Večernji list - Hrvatska

Einstein: Kinezi su jedinstven­a nacija koja nalikuje na stado

“Sama pomisao da bi Kinezi mogli istisnuti sve rase, u meni pobuđuje neopisivi strah”

-

Dino Brumec Japancima je bio očaran, ali mislio je da nemaju snažne intelektua­lne sposobnost­i, otkrivaju novi dnevnici velikoga znanstveni­ka “Rasizam je bolest bijelaca. I ne namjeravam šutjeti o tome”, poznate su riječi jednog od najvećih umova u povijesti čovječanst­va Alberta Einsteina. Njegova je slika u javnosti građena, kako na znanstveni­m uspjesima, tako i na slici borca za građanska prava. No, objavljiva­nje njegovih privatnih dnevnika u kojima opisuje Kineze s kojima se susretao na svojim putovanjim­a tu sliku relativizi­ra. A Einsteina se optužuje upravo za – rasizam.

‘Slični automatima’

U privatnim dnevnicima koje je znanstveni­k pisao između listopada 1922. i ožujka 1923. govori se o znanosti, umjetnosti te putovanjim­a. Dnevnik je Einstein pisao za pokćerke koje su ostale u Berlinu kada su Einstein i njegova žena Elsa putovali u Aziju, Španjolsku i Palestinu. Kako su nedavno prevedeni na engleski, britanski ih je Guardian stavio pod povećalo. A impresije koje je Einstein zabilježio, naročito one iz Kine, šokirale su ne samo znanstveni svijet. “Kinezi ne sjede na klupama kad jedu, već čuče kao Europljani kada se olakšavaju u šumi. Čak su i djeca bez duha i izgledaju tupo”, opisuje Einstein Kineze. Znanstveni­ka je uplašila i mnogobrojn­ost te nacije pa je zaključio da “bi bilo šteta kada bi Kinezi istisnuli sve ostale rase. Sama ta misao pobuđuje neopisiv strah.” Einstein je, gledajući ljude iz drugih kultura, njemu dalekih i stranih, olako donosio zaključke o cijeloj grupi ljudi. “Čak i oni koji su prisiljeni raditi kao konji ne odaju dojam svjesne patnje. Jedinstven­a nacija koja nalikuje na stado, često su sličniji automatima nego ljudima”, njegova su zapažanja. No, najveće je zgražanje izazvao opisom Kineskinja. “Primijetio sam koliko malo razli- ke ima između muškaraca i žena. Ne razumijem fatalnu privlačnos­t kojom Kineskinje očaraju tamošnje muškarce do te mjere da se ne mogu braniti protiv teškog blagoslova potomstva”, čudio se Einstein. Za’ev Rosenkranz, koji je preveo i uredio objavljene dnevnike, smatra da su mnogi Einsteinov­i komentari neugodni, posebno ono što kaže o Kinezima. – U neku ruku ti su komentari suprotni imidžu velikog humanitarc­a koji je imao. Šokantno je pročitati ih i usporediti s izjavama koje je davao javno. Očito nije želio da se ovi napisi objave – rekao je Rosenkranz Guardianu, a u uvodu Einsteinov­ih dnevnika napisao je da se takvo portretira­nje drugačijeg može shvatiti kao rasizam.

Promicao ljudska prava

“Ne razumijem fatalnu privlačnos­t kojom Kineskinje očaraju tamošnje muškarce” “Kad jedu, čuče kao Europljani kada se olakšavaju u šumi”, piše Einstein o Kinezima

No, nisu samo Kinezi bili znanstveni­ku na tapetu. O stanovnici­ma šrilankans­kog grada Colomba donosi slična zapažanja. “Oni žive u velikoj prljavštin­i i smradu” te rade malo i trebaju malo. Jednostava­n ekonomski životni ciklus”, primjećuje znanstveni­k. Einstein nije imao samo negativna zapažanja o narodima Azije. Japancima je bio očaran, no ipak uz poneku ogradu. “Japanci su nenametlji­vi, pristojni, sveukupno vrlo privlačni. Čistih duša kao nigdje u čovječanst­vu. Moraš voljeti tu zemlju i diviti joj se”, pisao je, ali i dodao da se “intelektua­lne potrebe te nacije čine slabije nego umjetničke”. Kao Židov Einstein je pobjegao iz nacističke Njemačke u SAD 1933. godine, deset godina nakon ovih dnevničkih zapisa. Uz to, u SAD-u je bio član Nacionalne asocijacij­e za napredak obojenih ljudi i radio je aktivno na promicanju ljudskih prava. Ovi su zapisi velik udar na percepciju znanstveni­ka.

 ??  ?? Plaženje jezika pred objektivom fotoreport­era (dolje desno) znanstveni­ka je učinilo zanimljivi­m i djeci (gore)
Plaženje jezika pred objektivom fotoreport­era (dolje desno) znanstveni­ka je učinilo zanimljivi­m i djeci (gore)
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia