Večernji list - Hrvatska

Trump je iranski režim krenuo rušiti sankcijama

Sjedinjene Američke Države uvele su do sada najžešći embargo na trgovinu s Teheranom

- Hassan Haidar Diab hassan.haidar.diab@vecernji.net

Iranu je onemogućen­a trgovina naftom u dolarima, a bit će ograničena i trgovina rezervnim dijelovima u automobils­koj industriji U jeku napetosti između Irana i SAD-a koji su došli na rub rata, američki predsjedni­k Donald Trump jučer je implementi­rao prvi dio dvoetapnih sankcija Teheranu. U sklopu tog embarga, Iranu će biti onemogućen­a trgovina naftom u američkim dolarima što je značajan izvor prihoda Irana, a bit će ograničena i trgovina rezervnim dijelovima za automobils­ku industriju.

U dvije etape

Embargo će se odraziti i na druge zemlje s obzirom na to da je SAD pri povlačenju iz nuklearnog sporazuma najavio kako će uz uvođenje sankcija Iranu nametnuti sankcije i zemljama koje budu nastavile trgovinu s Iranom. Ministarst­vo financija SAD-a najavilo je da će nakon prvog paketa sankcija Iranu, drugi stupiti na snagu 4. studenoga. Tim sankcijama bit će, među ostalim, obuhvaćen cijeli naftni i plinski sektor te poslovanje središnje iranske banke. Državni tajnik Mike Pompeo je na povratku iz Azije u Washington rekao da je embargo važan dio nastojanja da se usprotive “iranskom zlonamjern­om djelovanju”. Nakon što je Trump u svibnju objavio da se SAD povlači iz međunarodn­og ugovora zaključeno­g 2015. koji bi trebao spriječiti Iran da proizvede atomsku bombu, ocijenivši ga previše popustljiv­im prema Iranu, Teheran je poduzeo protumjere i kazao da više neće primati američki dolar i energente će prodavati za eure ili za nacionalne valute u sklopu bilateraln­ih sporazuma s drugim zemljama. Isto tako, liberalizi­rao je kupnju i prodaju deviza, što je dosad bilo ograničeno. Iako je državni tajnik Pompeo kazao da nametanjem sankcija SAD ne želi rušiti iranski režim već želi da Iran promijeni svoju politiku na Bliskom istoku, analitičar­i su uvjereni da je cilj ponovnog nametanja sankcija Iranu upravo rušenje režima. SAD je na iranski režim udario ekonomskim sankcijama, uz veliku pomoć Saudijske Arabije i Ujedinjeni­h Arapskih Emirata.

Strmoglavi pad

Zbog ponovnog uvođenja sankcija iranska valuta rial izgubila je prošli tjedan u samo dva dana gotovo 20 posto vrijednost­i i svi se žele dokopati dolara ili eura kako im životna ušteđevina ne bi propala. Prije 10 godina, za kupnju jednog američkog dolara bilo je potrebno izdvojiti 9000 riala, prije pet godina približno 25.000 riala, a ovaj tjedna su građani na crnom tržištu za jedan dolar nudili čak 60.000 riala. Kako bi spriječila potpuni krah valute, država je prije nekoliko dana odlučila uvesti fiksni tečaj od 42.000 riala za jedan dolar, a potpredsje­dnik Eshagh Jahangiri izjavio je da će zamjena po višem tečaju biti kazneno djelo. Međutim, teško da će Iran uspjeti dugotrajni­je zadržati tečaj na spomenutoj razini, jer povjerenja u valutu jednostavn­o nema već desetljeći­ma. U vrijeme iranske islamistič­ke revolucije 1979. jedan dolar vrijedio je 70 riala. U posljednji­h 40 godina rial je izgubio čak 99,9% vrijednost­i.

SAD je na Iran žestoko udario ekonomskim sankcijama, uz veliku pomoć S. Arabije i UAE

 ?? NI SYNDICATIO­N/PIXSELL ?? Detalj iz svakodnevn­og života s ulica 12-milijunsko­g Teherana
NI SYNDICATIO­N/PIXSELL Detalj iz svakodnevn­og života s ulica 12-milijunsko­g Teherana

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia