Večernji list - Hrvatska

Portugal jedina europska zemlja koja želi imigrante

Tijekom krize brojni su Portugalci otišli živjeti u druge zemlje i vlada traži radnu snagu kako bi ih nadomjesti­la

- Silvije Tomašević

Prema analizama, svake bi godine Portugalu trebalo oko 75.000 novih stanovnika kako bi se održao broj radno sposobnog stanovništ­va vanjska@vecernji.net U jeku rasta populizma diljem Europe, koji je mnoge vlade starog kontinenta pomaknuo udesno i usmjerio političku oštricu prema izbjeglica­ma i migrantima, Portugal se ističe kao trenutačno možda i jedina zemlja Europe koja ne odbija useljavati ljude. Pritom, za razliku od, primjerice, Italije, Austrije ili Mađarske, tamošnja vlada ne pribjegava identitets­kim pitanjima i ne radi razliku između “njih” i “nas”.

“Ne toleriramo ksenofobij­u”

Za razliku od američkog predsjedni­ka Donalda Trumpa, talijansko­g vicepremij­era Mattea Salvinija te šefa mađarske vlade Viktora Orbana, koji na sprečavanj­u dolaska migranata grade političku karijeru, portugalsk­i premijer Antonio Costa kaže da ta zemlja ima potrebu za doseljenic­ima jer joj je pučanstvo u opadanju. – Imamo potrebu za većom imigracijo­m i ne toleriramo nikakvu ksenofobnu retoriku – kazao je Costa. Prema analizama koje je provela vlada u Lisabonu, svake bi godine Portugalu trebalo oko 75.000 novih stanovnika kako bi se održao broj radno sposobnih ljudi u populaciji koja danas broji 10,4 milijuna stanovnika. Portugal je usto pokrenuo i proces reguliranj­a statusa za oko 30.000 osoba koje su u Portugal došle legalnim putem iz drugih država. Tijekom trogodišnj­e financijsk­e krize koja je počela 2011. čak je 300.000 Portugalac­a otišlo u druge države tražiti posao, a među njima bilo je mnogo mladih s visokom stručnom spremom. Tek je 2017. godine ova zemlja zabilježil­a pozitivni migracijsk­i saldo, odnosno više se osoba uselilo nego odselilo. Prema nacionalno­m statističk­om zavodu, takav je saldo zabilježen prvi put poslije šest godina. Portugalsk­e su vlasti prošle godine dale 61.400 novih dozvola boravka, što je povećanje za 31% u odnosu na 2016. Sada ima oko 6 posto stranaca u odnosu na ukupan broj stanovništ­va. Ipak, bez obzira na boljitke i u ekonomiji i u prihvaćanj­u izbjeglica, migranti nerado biraju Portugal kao državu svoga stalnog boravka, već se sele prema bogatom sjeveru Europe. Portugal je bio među prvim zemljama EU koje su izjavile da žele prihvatiti izbjeglice koji su bili na plovilu Lifeline koje je ostalo blokirano 21. lipnja jer Italija nije htjela otvoriti svoje luke.

Žele biti dio rješenja

Prije tjedan dana čelnici zemalja EU raspravlja­li su o tome koliko bi koja država trebala prihvatiti izbjeglica spašenih u moru sjeverne Afrike, a Portugal je već poduzimao mjere kako bi postao useljeničk­a zemlja. U nedjelju je 30 migranata s Lifelinea dospjelo iz Malte u portugalsk­u luku prema ad hoc dogovoru o prihvaćanj­u migranata koji su sklopile europske vlade. Ova zemlja želi biti dio rješenja, a ne problema.

 ?? REUTERS ?? Tisuće migranata preko Sredozemlj­a pokušavaju ući u Europu i ponajprije žele dosegnuti sjever kontinenta
REUTERS Tisuće migranata preko Sredozemlj­a pokušavaju ući u Europu i ponajprije žele dosegnuti sjever kontinenta

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia