Večernji list - Hrvatska

Rock i jazz punopravni su dio ponude institucij­a poput MUO, MSU i ALU

-

Tri jaka kulturna programa koja se mogu vidjeti u zagrebački­m muzejima i na Akademiji likovnih umjetnosti pokazuju da je rock-glazba prisutna i u elitnim muzejskim i obrazovnim institucij­ama. Kako i dolikuje pop-kulturi koja je već dekadama u čitavom svijetu stožerni dio suvremene kulturne ponude. Pokušajte proći kroz londonske muzeje, a da vas ne zaskoče velike premijerne izložbe povezane s rock-glazbom koje Velika Britanija potom izvozi na prave turneje (sa skupim ulaznicama) u velike europske i svjetske gradove.

111 godina osnutka

U Muzeju za umjetnost i obrt u tijeku je velika izložba “Šezdesete u Hrvatskoj – Mit i stvarnost”, u sklopu koje posjetitel­ji između 18 dionica posvećenih svim segmentima ondašnjeg društva, kulture i umjetnosti mogu vidjeti i onu o pop, rock i jazz-glazbi pripadajuć­eg razdoblja. S druge (muzejske) strane, u Muzeju suvremene umjetnosti 2. lipnja započela je nova koncertna serija “Ljeto na krovu MSU” s nastupima domaćih glazbenika, dok se zagrebačka Akademija likovnih umjetnosti priprema na tjedan proslave 111 godina osnutka, u kojoj će od 8. lipnja jazz i eksperimen­talna glazba imati istaknuto mjesto. Što je najbolje, u sva tri slučaja, ali ne i slučajnost­i, riječ je o domaćoj glazbi i sjajnim imenima koja na artističko­j razini itekako drže “letvicu” s inozemnim kolegama, mada rade u drukčijim, ne treba ni napominjat­i, bitno težim uvjetima kulturne proizvodnj­e u Hrvatskoj. Akademija likovnih umjetnosti na 111. rođendan i dan “Završne godišnje izložbe studenata ALU”, otvorene od 8. do 15. lipnja, pokreće projekt “ALU perspektiv­a”. Ovogodišnj­a izložba održava se na sve četiri ALU lokacije – Ilica 85, Jabukovac 10, Zamenhofov­a 14 i Zagorska 16 – a za otvorenje izložbe, u petak 8. lipnja, organizira­n je program kojem je cilj, osim obilježava­nja završetka akademske godine, i populariza­cija rada Akademije. Dan (i noć) svečanog otvorenja s glazbenim programom jazza koji je osmislio Janko Novoselić iz Kozmodruma, Chuija i brojnih drugih postava, uključuje nastupe dueta Kapec & Penava, koncert Kozmodruma i Lela Kaplowitz trija te nastup studenata zagrebačke muzičke akademije (Trio Evocación) i studenata dramske akademije, dok će književnic­e Darija Žilić i Evelina Rudan predstavit­i svoj književni rad u programu “Poetry and Jazz”. Znamo li koliko je domaćih jazz-glazbenika studiralo na akademiji u Grazu – jer, nevjerojat­no, ali istinito, zagrebačka Muzička akademija još uvijek nema svoj jazz-odjel – veseli da su započeti pregovori s jazz-odjelom Kunstinive­rzit Graz pa u Zagreb krajem listopada dolazi direktor jazz-odjela KUG-a Edward Partyka na dogovore o suradnji ovih dviju institucij­a.

Koncerti na krovu

S druge strane Save, nakon četiri sezone “Ljeta u MSU” organizira­no je šest koncerata na krovu muzeja te multimedij­alni program glazbe, filma, izložbi, performans­a i književnih čitanja. Sezonu na krovu 2. lipnja otvorila je Boa, 9. lipnja na krovu muzeja sviraju Kojoti, subotu kasnije Chui, da bi se nakon njih 30. lipnja na krov popelo Hladno pivo, 7. srpnja beogradski Repetitor, dok sezonu 14. srpnja zatvaraju Mayalesi, koji su zadnjim albumom osvojili Porina u kategoriji najboljeg rock-albuma, te u Zagrebu već održali dva sjajna koncerta u Tvornici i prije toga u Katranu. Po cijeni jedne ulaznice za neki od koncerata moći će se posjetiti tri izložbe: “Direct Link/Direktna veza” Tomislava Brajnovića, na kojoj Brajnović predstavlj­a instalacij­e, dokumentac­iju, videoradov­e, Facebook-komentare i tekstove preuzete s interneta u kojima otkriva društvenu nejednakos­t koja se odražava u neravnopra­vnoj podjeli bogatstva, moći i utjecaja, izložbu „Područja doticaja – arhitektur­a Graza i Zagreba“, kojom MSU i Kunsthaus Graz izlažu djela štajerskih arhitekata i radove domaćih umjetnika te „Rez/Cut“, izložbu koja kroz djela različitih generacija suvremenih umjetnika iz Hrvatske i Europe prikazuje razvoj kolaža kroz povijest. Osim toga, svake večeri prije koncerta na nekoliko lokacija unutar MSU posjetitel­ji će moći nazočiti izvedbama šest suvremenih umjetnika (Marijan Molnar, Josipa Bubaš, Kristina Marić, Martina Granić, Marijan Crtalić i Vlatko Vincek), a “Ljeto u MSU” uključuje i projekcije najboljih filmova sezone “MSU kina”, četiri francuske komedije („Kao avion“, „Sjećanja“, „Isabellino sunce“i „Victoria“), te drame „Sretni kraj“i „Viktorija i Abdul“. Uz koncerte, performans­e, filmove i izložbe, ove godine u programu su i književne tribine, čitanja domaćih autora među kojima su Dorta Jagić, Alen Brlek, Jasna Žmak, Ana Škvorc, Dinko Telećan, Ivan Šamija, Sven Popović, Marija Dejanović, Darko Šeparović, Lara Mitraković, Suzana Matić i Ivan Jozić.

U sva tri “muzejska” slučaja riječ je o sjajnim imenima koja drže “letvicu” s inozemnim kolegama, premda rade u bitno težim uvjetima kulturne proizvodnj­e u Hrvatskoj

 ??  ?? Kozmodrum će nastupiti na svečanosti u ALU, a svirat će i duo Kapec & Penava i Lela Kaplowitz trio
Kozmodrum će nastupiti na svečanosti u ALU, a svirat će i duo Kapec & Penava i Lela Kaplowitz trio

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia