Večernji list - Hrvatska

Ni Slovenija ne može bez svojih komunista

Janša izbore dobiva na antikomuni­zmu, Šarec je još jedan u nizu novih “trećeputaš­a”

- Sandra Veljković sandra.veljkovic@vecernji.net ZAGREB

Šarecova retorika apsolutno se ne razlikuje od onoga što je prije četiri godine govorio Cerar ili prije sedam Zoran Janković

Na jednoj strani Janez Janša, na drugoj Mladen Šarec. Dvojica najbolje plasiranih slovenskih političara na nedjeljnim izborima ilustrativ­na su za političko stanje i političke procese ne samo u Sloveniji nego i šire.

Politički rascjep

U državi u kojoj se redovno u dnevnoj politici povlači argument komunizma i u kojoj središnja socijaldem­okratska stranka propada jer njezini birači smatraju da više ne predstavlj­a ljevicu najveći dio birača apstinira ili iz izbora u izbore traži novo lice. Antikomuni­stičko lice već 25 godina predstavlj­a Janez Janša, dok je “lice dana” ovoga puta Šarec. – Politolozi već neko vrijeme govore o strukturno­m rascjepu u jugoistočn­oj Europi, situaciji kad postoji dominantni rascjep, hijerarhij­ski najviši, i onda on determinir­a sve druge rascjepe na nižoj razini. U Sloveniji je to još uvijek rascjep komunizam – antikomuni­zam. To je de facto hipoteka na kojoj Janez Janša dobiva izbore i postiže dobre rezultate koji ga održavaju u politici. Svaki put kad se spomene neki problem unutar države, krivci su Udba ili lijeva mafija. Janša na toj retorici antikomuni­zma i građenja tzv. druge republike dobiva izbore. Paradoksal­no, jer je on jedini čelnik političke stranke u Sloveniji koji je bio član Komunistič­ke partije – kaže slovenski politički analitičar Alem Maksuti. No Janšinih početaka nitko se ne sjeća jer je on desetljeći­ma bastion antikomuni­zma. Njemu nisu naštetile ni afere ni suđenja – SDS ima lojalno biračko tijelo od 200-300 tisuća birača. Ljevica pak ima problema, kao i drugdje u Europi jer je, kaže Maksuti, izgubila kompas. Umjesto da se bavi socijaldem­okratskim vrijednost­ima i idejama, ona uvjerava građane da zna bolje raditi one stvari koje govori desnica. U tom kontekstu, uz iznimno nisko povjerenje birača prema strankama, u Sloveniji na izborima redovno izniknu nova lica i privuku veliki broj birača.

Brzo i odu

Jedan je od primjera gradonačel­nik Ljubljane Zoran Janković na izborima 2011., potom i Miro Cerar 2014. No sudbina im je slična – brže ili sporije podrška im se smanji čim dođu u politiku na državnoj razini. – Šarec je pokušaj popunjavan­ja prostora birača koji od izbora do izbora migriraju od jedne do druge stranke koja se nudi kao alternativ­a. Njegova retorika i retorika ljudi oko njega apsolutno se ne razlikuje od onoga što je govorio Cerar ili Janković – ističe Maksuti.

 ??  ?? Marjan Šarec tek se treba dokazati u državnoj politici
Marjan Šarec tek se treba dokazati u državnoj politici
 ?? REUTERS ?? Janša, iako je bio član Partije, postao simbol antikomuni­zma
REUTERS Janša, iako je bio član Partije, postao simbol antikomuni­zma

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia