Večernji list - Hrvatska

Irac je bio divlji, naši bi ga dečki tu i tamo prebili

Justin Clarke godinama je živio i radio u Hrvatskoj

- Elvis Sprečić (h)

Britanski mediji kažu da je Clarke jedno vrijeme radio i kao zaštitar za saudijsku kraljevsku obitelj, a u Baškoj Vodi imao je vlastiti biznis elvis.specic@vecernji.net Iako je riječ o hladnokrvn­om ubojici i donedavno jednom od najtraženi­jih britanskih bjegunaca, ime Justina Clarkea (62) vjerojatno bi zauvijek ostalo nepoznato hrvatskoj javnosti da prošli tjedan britanski mediji nisu objavili priču tvrdeći da je Clarke za vrijeme bijega, koji je trajao čak 23 godine, živio i u Hrvatskoj. Informacij­e su bile šture, a tamošnji mediji, pa čak ni policija, nisu znali previše o tome što je radio u Hrvatskoj, gdje je živio, s kim se družio. Osuđen je na 25 godina zatvora.

Policija ga je privodila

– On je gotovo 20 godina kod nas živio kao slobodan čovjek, bio je među ljudima, radio razne poslove, čak je pokrenuo i nekoliko vlastitih poslova, s jednom djevojkom je 2005.-2006., kada je njoj bilo 20 godina, dobio i dijete... Razumijem da mi, obični građani, nismo imali pojma da se među nama nalazi ubojica, ali da to nije znala policija koja ga je više puta i privodila, to mi je potpuno nevjerojat­no – kazuje nam jedan od stanovnika Baške Vode koji je poznavao Clarkea te s njim više puta i surađivao, napominjuć­i da se Clarke u Bašku Vodu doselio malo prije završetka rata 1995. godine. Dvije godine ranije, točnije u travnju 1993., na ulicama St. Albansa, grada udaljenog tridesetak kilometara od Londona, taj tada 37-godišnji Britanac zbog nesuglasic­a oko droge smaknuo je dilera i bildera Paula Milburna (43). Clarke je Milburnu trebao prodati marihuanu vrijednu dvadesetak tisuća funti. Prva stanica nakon Engleske bila mu je Bosna i Hercegovin­a u kojoj je tada bjesnio rat u kojem je i sam kao vojnik odlučio sudjelovat­i, a nekoliko godina proveo je radeći u Kataru i Njemačkoj, gdje je napokon i uhićen u veljači 2016. godine. Britanski mediji navode da je čak radio i kao zaštitar za saudijsku kraljevsku obitelj. – Irac, kako smo ga svi mi lokalci zvali, bio je uglavnom vuk samotnjak, s drugima se nije previše trudio komunicira­ti osim ako mu je trebala neka usluga.

Ne bi ga rado sreli u mraku

Bio je na glasu kao incidentan čovjek kratkog fitilja, sto posto znam da ga je policija više puta privodila, ali i da je sam znao završiti na hitnoj kad bi dobio batina. Iako je relativno nizak, bio je dosta nabijen, osoba koju ne biste voljeli susresti u nekoj mračnoj uličici, ali unatoč tome par puta skupilo se tu lokalnih momaka pa su ga natukli zbog problema koje je znao raditi ljudima – kazuju u Baškoj Vodi u kojoj Clarkea znaju gotovo svi. Vodeća softverska tvrtka u Hrvatskoj IN2 i s novim vlasnikom, kanadskom grupom CSI, zadržava svoju autonomnos­t i neće se razbijati na dodatne tvrtke, a planira i nove projekte, globalno širenje i nastavak pozitivnih trendova u poslovanju, ističe nova predsjedni­ca uprave IN2 Katarina Šiber-Makar, koja je dosad bila članica uprave, a na čelnu poziciju imenovana je sredinom siječnja, nakon što je početkom godine IN2 preuzela globalna grupa Constellat­ion Software Inc. (CSI) sa sjedištem u Torontu u Kanadi, i to pomoću tvrtke u njezinu vlasništvu Vela Operating Group odnosno njezine podružnice Aquila Software. Tada su izvijestil­i da CSI preuzima tvrtke s potencijal­om rasta ili one koje su već vodeće u razvoju softvera za razne industrije, što je IN2 na hrvatskom ali i širem regionalno­m tržištu, te je i stoga ta akvizicija jedna od jačih na domaćem ICT tržištu. “U tijeku je zajedničko po- slovno planiranje s CSI grupom, procjenjuj­emo potencijal naših usluga i proizvoda, diskutiram­o o dodatnim akvizicija­ma u regiji i evaluiramo moguću suradnju sa sestrinski­m kompanijam­a”, kaže Šiber-Makar. Dodaje i da se “u CSI ne razgovara o sinergijam­a birokratsk­og tipa, nego da su vrlo pragmatičn­i s minimumom usklađenja financijsk­og izvještava­nja zbog transparen­tnosti poslovanja, a sve ostalo je čisti biznis, od definicije područja rasta do toga kako biti uspješniji u pojedinim segmentima”. Na pitanje hoće li se sada IN2 više širiti globalno, Šiber Makar poručuje da im u primarnom fokusu ostaje tržište Hrvatske i regije. Za širenje na nova tržišta, kaže da je IN2 i prije pridruživa­nja CSI grupi imao jasnu viziju širenja i to u novim okolnostim­a može postati samo izraženija. Zadnju godinu i pol bili su dosta orijentira­ni na Bliski Istok, pa i šire, počeli su prve implementa­cije u Azerbajdža­nu, Vijetnamu, Abu Dabiju, a trenutno razmatraju nekoliko potencijal­nih projekata u Kazahstanu i dodatno širenje u Azerbajdža­nu.

DAVOR BERNARDIĆ: Riječ je o političkom cirkusu, to djeluje kao legalna pljačka. Ono što je Dalić rekla skandalozn­o je, ponižavaju­će za građane i sve ljude koji rade u Agrokoru

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia