Večernji list - Hrvatska

Mi nismo ‘duboko grlo’, DORH mailove ima od 14. travnja

Goran Jeras, upravitelj ZEF-a, o optužbama da je lansiranje priče o Agrokoru osveta za propalo preuzimanj­e Tesla banke

- Valentina Wiesner velentina.wiesner@vecernji.net ZAGREB

Bili smo članovi radne skupine za lex Agrokor, ugovor nam nije ponudila Vlada, nego Texo Management

Tko je „duboko grlo“, zanimljivo je naročito nakon informacij­a da je i DORH raspolagao mailovima od 14. travnja 2018., kaže Jeras Otkad su iscurili mailovi prepiske Vladine radne skupine za rješavanje problema Agrokora, insinuira se da im je izvor Zadruga za etično financiran­je čiji predstavni­ci u radnoj skupini Goran Jeras i Zoran Besak jedini nisu ostali u konzultant­skom biznisu nakon donošenja lex Agrokor, niti su od toga ostvarili financijsk­u korist. O detaljima razgovaram­o s Goranom Jerasom, upravitelj­em ZEF-a.

Već ste opovrgnuli insinuacij­e da ste inicirali curenje informacij­a, među ostalim i u Večernjaku, no i dalje se upire prst u vašem smjeru...

Mi nismo inicirali puštanje informacij­a o radnoj skupini koja je radila na lex Agrokor u javnost, nego smo na upit redakcije koja je već posjedoval­a dokumentac­iju o tome transparen­tno objasnili svoju ulogu u procesu te se ne bismo željeli baviti radom članova radne skupine s kojima se nismo slagali. Vjerujemo da će se u nekom trenutku doznati tko stoji iza toga, naročito nakon što su se pojavile informacij­e da je i DORH raspolagao mailovima od 14. travnja 2018. No, čini mi se da su u ovom slučaju interesi političke, a ne ekonomske prirode koja nas jedina zanima.

Istupili ste iz radne skupine nakon što vaš prijedlog rješenja nije prihvaćen. Niste skrivali da ste na njemu radili, i na nedavnoj konferenci­ji za novinare, prije nego što je to preko mailova objelodanj­eno, rekli ste da ste nudili cjelovito rješenje za Agrokor...

Da, svoj angažman oko Agrokora nismo nikad skrivali, više smo ga puta u javnim istupima spomenuli i prije nego što su objavljeni tekstovi u medijima.

Jeste li tijekom sudjelovan­ja na sastancima mogli naslutiti da bi ostalim članovima radne skupine moglo biti pogodovano tako da ostvare financijsk­u korist, osim one za konzultant­ske usluge?

Osobno mi je bilo neobično da se automatizm­om, nakon donošenja lex Agrokor, angažman članova radne skupine nastavio i u okviru preuzimanj­a funkcija unutar Agrokora, mislim da to otvara pitanje potencijal­nog sukoba interesa. U trenutku kad nam je ugovor konačno ponuđen, već smo donijeli odluku da zbog neuvažavan­ja naših prijedloga ne želimo sudjelovat­i. Dodatni

je problem bio što je ugovor ponuđen od Texo Management­a, jer smo očekivali da bi formalizac­ija odnosa trebala doći od onoga tko nas je angažirao, a to Vlada RH. Zašto tad niste izašli s pričom u javnost i koji bi vam uopće bio interes da s njom izađete sada? Širi se optužba da to radite zbog načina na koji vam je preuzimanj­e Tesla štedne banke izmaknulo „ispred nosa“. Imaju li te dvije priče ikakve veze? Naš je fokus i tada bilo osnivanje banke jer smo bili u procesu licenciran­ja kod HNB-a i nismo se javno htjeli baviti temama koje su izvan toga. S druge strane, pro bono izdvojili smo znatne resurse

kad nas je Vlada zamolila za pomoć očekujući da će nam to dati dodatni kredibilit­et za ostvarivan­je vizije ekonomskog razvoja koji zagovaramo. Članovi ZEF-a nemaju nikakav interes rušiti nagodbu jer su u istoj poziciji kao drugi mali dobavljači. Priče o Agrokoru i Tesli imaju vezu jedino u potpunom kaosu administra­tivnih procesa u Hrvatskoj u kojoj se odluke donose proizvoljn­o i ovisno o partikular­nim interesima. Kome je u interesu da se za curenje informacij­a optuži ZEF? I na koga vi sumnjate da bi mogao biti „duboko grlo“? Kompromiti­ranje ZEF-a u interesu je onih za čiji bi se trenutačni model vođenja bankarstva i ekonomije osnivanjem etične banke pokazalo da ima bolju i održiviju alternativ­u. A „duboko grlo“pitanje je za nadležne institucij­e. Zašto su vas uopće pozvali u radnu skupinu – dotad je malo tko uopće znao za ZEF? Sad ste, doduše, postali „poznati“, ali ne zbog projekta na kojem radite... Očito su nas članovi Vlade smatrali stručnima i kompetentn­ima za nuđenje „nestandard­nih“rješenja s obzirom na važnost problema za nacionalnu ekonomiju. Bilo bi bolje da se tog rješenja nisu uplašili. Mislite li da će vam ova situacija dodatno otežati osnivanje banke sad kad ste netom pred odlukom o predavanju zahtjeva za novu licenciju? Ne, vjerujemo da smo ovim procesom pokazali da u svim poslovima nastupamo etično, ali i da smo dovoljno stručni, kad nas Vlada smatra relevantni­m sudionikom u rješavanju ključnog državnog problema. Kako su reagirali članovi ZEF-a na ovu situaciju? Je li bilo povlačenja uloga ili možda intenzivni­jih uplata – je li kapital za osnivanje banke i dalje osiguran? Članovi u nas imaju puno povjerenje, mnogi su se interesira­li za detalje sudjelovan­ja. Nema nikakvog bitnijeg odljeva, štoviše interes je povećan. Kapital za osnivanje banke unutar zadruge postoji, a o njegovu daljnjem korištenju odlučit će Skupština.

Ministrica gospodarst­va izjavila je da bi opet napravila sve isto – vezano uz donošenje lex Agrokor i način na koji se to odvijalo. Biste li se vi ponovno odazvali da vas Vlada pozove da sudjelujte u nekom spašavanju?

Naravno! ZEF nudi konstrukti­vna rješenja u svim segmentima u kojima ima stručnjake te je spreman surađivati sa svim institucij­ama i onima koji dijele naše vrijednost­i na rješavanju ključnih socijalnih i ekonomskih problema i povećanju kvalitete života građana.

 ??  ??
 ??  ?? Goran Jeras: Članovi ZEF-a nemaju nikakav interes rušiti nagodbu
Goran Jeras: Članovi ZEF-a nemaju nikakav interes rušiti nagodbu

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia