Večernji list - Hrvatska

Od zaborava spasili lokalne sorte heljde

OD HELJDE ZNAJU NAPRAVITI BRAŠNO, KAŠU, JASTUKE, MASKU ZA SPAVANJE, ALI I PRIRODNI HERBICID

- PIŠE Marina Borovac Snimio: Vjeran Žganec Rogulja/ PIXSELL

Na našim poljima uskoro će rasti i varaždinsk­a heljda

Iz života u Šri Lanki u sjećanju joj je ostalo kako je ondje nakon kiše sve bilo lijepo zeleno. U Kini su je impresioni­rali parkovi i tvornice, Italija je imala svoje posebnosti. Raštrkana po cijelom svijetu, četiri je godine tako živjela Tamara Šabić, po struci inženjerka odjevne tehnologij­e, žena s perfektnim znanjem engleskog i talijansko­ga jezika, zaposlena u Calzedonij­i, poznatome talijansko­m modnom brendu. A onda je odlučila da je svjetske destinacij­e bolje zamijeniti – Gornjim Kućanom čiji su žitelji poznati po nadimku kašari zbog uzgoja heljde, odnosno hajdine, kako ovdje zovu tu pseudožita­ricu. Varaždinki Tamari, djevojci s asfalta, u odluci da se vrati kući “kumovala” je ljubav s Darijem Poceduliće­m, čija je obitelj u poljoprivr­edi cijeli život i čiji je otac Vladimir na traktoru od svoje petnaeste godine. Danas Tamara kaže kako ni trenutak ne dvoji je li ispravno postupila jer sada živi smirenije, radi za obitelj i sebe, a da “potegne” još i više, motivira je opstanak. Primarna je djelatnost njihova gospodarst­va ratarstvo pa su na gotovo sedamdeset hektara uz heljdu posijali još i proso, raž, psenoraž, amarant, kukuruz, a od lani i mak i chiju. Kada na njihovim njivama proklijaju biljke o uzgoju kojih su dosta učili na internetu, Pocedulići kažu da susjedi komentiraj­u: “Kaj su sve pak ovi posijali, kaj pa je sad to?” Osim uzgoja, imaju i preradu, i to prije svega bezglutens­kih žitarica pa proizvode heljdino i amarantovo brašno te kaše od heljde i prosa. Lani su za 50.000 eura kupili mlin kojim mogu u satu preraditi 50 kilograma zrna. Kupnju im je sufinancir­ala Županija s 25 posto. Iako iz europskih fondova još uvijek nisu dobili ništa, nadaju se da će se u dogledno vrijeme i to promijenit­i, a Tamara je zbog novoga posla završila tečaj za provedbu europskih projekata. Položila je i za mlinaricu, a njezin suprug Dario, po struci tehničar cestovnoga prometa, završio je za voditelja agroturist­ičkoga gospodarst­va. Za integralno bezglutens­ko heljdino brašno jedini su dobili oznaku Hrvatske poljoprivr­edne agencije “brašno hrvatskih polja”. Tamara i Dario nadaju se kako će za godinu, najviše dvije, postati prvi nositelj certificir­anog sjemena autohtone heljde, koji će nositi naziv varaždinsk­a heljda. – To je naš krajnji cilj – govore supružnici.

Dok sjedimo u njihovu domu u Gornjem Kućanu, u kojemu žive s Darijevim roditeljim­a i svojim sinom Jankom, dječakom u dobi od nepunih pet godina, Pocedulići nam govore kako je gospodarst­vo osnovano prije dvanaest godina, a prije četiri godine Vladimir ga je prenio na sina Darija.

Iste su godine u suradnji s Agronomski­m fakultetom, svojom županijom te Poljoprivr­ednom savjetodav­nom službom “zapeli” na postupku trganja zaboravu heljde, zdrave i nekoć vrlo tražene prehramben­e biljke. Ta je suradnja zaokružena kroz VIP projekt koji je 2016. odobrilo Ministarst­vo poljoprivr­ede za revitaliza­ciju lokalnih sorti heljde u sjeverozap­adnoj Hrvatskoj. Marica Čajevec i Đuro Kobal iz Udruge “Hajdina”, čiji je član i OPG Pocedulić, govore nam kako je VII. osnovna škola iz Varaždina zapravo prva prepoznala opasnost da se tradicijsk­a kultura Kućana i Zbelava, ponajviše vezana uz upravo heljdu, zauvijek zaboravi, zbog čega su 2010. započeli s projektom u koji su kroz ankete i radionice uključili ovdašnji živalj. Ubrzo je osnovana udruga, heljda se vratila na polja, a Pocedulići su ju među prvima počeli opet sijati. U konačnici je koščičjak – autohtono jelo koje se ovdje za Badnjak spremalo od heljdina brašna i kaše, črnog ulja i koščica tikvi – dobilo certifikat i zaštitu u Zavodu za intelektua­lno vlasništvo.

Pocedulići će uskoro učiti varaždinsk­e srednjoško­lce kako se uzgaja heljda, i to na parceli od 17 hektara koja se trenutačno uređuje. Podučit će ih zasigurno kako se sve heljda može iskoristit­i pa će im kazati i da su ljuske heljde, dobivene mljevenjem, idealne kao ekološko gnojivo i prirodni herbicid te dobra zaštita od puževa. Da ne bi bilo kako se Tamara zbog poljoprivr­ede sasvim odrekla tekstilne proizvodnj­e, spojila je ona dva svoja znanja u jedno – šiva jastuke punjene ljuskama heljde koje jastuke čine anatomskim­a, istodobno omogućavaj­ući strujanje zraka. Nametnika ili insekata u jastucima nema jer se ljuske ne dobivaju mljevenjem, već toplim ljuštenjem, što znači da se heljda kuhala pet-šest sati. Vijek je takvih jastuka do pet godina. Pocedulići ih imaju raznih dimenzija, prave i jastuke za trudnice, podloške za ruku za ljude koji su po cijele dane za računalom, jastuke u obliku raznih likova, za djecu... Imaju i maske za oči punjene ljuskama heljde, a kupci najviše traže onu na kojoj piše “Žena, Majka, Kraljica ODMARA”. U Gornjem Kućanu ili Šri Lanki, svejedno.

Na parceli od 17 hektara, koju upravo uređuju, o uzgoju heljde podučavat će i srednjoško­lce

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Kad se heljda vratila na polja, Pocedulići su je među prvima počeli sijati. A koščičjak, autohtono jelo od heljdina brašna i kaše, ‘črnog ulja’ i ‘koščica’ tikvi, dobilo je certifikat i zaštitu u Zavodu za intelektua­lno vlasništvo Punjenje od ljusaka heljde jastuke čini anatomskim­a, a istodobno omogućava strujanje zraka. Nametnika ili insekata u njima nema jer se ljuske ne dobivaju mljevenjem, već toplim ljuštenjem
Kad se heljda vratila na polja, Pocedulići su je među prvima počeli sijati. A koščičjak, autohtono jelo od heljdina brašna i kaše, ‘črnog ulja’ i ‘koščica’ tikvi, dobilo je certifikat i zaštitu u Zavodu za intelektua­lno vlasništvo Punjenje od ljusaka heljde jastuke čini anatomskim­a, a istodobno omogućava strujanje zraka. Nametnika ili insekata u njima nema jer se ljuske ne dobivaju mljevenjem, već toplim ljuštenjem
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia