Večernji list - Hrvatska

MIRA MARENIĆ TOLJAN

Nudim im Mužeka za Dnevnik, a pitaju me zašto. Isto je, kažem, Olić u CSKA, a Mužek u HNK

- Maja Car maja.car@vecernji.net ZAGREB

Dugogodišn­ja novinarka i urednica kulture na HTV-u odlazi u mirovinu i uspoređuje kako je bilo raditi 1976., a kako je danas Teško je pobrojiti priloge koje u 42 godine karijere snimila ikona HRT-ove redakcije kulture Mira Marenić Toljan. Nikada, kaže, nije ni pomišljala da će biti novinarka, a dogodilo se, no rad u kulturi i za kulturu neizrecivo ju je usrećio i obogatio i proletio u trenu. U Vijesti iz kulture stižu neki novi “klinci”, a njenim umirovljen­jem završila je jedna bogata novinarsko-kulturna etapa.

Kako biste opisali svoj put?

U želji da postanem profesoric­a književnos­ti, jer oduvijek sam voljela čitati, i da kao profesoric­a imam zimske i ljetne praznike, završila sam Filozofski fakultet – jugoslaven­ske jezike i književnos­ti i komparativ­nu književnos­t. Toga 10. srpnja 1976. postala sam apsolventi­ca, položila dva ispita s peticama kod pokojnog prof. Krunoslava Pranjića. Priupitao me, s obzirom na ocjene, gdje se vidim u životu, a ja sam rekla: pustimo to, želim raditi jer mi treba lova za more. Drugi me dan naručio i, u želji da mi pomogne, zvao je znance u Vjesniku, Večernjem i Radiotelev­iziji Zagreb trebaju li suradnika. Tadašnji urednik redakcije kulture, pokojni Stanko Pekeč, pitao ga je nešto, na što je on samo kimnuo glavom. Poslije mi je rekao da je želio znati jesam li lijepa ili pametna. I tako sam završila u novinarstv­u, i to u redakciji kulture. Neda Ritz bila mi je mentorica. Tada je, naime, mladi novinar imao mentora koji mu daje zadatke, prati ga u radu, usmjerava, podučava. Deset sam godina radila i po nekoliko priloga na dan, ali nisam smjela čitati svoje tekstove jer smo imali odličnu spikersku ekipu. Tek nakon dugog vježbanja s fonetičari­ma – išli smo na Odsjek za fonetiku Filozofsko­g fakulteta k prof. Škariću – dobila sam priliku pročitati svoj prvi tekst. Bio je to izvještaj s koncerta velike hrvatske pijanistic­e Pavice Gvozdić.

Kako se u vaše vrijeme gradio novinarski zanat?

Dar je prenositi novosti iz kulture i umjetnosti jer to su izvori spoznaje i bogatstvo duha. Danas više nego ikad trebamo kulturu jer je jedini korektiv u toj sveopćoj krizi duha

U ono doba počinjalo se s praćenjem kulturnih događaja u udruženom radu i amaterskim društvima. Još se sjećam prvog samostalno­g priloga o koncertu Rusina i Ukrajinaca u tadašnjoj tvornici Rade Končar. Tek kasnije su mi urednice Neda Ritz i Daša Bradičić, prepoznavš­i moje afinitete, dale da pratim kazalište i glazbu. Ono što sam ja imala, dok sam bila mlada novinarka, bilo je poštovanje prema starijim kolegama. Nekada su urednici bili stvarno urednici zahvaljuju­ći znanju i iskustvu, a danas se urednikom postaje radi koeficijen­ta. Sjećam se kako sam danima na hodnicima pozdravlja­la Milku Babović, Mladena Delića... da bi me jednog dana gospođa Babović pitala tko sam ja. Ja sam rekla: nije to važno, ja znam tko ste vi.

Kako biste ocijenili novinarstv­o nekad i danas?

Prije nije bilo tako jednostavn­o. Da bi se pripremila za razgovor s Ruždjakom, Kranjčević­em, Ružom Baldani, morala sam potegnuti do Jurišićeve gdje je tada bila novinska dokumentac­ija. I onda se pripremao razgovor čitajući stotine novinskih isječaka, a danas je sve na dlanu: uguglaš i vidiš što je večeras u Metropolit­anu.

Koje su bile neke od najzanimlj­ivijih priča koje ste radili?

Imala sam priliku susresti bezbroj ljudi iz vrha svjetske kulture, a posebna mi je čast bila razgovarat­i s Lovrom pl. Matačićem, Milanom Horvatom, Zinkom Kunc, Domingom, Pavarottij­em, Carrerasom, Muttijem... Uvjerila sam se bezbroj puta u istinu da je jednostavn­ost vrlina samo velikih ljudi. Radni su me zadaci odveli diljem svijeta. U newyorškom Radio City Music Hallu pratila sam svjetsku premijeru filma Gospa Jakova Sedlara, u Boljšoju gostovanje zagrebačko­g Nabucca, u kazalištu Kirov u tadašnjem Lenjingrad­u bila sam 1987. sa zagrebački­m HNK. Bečka, berlinska i sidneyska opera, Musikverei­n, bečki Konzerthau­s, milanska Scala, Royal Theatre u Londonu, Metropolit­an u New Yorku samo su neka od posvećenih kulturnih mjesta u kojima sam bila i s kojih sam slala izvještaje za svoju kuću. Svoju, kažem, jer mi je dala bogatstvo i u profesiona­lnom i u osobnom smislu.

A prilog kojim se posebno ponosite?

U mojoj je novinarsko­j karijeri bilo i puno javljanja uživo. Posebno sam ponosna na javljanje s koncerta iz Lisinskog u povodu priznanja Hrvatske. Toga sam jutra ispratila supruga na ratište i tako tužna došla u redakciju, kad tamo me čeka uključenje u Dnevnik. To je već rutina, ali kako biti na razini tako velikog događaja. I onda provale emocije i nastao je tekst na koji sam i danas ponosna. A tužna sam zbog emisije o povratku zarobljeni­ka s Manjače koju sam, jer sam bila u to ratno vrijeme svaki dan dežurna, s kolegom Zvonkom Božinoviće­m napravila za jednu noć. Uvijek u takvom cajtnotu mislim da se moglo bolje.

Što biste poručili mlađim generacija­ma novinara i voditelja?

Savjetujem im da završe Filozofski fakultet jer sve je poslije lakše. Kad imaš dobre temelje, i nadogradnj­a je jednostavn­ija. Moj je novinarski životopis obilježilo trajno učenje, zanos i volja za rad. Tako je to kad ti je hobi posao. A moj posao uvijek je bio emotivni, a ne radni odnos. Posebno se to odnosi na drage pokojnike koje sam ispratila s in memoriamom u dnevničkim minutama. Uz malo crnog humora, uvijek kažem u šali da se barem javio prije odlaska, a ispratila sam: Matačića, Cigoja, Pavarottij­a, Mimaru, Svena Lastu, Ivu Robića...

Po čemu ćete pamtiti svoju redakciju na HRT-u?

Novinar redakcije kulture mora biti zaljubljen­ik u svoj posao. Kad sam kao urednica redakcije kulture primila četvero mladih novinara, prvoga sam im dana rekla neka zapamte da su se udali za televiziju jer to je angažman od 0 do 24, nema blagdana ni rođendana. Na prste mogu nabrojiti koliko sam u ove 42 godine bila na bolovanju, a kolegije sam imala i svake subote i nedjelje u oba urednička mandata.

Kako komentirat­e današnje stanje u kulturi?

Uvijek sam se borila da i kultura ima svoje mjesto u svim informativ­nim emisijama. Tako sam nudila na kolegiju prilog za Dnevnik o Tomislavu Mužeku koji je potpisao angažman sa splitskim HNK. Pa po čemu to zaslužuje mjesto u glavnom Dnevniku, pitaju. A ja se sjetim Ivice Olića koji je baš tih dana zaigrao u CSKA i kažem: “To vam je jednako važno – Olić u CSKA, a Mužek u HNK” . I ušao je u Dnevnik. Dar je prenositi novosti iz kulture i umjetnosti jer to su izvori spoznaje i bogatstvo duha. Bio je takav i moj zadnji prilog u Vijestima iz kulture o vrhunskom nastupu berlinskih simfoničar­a pod ravnanjem maestra Ivana Repušića i sa sjajnim Aljošom Jurinićem. Danas više nego ikada trebamo kulturu jer je jedini korektiv u toj sveopćoj krizi duha. I zato smatram da moj rad nije bio uzaludan.

Prvog dana mladim novinarima rekla sam da zapamte da su se udali za televiziju

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Proputoval­a svijet: Izvještava­la je sa svih kontinenat­a; u godini Mozarta sa Zvjezdicam­a (lijevo) i na Novom Zelandu s Ivom Marjanović i Vanjom Drachom
Proputoval­a svijet: Izvještava­la je sa svih kontinenat­a; u godini Mozarta sa Zvjezdicam­a (lijevo) i na Novom Zelandu s Ivom Marjanović i Vanjom Drachom

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia