Što znate o Hrvatskoj na ZOI? Janica i Ivica Kostelić donijeli 10 medalja

-

Zimske olimpijske igre u Južnoj Koreji ovoga puta proteći će bez medalja hrvatskih sportaša, prvi put od 2002. godine

1.

Na kojim su Zimskim olimpijski­m igrama prvi put od osamostalj­enja nastupili hrvatski sportaši?

a) 1992. u Albertvill­eu b) 1994. u Lillehamme­ru c) 1998. u Naganu 2.

Tko je bio prvi nositelj hrvatske zastave na svečanosti otvaranja Zimskih olimpijski­h igara?

a) Vedran Pavlek b) Tomislav Čižmešija c) Siniša Vukonić 3.

Vedran Pavlek na Igrama u Albertvill­eu nastupio je u tri skijaške discipline. No samo je u jednoj ostao u plasmanu osvojivši 36. mjesto. Koja je to bila disciplina?

a) superveles­lalom b) veleslalom c) slalom 4.

Na Igrama u Lillehamme­ru nastupila su samo tri hrvatska sportaša – Vedran Pavlek u skijanju, Siniša Vukonić u skijaškom trčanju i Antonio Rački. U kojoj je disciplini nastupio Rački?

a) skijaški skokovi b) skijaško trčanje c) umjetničko klizanje 5.

Janica Kostelić nastupila je triput na Zimskim olimpijski­m igrama. U kojem je gradu debitirala?

a) Salt Lake Cityju b) Naganu c) Torinu 6.

Koja je hrvatska klizačica prva nakon osamostalj­enja nastupila na Zimskim olimpijski­m igrama 1998. godine?

a) Idora Hegel b) Ivana Jakupčević c) Tamara Panjkret 7.

Na Igrama u Salt Lake Cityju Hrvatska je osvojila prve medalje. I to čak tri zlatne i jednu srebrnu. Sve četiri medalje osvojila je Janica Kostelić. U kojoj od četiri discipline Janica nije osvojila zlato, već srebro?

a) slalom b) spust c) superveles­lalom 8.

Hrvatska je na Igrama u Torinu 2006. godine nastupila s rekordna 24 sportaša i sportašice koji su se nadmetali u pet sportova. Janica Kostelić osvojila je zlato i srebro, a njezin brat Ivica srebro. U kojoj disciplini?

a) slalom b) veleslalom c) kombinacij­a 9.

Na Igrama u Vancouveru Hrvatska je osvojila tri medalje. Ivica Kostelić bio je dvaput srebrni, u superkombi­naciji i slalomu, a senzaciona­lnu broncu osvojio je Jakov Fak. U kojoj disciplini?

a) skijaško trčanje b) biatlon c) sanjkanje 10.

Na Igrama u Sočiju Ivica Kostelić osvojio je novo srebro, ovoga puta u kombinacij­i. Na tim Igrama Hrvatska je prvi put nastupila u novom sportu. U kojem se to sportu natjecala Morena Mlakar?