velkovskom, odigrao je hrabro, muški i pokazao da imamo dostojnu zamjenu za Kirila Lazarova – rekao je Filip Mirkulovsk­i, srednji vanjski Makedonije. Slično razmišlja i Filip Lazarov, mlađi Kirin brat. – Bili smo bolji veći dio utakmice, imali smo četiri do pet pogoda- ka razlike. Kada smo na trenutak zastali, izgubili smo ideju, snagu u obrani, ideju u napadu. Borko Ristovski također je stao s obranama, a bio je odličan 45 minuta. Ovo je jedan težak poraz u najlošijem trenutku za nas. Katastrofa. Idemo dalje, teško nam je, ali ništa se sada ne može vratiti. Nevjerojat­no je kako smo izgubili od reprezenta­cije koju smo do sada stalno pobjeđival­i – rekao je Filip Lazarov.

Filipi nova generacija

Raul Gonzalez rekao je da i nakon Europskog prvenstva ostaje izbornik Makedonije jer je potpisao takav ugovor. Želi biti na klupi Makedonije bez obzira na to što sljedeće sezone neće više stanovati u Skoplju, već u Parizu. Naime, klupu Vardara zamijenit će klupom bogatog PSG-a. Kad je već dobar za klupu najbogatij­eg svjetskog kluba, onda je sigurno dobar i za klupu Makedonije bez obzira na kiks na ovogodišnj­em Europskom prvenstvu. Jer, nije Raul preko noći zaboravio kako se vodi rukometna utakmica. Ne treba zaboraviti da je Raul s Vardarom osvojio Ligu prvaka. Takvog stručnjaka bilo bi se grijeh riješiti. – Zauvijek ću upamtiti to drugo poluvrijem­e protiv Češke. A sve je bilo idealno, pogotovo nakon prvog poluvremen­a. To drugo poluvrijem­e trajalo je cijelu vječnost. Nikako da završi, a Česi su nas iz minute u minuti stizali i na kraju prestigli. Uz sve njihov vratar počeo je čudesno braniti – rekao je Raul nakon utakmice. Makedonija ima novu generaciju koja će u budućnosti sigurno napraviti dobar rezultat. Na ovom Europskom prvenstvu istaknula su se dva Filipa, Talevski i Kuzmanovsk­i. Obojica još nemaju 22 godine. Obojica su put do reprezenta­cije tražila iz Metalurga gdje im je trener bio Lino Červar. Talevski već igra u jakom klubu, u njemačkom RN Löwenu, dok je pitanje vremena kada će novi klub naći Kuzmanovsk­i. Tu je i 21-godišnji Martin Velkovski koji će na mjestu desnog vanjskog zamijeniti Kiru Lazarova kojem je ovogodišnj­e Europsko prvenstvo vjerojatno bilo zadnje veliko natjecanje za Makedoniju. Makedonija je u Hrvatskoj imala i veliku podršku s tribina. U Zagrebu je došlo 5000 njihovih navijača, u Varaždin nešto manje zbog kapaciteta dvorane. Rukomet je u Makedoniji popularnij­i od nogometa i košarke, a to su dokazali navijači kada su, primjerice, dočekali Vardar s osvojenim trofejom Lige prvaka ili kada je Metalurg u najboljim danima imao prosječno 8000 gledatelja na tribinama.

Za očekivati je da će se od reprezenta­cije oprostiti Lazarov, Jonovski, Ristovski... Raul Gonzalez odlazi na kraju sezone iz Vardara, ali ostaje na klupi Makedonije

??  ?? Makedonski izbornik Raul Gonzalez
Makedonski izbornik Raul Gonzalez
 ??  ??
 ??  ?? Filip Talevski Ovog sjajnog mladog šutera otkrio je i promovirao u Metalurgu hrvatski trener Lino Červar, danas izbornik Hrvatske
 ??  ??
 ??  ?? Navijači Makedonije bili su osmi igrač svoje reprezenta­cije u prvom krugu u Zagrebu te u drugom krugu u Varaždinu
 ?? GORAN STANZL/PIXSELL ?? Borko Ristovski, vratar Makedonije
GORAN STANZL/PIXSELL Borko Ristovski, vratar Makedonije
 ??  ?? Martin Velkovski pokazao se protiv Češke kao dostojna zamjena za Kirila Lazarova na mjestu desnog vanjskog pucača. Postigao je četiri pogotka uz samo tri promašaja. Ima samo 21 godinu