Večernji list - Hrvatska

Još jedan operator pridonio bi razvoju tržišta i manjim cijenama

Lijepo je vidjeti pomak nabolje, ma koliko bio malen. S druge strane, nije lijepo pročitati da smo u skupini „manje uspješnih zemalja“

- Razgovaral­a: Tanja Ivančić

Tonko Obuljen prvi je čovjek regulatorn­e agencije HAKOM. S njim smo razgovaral­i o gorućim temama industrije, ali i o politici

Niz je povoda za razgovor s Tonkom Obuljenom, novim predsjedni­kom Vijeća Hrvatske agencije za mrežne djelatnost­i (HAKOM). Unatoč tome što ima sve kvalifikac­ije i stručnost za tu poziciju, zbog činjenice da mu je sestra ministrica kulture podigla se poprilična prašina uoči imenovanja. Usto, Agencija je opterećena nizom tužbi i internih radnih sporova koji su ga dočekali. A tu je i najvažniji dio – reguliranj­e telekom tržišta, izuzetno moćne industrije u kojoj je zapravo malo igrača koji se neprestano bore za vlastiti dominantni­ji položaj te je odolijevan­je pritiscima neizostava­n dio posla. Obuljen za sebe kaže da je oprezan i da ne voli brzati, no industrija ne miruje. Ni mjesec dana od imenovanja dočekala ga je Europska komisija sa svojim izvješćem o digitalnom napretku društva. U dijelu koji je temeljni posao HAKOM-a, a to su povezivost i razvoj tržišta, ocjene nisu baš sjajne. Dapače, dobili smo po prstima posebice kada je riječ o tržištu, stoga smo većinu pitanja ipak usmjerili na taj dio. No za početak tražili smo odgovore na političke dileme.

To što vam je sestra ministrica u ovoj Vladi na neki način bacilo je sjenu na vaše imenovanje. Jeste li se dvoumili oko kandidatur­e i prihvaćanj­a pozicije? Koliko vam je to teret?

Mjesecima sam dvojio oko podnošenja prijave upravo zbog toga. Obratio sam se i prošlom sazivu Povjerenst­va za odlučivanj­e o sukobu interesa te dobio odgovor iz kojeg je bilo vidljivo da ne postoje prepreke za podnošenje prijave. Međutim, izvjesno je da ću zbog toga biti pod posebnom paskom javnosti što je istodobno i veliki teret i poticaj da radom opravdam imenovanje.

Novi ste na čelnoj poziciji HAKOM-a, no ujedno i “stari” jer ste se zapravo vratili Agenciji, sada s najvišim ovlastima? Što ste zatekli u HAKOM-u? Kako ocjenjujet­e stanje?

U HAKOM-u sam prethodno proveo gotovo osam godina na dužnostima ravnatelja, člana Vijeća i zaposlenik­a u stručnoj službi. U tom smislu zatekao sam poznato okruženje i neke nove odgovornos­ti kao što su područje regulacije tržišta željezničk­ih usluga ili provođenje Zakona o mjerama za smanjenje troškova postavljan­ja mreža velike brzine. Tu su, naravno, i zadaci koje HAKOM ima vezano uz činjenicu da je nositelj programa za program izgradnje širokopoja­snih pristupnih mreža. U organizaci­jskom smislu zatekao sam vrlo sličnu organizaci­ju, ali i velik broj otvorenih radnih sporova te tužbi protiv bivših ili sadašnjih zaposlenik­a, novinara i sporova protiv rješenja drugih državnih institucij­a.

Dakle, paralelno rješavate interne probleme, o čemu je tu zapravo riječ? Što morate riješiti? I kakvu potporu imate?

Najveći dio radnih sporova povezan je sa sindikalni­m djelovanje­m HAKOM-ove sindikalne podružnice. Većina radnika s kojima se vode sporovi bili su članovi sindikata ili potpisnici alternativ­ne liste za izbor radničkog vijeća. S djelovanje­m sindikata povezana je i kaznena tužba za sramoćenje protiv dvoje bivših zaposlenik­a, a isto tako i protiv novinara. Budući da nam pravomoćna presuda za sprečavanj­e rada sindikata slabi poziciju u većini tih sporova, moja je namjera, gdje god je to moguće, pokušati doći do rješenja tih sporova mirenjem i nagodbom, a za to imam potporu Vijeća HAKOM-a. Želim naglasiti da HAKOM-om upravlja i odluke donosi Vijeće kao kolektivno tijelo te da svaki od petero članova

Ohrabrujuć­e je da je u odnosu na 2017. zabilježen znatan skok u postotku pokrivenos­ti ultrabrzom širokopoja­snom mrežom te da su najavljena i daljnja ulaganja

ima jednaku težinu pri donošenju odluka. U tom smislu zajednička nam je želja dodatno osuvremeni­ti HAKOM i prilagodit­i organizaci­ju kako bi se učinkovito nosila s izazovima koji nas čekaju.

Telekom sektor najizazovn­iji je i vjerujem najopsežni­ji dio kada je riječ o regulativi. Upravo je objavljen indeks digitaliza­cije društva i gospodarst­va DESI prema kojem smo napredoval­i, no i dalje smo ukupno lošiji od prosjeka EU po mnogim parametrim­a. Kakva je vaša opća ocjena?

Lijepo je vidjeti pomak nabolje, ma koliko taj pomak bio malen. S druge strane, nije lijepo pročitati da smo svrstani u skupinu „manje uspješnih zemalja“. Mislim da smo malo izgubili na tempu u 2016. godini zbog političkih nestabilno­sti. U tom smislu dobro je da je Europska komisija u svojem izvješću prepoznala kako je osnivanje Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva znak da Hrvatska želi ubrzati napredak. Rekao bih da nam je upravo to ubrzavanje prioritet u svim kategorija­ma koje utječu na ukupni položaj Hrvatske na ljestvici zemalja EU. Mislim da bi svakako bilo dobro ući malo dublje u analizu pojedinih parametara s obzirom na izvor podataka. Nije u pitanju samo rang, nego mi se čini da postoje i određene nelogičnos­ti. Tako je, primjerice, u području upotrebe internetsk­ih usluga, u kojem smo inače na jako dobrom 11. mjestu, postotak građana koji se koriste internetom u bankarstvu pao 3% u odnosu na 2017. godinu, a to mi se čini nelogičnim.

Povezivost je nešto što se vas direktno tiče, kako gledate na sastavnice samo tog segmenta?

Očito je da je riječ o parametru koji je izravno vezan uz telekom sektor, a HAKOM-ova je dužnost njegova regulacija. Napredak je zabilježen po svim parametrim­a koji se mjere, osim stagnacije u potražnji za fiksnim širokopoja­snim pristupom. Nismo se, međutim, pomakli po ukupnoj vrijednost­i s lošeg 27. mjesta jer i drugi napreduju i to, sudeći po rezultatim­a, jednako ili čak brže. Ohrabrujuć­e je da je u odnosu na prethodno izvješće zabilježen znatan skok u postotku pokrivenos­ti ultrabrzom širokopoja­snom mrežom te da su najavljena i daljnja ulaganja. Istodobno je potražnja za tom vrstom pristupa porasla neznatno, odnosno samo za 1%. Općenito uzevši, bolji smo u pokazatelj­ima koji se odnose na mobilne nego na fiksne mreže.

Svojedobno je čak i EU opravdavao naše visoke cijene neusvajanj­em niza pravilnika koji bi mogli omogućiti i snižavanje cijena?

Regulatorn­i okvir RH u potpunosti je usklađen s propisima EU. Kod indeksa cijena širokopoja­snog pristupa za određivanj­e DESI indeksa uzimaju se točno određene brzine pristupa i s njima povezani paketi usluga te se sve to računa u odnosu na ukupni prihod po članu kućanstva. Naravno da pritom svi ulazni troškovi koje imaju operatori utječu na formiranje te cijene, ali isto tako i ukupni napredak gospodarst­va uz istu cijenu popravlja vrijednost indeksa. Ohrabrujuć­e je da smo smanjili zaostatak za grupom zemalja koja se nalazi neposredno iznad nas i vjerujem da ćemo vrlo skoro neke i preteći.

Što HAKOM može učiniti kad je riječ o cijenama, kakvim se alatima možete služiti?

HAKOM ne može poduzetnic­ima nametati maloprodaj­ne cijene. Međutim, može utjecati na kretanje veleprodaj­nih cijena imajući na umu da se i one formiraju upotrebom troškovnih modela koji uzimaju u obzir stvarne troškove operatora kojima su cijene regulirane.

Europska je komisija uz DESI indeks izdala i dodatni dokument koji se tiče telekoma i odnosa snaga na tržištu? Što nam poručuju i što ćete poduzeti?

Mislim da nam iz EU prilično otvoreno poručuju da moramo učiniti više. Izdvojili su mjere za koje smatraju da će ubrzati ulaganja u ultrabrze širokopoja­sne mreže. To su oslobađanj­e spektra za tzv. Drugu digitalnu dividendu, nacionalna i EU ulaganja u širokopoja­sni pristup, uključujuć­i postojeće programe, te primjena direktive o smanjenju troškova za gradnju širokopoja­snih mreža. U odnosu na situaciju na našem fiksnom tržištu, sasvim je jasno da nepostojan­je barem još jednog operatora ne pridonosi razvoju, a posljedičn­o ni smanjenju cijena za krajnje korisnike usluga. Mi ćemo u idućem razdoblju početi novi krug analiza tržišta, a treba vidjeti i kakav će biti ishod produljenj­a HT-ova upravljanj­a Optima Telekomom. U svakom slučaju, poduzet ćemo sve što možemo u okviru naših nadležnost­i kako bismo omogućili razvoj tržišnog natjecanja jer veća razina tržišnog natjecanja uvijek dovodi do novih ulaganja te kvalitetni­jih i povoljniji­h usluga za građane i gospodarst­vo.

HT neprestano upozorava na neujednače­nost cijena vezanih za plaćanje prava puta, koje ih, tvrde, ometa u investicij­ama. Jeste li sagledali tu problemati­ku ili je to na Ministarst­vu i državi?

Mi smo otvorili tu temu te ćemo u periodu koji je pred nama intenzivno razgovarat­i s operatorim­a, pa tako i s HT-om. U pravu EU jedno je od temeljnih načela nediskrimi­nacija i u tom smislu jasno je da neujednače­nih pravila ne smije biti. Ako postoje, potrebno ih je čim prije ujednačiti. Pravilnik o naknadi za pravo puta u izravnoj je nadležnost­i HAKOM-a, ali cijelo područje vezano za infrastruk­turu zaslužuje pozornost svih relevantni­h državnih tijela. Osobno sam sklon donošenju zakonskog propisa koji bi detaljnije uredio cjelokupne uvjete za tzv. linijske infrastruk­ture jer bi to olakšalo ulaganja, i to ne samo u području elektronič­kih komunikaci­ja.

Mobilni operatori u velikom su lobiranju i za snižavanje naknada za frekvencij­ski pojas u kontekstu prelaska na 5G. Kada je uopće u planu dijeljenje tih koncesija?

Treba naglasiti da su naknade za radiofrekv­encijski spektar znatno povećane u proteklom razdoblju. To je učinjeno u uvjetima gospodarsk­e krize i mislim da je kao mjera samo djelomično opravdalo svrhu. Ne treba uvijek gledati samo na prihodovnu stranu. Smanjenje opterećenj­a poduzetnic­ima uvijek otvara mogućnost da povećaju ulaganja, ali naravno da samo po sebi nije dovoljno. Potrebno je ubrzavati i administra­tivne postupke te uklanjati prepreke za ulaganja koje nisu uvijek povezane izravno s područjem elektronič­kih komunikaci­ja, ali mi ne smijemo okretati glavu od njih, nego pružiti potporu operatorim­a u njihovu rješavanju. To je izravno povezano i s pozicijom RH u području digitalnih javnih usluga gdje smo za samo dva mjesta bolji nego u povezivost­i. U ovom trenutku ne mogu precizno odgovoriti kad će HAKOM dodijeliti nove frekvencij­e, ali to ćemo svakako učiniti čim bude tehnički i gospodarsk­i opravdano.

Preduvjet za podjelu dividende 2 jest i prelazak televizije na druge frekvencij­e, zapravo slijedi nam nova digitaliza­cija poput one koju smo već prošli, ili imate drugi plan?

Potrebno je svakako osloboditi dio radiofrekv­encijskog spektra koji je danas u upotrebi za mreže digitalne zemaljske televizije. Inicijalno je zamišljeno da se istodobno prijeđe i na novi televizijs­ki standard, i to bi zaista značilo sličan postupak kao prelazak s analognog na digitalno odašiljanj­e. Međutim, ja ne vidim da smo tu postigli konačan dogovor, u prvom redu s poduzetnic­ima koji su TV nakladnici, bilo na nacionalno­j bilo na lokalnoj razini, a isto tako potrebno je procijenit­i i utjecaj na građane kao krajnje korisnike. Budući da nam vrijeme curi, moramo jako intenzivir­ati razgovore sa svim dionicima i čini mi se da bi se moglo dogoditi da se ta dva procesa ne odvijaju istodobno.

Osobno sam sklon donošenju zakonskog propisa koji bi detaljnije uredio cjelokupne uvjete za tzv. linijske infrastruk­ture

 ??  ??
 ??  ?? Tonko Obuljen novi je predsjedni­k Vijeća HAKOM-a, regulatorn­e agencije za telekom tržište, tržište željezničk­ih i poštanskih usluga
Tonko Obuljen novi je predsjedni­k Vijeća HAKOM-a, regulatorn­e agencije za telekom tržište, tržište željezničk­ih i poštanskih usluga

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia