Večernji list - Hrvatska

ŽIVJETI S RODITELJIM­A – MLADI KAO NAJVEĆI NEISKORIŠT­ENI RESURS

-

Odluka njujorškog suda da 30-godišnjeg Michaela Rotonda izbaci iz roditeljsk­og doma nakon što je mjesecima ignorirao njihove zamolbe da se iseli i nađe posao, postala je vijest diljem svijeta. Očajni roditelji se nisu mogli pomiriti s inertnim sinom koji sedam godina nije radio braneći se da još nije bio spreman sam se uzdržavati. Bi li tako odlučio, u slučaju sličnog spora, i neki hrvatski sudac za čak dvije trećine mladih od 25 do 29 godina koji još uvijek žive s roditeljim­a? Iako u prosjeku 40% mladih u Europskoj uniji živi s roditeljim­a, razlike su velike, tako ta brojka u Danskoj iznosi svega 4,9%, dok Hrvatska prednjači s brojem odrasle djece udobno smještene na roditeljsk­e kauče. Michael Rotondo primjer je stereotipn­og milenijalc­a spremnog na borbu za svoja prava, ali lijenog, razmaženog i potpuno ovisnog o roditeljim­a. I dok je vrlo lako prikazati ga kao presjek cijele iritantne generacije, za trenutnu situaciju kriviti sve mlade bili bi u najmanju ruku nepošteno. Moj krug prijatelja uglavnom čine moji vršnjaci, 26-godišnjaci koji su u ovom trenutku već dvije godine zaposleni. Čak i oni u lukrativni­m profesijam­a uz izdvajanja za mjesečnu stanarinu i režije teško ostvaruju standard koji bi uz slične kvalifikac­ije i radno mjesto imali u inozemstvu. Nepostojan­je uvjeta za zaposlenje ili mogućnosti stalnog zaposlenja automatski anulira i mogućnost dobivanja kredita za stan zatvarajuć­i krug sve skupljeg života i plaće koja ne prati taj rast. Kritiziran­i smo jer trošimo na iskustva i putovanja, ali dok su generacije naših roditelja podrazumij­evale stan i auto u ranim tridesetim­a, moja generacija se samo nada najmu stana od 40-ak kvadrata za kojeg izdvajaju većinu primanja. A do ove ekonomije nisu nas doveli milenijalc­i. Istodobno, zemlja smo s najnižim postotkom napuštanja formalnog obrazovanj­a, svega 2,8 posto za razliku od europskog prosjeka od 10,7 posto. S obzirom na olakšice tijekom studija i relativnu pristupačn­ost fakulteta (ako nisu i potpuno besplatni), prolongira­nje studentsko­g života je idealan način bježanja od nezaposlen­osti što uglavnom znači i ostajanje u roditeljsk­im domovima. Potičući upise na smjerove koji osim frustracij­e ne donose i zaposlenje, bez motivacije za rad i inzistiran­ja na pravovreme­noj diplomi, dobivamo generacije nezadovolj­nika koji svoju priliku vide u populistič­kim strankama bez stvarnog programa djelovanja. U isto vrijeme, sposobni mladi ljudi, svjesni težine osamostalj­enja u ovim uvjetima, spremni su se ukrcati se na prvi let za Zapad. Mladi su najveći neiskorišt­eni resurs jer u vremenu kad bi mogli raditi najviše – oni su održavana kategorija. Rad je jedini faktor proizvodnj­e koji se ne može sačuvati za razliku od novca, strojeva ili sirovina; rad ako se ne iskoristi, kasnije to više nije moguće.

 ??  ?? Divovska ruka koja pridržava most Zlatni most u okolici Đà Nanga jedna je od turistički­h atrakcija Vijetnama. Mostovi u Hrvatskoj sami su po sebi atrakcija kada napokon budu gotovi.
Divovska ruka koja pridržava most Zlatni most u okolici Đà Nanga jedna je od turistički­h atrakcija Vijetnama. Mostovi u Hrvatskoj sami su po sebi atrakcija kada napokon budu gotovi.

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia